Lostaholics Anonymous
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Lostaholics Anonymous

Πόσο καμμένοι είμαστε πια!!!!
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Lost 6x09 - Ab Aeterno

Πήγαινε κάτω 
+5
cypher80b
Achara
tasoskratos
Elle1
xifomaxos
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πως σας φάνηκε το επεισόδιο
Άριστο
Lost 6x09 - Ab Aeterno Vote_lcap67%Lost 6x09 - Ab Aeterno Vote_rcap
 67% [ 6 ]
Πολύ καλό
Lost 6x09 - Ab Aeterno Vote_lcap22%Lost 6x09 - Ab Aeterno Vote_rcap
 22% [ 2 ]
Καλό
Lost 6x09 - Ab Aeterno Vote_lcap0%Lost 6x09 - Ab Aeterno Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Μέτριο
Lost 6x09 - Ab Aeterno Vote_lcap11%Lost 6x09 - Ab Aeterno Vote_rcap
 11% [ 1 ]
Χάλια
Lost 6x09 - Ab Aeterno Vote_lcap0%Lost 6x09 - Ab Aeterno Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 9
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΤρι Μαρ 23, 2010 8:57 pm

Eπεισόδιο 6x09- Ab Aeterno


Περίληψη
Σπόιλερ:

Download links[/b]
Σπόιλερ:

Οδηγίες προς Lostaholics

1. Στην πρώτη σελίδα θα παρακαλούσα να δημοσιεύετε με spoiler tags. Ίσως κάποιοι να θέλουν να μπούν για να βρούν links του επεισοδίου, υποτίτλων κλπ. Ευτυχώς είμαστε λίγοι οπότε ελπίζω να μην έχουμε προβλήματα.
2. Μπορείτε να δίνετε links για torrent ή direct downloads (rapidshare κλπ). Θα προσπαθούμε να κάνουμε update το πρώτο post ώστε να μην χρειάζετε να ψάχνετε για αυτά σε όλο το thread.
3. Links για Αγγλικούς και Ελληνικούς υπότιτλους, επίσης ευπρόσδεκτα.
4. Πέστε με τα μούτρα στον σχολιασμό των επεισοδίων... τελευταία


Έχει επεξεργασθεί από τον/την xifomaxos στις Τετ Μαρ 24, 2010 6:26 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΤετ Μαρ 24, 2010 7:46 am

Πρώτη πρώτη? Xif, πώς και άργησες? Το ξαναβλέπεις? epp
Απίστευτο επεισόδιο! yahoooo Με άρεσε πολύ!
Ο Carbonell ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό ς... respect
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΤετ Μαρ 24, 2010 8:32 am

Παρακοιμήθηκα tong


shokkkkkk shokkkkkk shokkkkkk Φοβερό επεισόδιο!!!!!!!! Από τα καλύτερα της σειράς!!!! bow bow

Και όντως ο Carbonell είναι πολύ καλός ηθοποιός respect

Σπόιλερ:

Mόλις συνέλθω τα υπόλοιπα... epp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΤετ Μαρ 24, 2010 9:25 am

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΤετ Μαρ 24, 2010 3:55 pm

όταν θα τελειώσει η σειρά θα μείνει και το μεγάλο ερώτημα.

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΤετ Μαρ 24, 2010 6:28 pm

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΤετ Μαρ 24, 2010 6:35 pm

Είχε μια μαγεία αυτό το επεισόδιο!

Σπόιλερ:

///
Σπόιλερ:


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Achara στις Τετ Μαρ 24, 2010 8:09 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΤετ Μαρ 24, 2010 7:26 pm

Αρκετά ενδιαφέρον η ιστορία του Richard... Πολύ καλό επεισόδιο ίσως το καλύτερο της σεζόν...

Σπόιλερ:

Edit:
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
Gonzo
To Libby, with love
Gonzo


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3913
Ηλικία : 114
Τόπος : Στο ευρύχωρο - ευάερο - ευήλιο ντουλάπι με την Libby !!!
Registration date : 09/07/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΤετ Μαρ 24, 2010 11:01 pm

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
108asteri
Administrator
108asteri


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2092
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσ/νικη
Registration date : 28/05/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΠεμ Μαρ 25, 2010 9:57 am

Δεν εχω λογια. Αυτο ειναι το lost που θα θελαμε καθε φορα να βλεπουμε. Δε χρησιμοποιω συνηθως το συγκεκριμενο επίθετο αλλα τωρα θα το κάνω. Ηταν ΕΠΟΣ. Τελεία και παύλα.


Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://twitter.com/asteri108
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΠεμ Μαρ 25, 2010 12:21 pm

Συμφωνώ με το αστέρι.. Πήραμε όντως πολλές απαντήσεις και μάλιστα στα πιο μεγάλα μυστήρια
που μας έκαιγαν περισσότερο. Και κάποιες από αυτές φοβόμασταν ότι δε θα τις παίρναμε κιόλας.


Βέβαια, κάποια από αυτά τα υποψιαζόμασταν, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Κι εμένα η εξήγηση μου όχι μόνο μου φτάνει αλλά με ενθουσιάζει κιόλας.

Cypher, όντως έχει creepy face ώρες ώρες ο Locke, αλλά έχει όνομα βαρύ σαν ιστορία "μπουφοβέφος"..δεν μπορώ τον συνηθίσω σαν κακό όσο σκέφτομαι τα πορτοκάλια στο στόμα και τα τηγανιτά αυγά
lolololo

Ο Carbonell είναι πολύ καλός ηθοποιός, αλλά σε ταινίες έχει παίξει και καλύτερα. Εδώ μερικές φορές μου φαίνεται ότι προσπαθεί υπερβολικά να είναι εκφραστικός, όπως και ο Φοξ.
Πάντως το λέω, για μένα είναι ότι πιο hot κυκλοφορεί σε ηθοποιό redface

Το προμο γι αυτό το επεισόδιο ήταν πολύ ωραίο. Και ήθελα να σας πω να το δείτε. αλλά
δεν ήξερα αν θα το θεωρήσετε σποιλερ.. Καλά να μη διαβάζεις σποιλερς και να μη βλέπεις
προμο, άλλα μερικές φορές κάνουν καλή δουλειά.

Αστέρι, μου αρέσει αυτό για τον Τζακ. Οχι να είναι νεκρός, αλλά να είναι διαφορετικός γενικά. και θέλω να βγει αληθινό και το ρητό, και όσα είπε η Achara:"you're a great man, jack you're a leader.But this makes you lonely, and frightened, and angry". Αν ο Jack είναι τελικά αντικαταστάτης του Jacob ή αν είναι κάτι άλλο σημαντικό, τότε βγαίνει αληθινό και πολύ μου αρέσει αυτό. Δε με νοιάζει τι θα είναι ο Τζακ, αλλά θέλω να είνα κάτι διαφορετικό από τους άλλους, και κάτι αντίθετο του Locke.

Τον Jacob τον πάω με χίλια όμως! Αυτά τα πρόβατα που υπάκουσαν στις εντολές του δεν σημαίνουν τπτ γι αυτόν , γιατί πολύ απλά, εκτελούσαν εντολές. Ακόμα και καλό να έκαναν, δεν μετράει, γιατί ήταν απο παρέμβαση.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση ήταν ότι κάλεσε τον Hugo κάπως αργά.. Είναι ο πιο καλόψυχος από όλους και παρόλα αυτά τον αγγίζει πριν την πτήση της Ατζίρα. Εκτός αν τον είχε αγγίξει και νωρίτερα και δε μας το έδειξε. Ολοι οι υπόλοιποι ήταν εξαρχής corrupted. Αυτό που προσπαθούσε λοιπόν να αποδείξει ήταν ότι ακόμα και στους ανθρώπους που φάινονται φονιάδες και εγκληματίες, μπορεί να υπερισχύσει η θετική πλευρά. Αυτό προσπάθησε να κάνει ο Σαιντ, η Κειτ, ο Σογιερ, και έφτασαν πολύ κοντά. Τουλάχιστον ο Σογιερ και ο Σαγιντ τα κατάφεραν προς στιγμήν. Ο Σαιντ προσπάθησε να είναι με την καλή πλευρά ακόμα και μετά το θάνατό του, ενώ ο Σογιερ τα κατάφερε για 3 χρόνια (όταν όλα ήταν καλά) αλλά στα δύσκολα κότεψε πάλι. Πάντως, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά με τον χαρακτήρα του Σαιντ.



Πάντως, ακόμα και αν βρεθεί ο αντικαταστάτης του Jacob,
το στοίχημα δεν τελείωσε. Γιατί οι υπόλοιποι είναι corrupted. Βέβαια το στοίχημα αυτό είχε ειπωθει σαν θεωρία στην εκπομπη του σεντρα , και είχαν πει ότι το στοίχημα το κέρδισε ο J
με την Rose και τον Bernard.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΑΙΡΗ
I am Jacob!
ΜΑΙΡΗ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 948
Ηλικία : 47
Τόπος : Δεν ξερω! I'm Lost!!!
Registration date : 25/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΠεμ Μαρ 25, 2010 4:16 pm

Αρκετα καλο επεισοδιο! Εμενα δεν μου θυμησε μεξικανικη σαπουνοπερα, αλλα τον Ζορο!!
Ωραια η ιστορια του Ρικαρντο, ηταν κατι διαφορετικο!
Οι γιατροι και οι παπαδες απο τοτε ηταν φιλοχρηματοι!

Οταν ειπε ο Ριτς για την κολαση, τρελαθηκα μηπως αυτη ειναι η απαντηση αλλα δεν πιστευω να μας το κανουν αυτο! Μαλλον ηταν πλακα των σεναριογραφων, και βλεπω να μας "πετανε" ολες τις πιο "καλες" θεωριες που εχουμε πει κατα καιρους!
Αυτο με το σωμα που ειπε ο ΜΙΒ μου φανηκε και εμενα περιεργο, και εχω μια ερωτηση, γιατι πανω απο 100 χρονια δεν εχει αλλαξει σωμα ο ΜΙΒ και αποφασησε τωρα να εμφανηστει σαν Λοκ;

Και τελος η σκηνη Χιουγκο- Ριτσαρντ, πολυ Ghost Wisperer μου θυμησε!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΠεμ Μαρ 25, 2010 7:37 pm

Πόσο σας πείθει για τους σκοπούς του ο Τζέικομπ?
Ο Ρίτσαρντ κατάλαβε ότι τόσα χρόνια έτρωγε παραμύθι. Φταίει και ο ίδιος.
Ορίστηκε ως αντιπρόσωπος του κυρίου με τα άσπρα. Να κάνει τι? Αυτό που δεν μπορούσε να κάνει ο Τζέικομπ!
Πότε τον είδαμε να κάνει κάτι τέτοιο? Ποτέ. Όλοι αναρωτιώμασταν τι ρόλο βαράει.
Πόσο μάλλον όταν κάποια άγνωστη στιγμή ορίστηκε Αρχηγός στο Νησί. Να φανταστώ ότι πριν τον Γουίντμορ ήταν κάποιος άλλος και πάει λέγοντας. Επίσης να φανταστώ ότι όλοι αυτοί οι hostilies είναι άτομα που κατά καιρούς ήρθαν, ή καλύτερα έφερνε στο Νησί ο Τζέικομπ. Άτομα που δεν ξέρανε τι κάνανε εκεί.
Είδαμε ποτέ τον Ρίτσανρτ να κάνει το ανάλογο κήρυγμα? Ποτέ!
Ο Μπεν για παράδειγμα, γιατί να ξέρει που είναι καλύβα του Τζέικομπ? Γιατί να υπάρχει καλύβα και όχι το ΄΄σπίτι του΄΄, μέσα στο άγαλμα?
Αλάθεια λοιπόν. Ποιός ήταν ο σκοπός που επικαλέστηκε ο Ρίτσαρντ στον Λοκ και τον οποίο ΄΄αφησε στην άκρη΄΄ ο Μπεν για να λύσει το πρόβλημα με τις εγκύους?
Τέλος πάντων τι περίμεναν όλοι αυτοί οι άνθρωποι που ζούσαν στο Νησί?

Είδαμε χθες ότι αλλαξοπίστησε ο Ρίτσαρντ. Όταν κατάλαβε τι?
Ότι ο Τζέικομπ ψάχνει αντικαταστάτη για να την κοπανίσει. Ψέμματα?
Άρα, αυτό που έκανε ο Μπεν κάλλιστα και για έναν ακόμη λόγο, θα το έκανε ο Ρίτσαρντ. Βέβαια ο Ριχάρδος δεν μας έδειξε ότι έχει τα αρχ.... να το κάνει.
Βεβαίως και το ήξερε ο, κατά τα άλλα, καλός Ιάκωβος.

Δεν είμαι με τον ΧΧΧ, εάν και αυτός είναι πιο ξηγημένο παλλικάρι.
Είμαι με το Νησί. Είμαι με αυτούς που πίστεψαν στο Νησί και πιθανόν σε κανένα Τζέικομπ.
Ο Τζέικομπ πέτυχε αυτό που ήθελε. Απομένει να οριστεί αντικαταστάτης. Ποιός θα τον ορίσει? Από μόνος του ο αντικαταστάτης θα καταλάβει ότι είναι ο εκλεκτός (βλ. Τζακ).
Ναι αλλά ο Ιάκωβος περιμένει να ξεχρεώσει και να την κοπανήσει. Αλλιώς δεν έπεφτε στο μαχαίρι του Μπεν. Αλήθεια ο ΧΧΧ πως πίστεψε ότι ένα χασαπομάχαιρο μπορεί να σκοτώσει τον αντίπαλο του απο την στιγμή που υπάρχει τελετουργικό μαχαίρι?
Εύχομαι, όταν θα δούμε από που κρατάει η σκούφια των 2 αντιπάλων, να μάθουμε ότι και αυτοί κάτι ξεχνάνε και αυτό το κάτι λέγεται Νησί.
Όλα αυτά βλέποντας ένα παιδί με ματωμένα χέρια που ψαρώνει τον κακό ΧΧΧ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΑΙΡΗ
I am Jacob!
ΜΑΙΡΗ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 948
Ηλικία : 47
Τόπος : Δεν ξερω! I'm Lost!!!
Registration date : 25/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΠεμ Μαρ 25, 2010 8:41 pm

Μηπως ο Μπεν στην καλυβα συναντουσε τον ΜΙΒ, νομιζοντας πως ειναι ο J;
Αλλοστε ο Μπεν ζητουσε την βοηθεια του καπνου οποτε τον ηθελε, ηξερε πως αυτος ειναι ο ΜΙΒ ή νομιζε πως ηταν βοηθεια απο τον J;
Μην ξεχναμε πως ο Μπεν κατ'εντολη του j σκοτωσε ολο το χωριο!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΠεμ Μαρ 25, 2010 9:28 pm

Taso τι βλέπω;; Πας και εσύ για το στρατόπεδο του ΜΙΒ; shokkkkkk

Η πίστη του Richard κλονίστηκε επειδή ο Jacob πέθανε... Σίγουρα όταν είσαι για 140 ο αντιπρόσωπος ενός τύπου που έχει την δύναμη να σε κάνει να ζήσεις για πάντα και μετά σκοτώνεται...ε όσο και να το κάνεις έχεις αμφιβολίες...

Το ότι η λευκή πέτρα δόθηκε στον ΜΙΒ και μετά την είδαμε στη σπηλιά νομίζω ότι αποδεικνύει πως η σπηλιά ανήκει στον ΜΙΒ και όχι στον Jacob...

Και τώρα που το ξαναείδα, όταν ο Richard λέει στον Jacob πως "είσαι ο διάβολος" ο Jacob έχει ένα σχεδόν ανεπαίσθητο αλλά σατανικό χαμογελάκι Suspect

Για μένα η αντίθεση είναι πως: από τη μία ο ΜΙΒ είναι το κακό που θέλει να εξαπλωθεί, αλλά από την άλλη πιστεύει πως όλοι οι άνθρωποι είναι από τη φύση τους διεφθαρμένοι. Αν είναι έτσι όπως τα λέει μια χαρά κάνει τη δουλειά του και από το νησί.

Από την άλλη ο Jacob λέει πως για όποιον έρχεται στο νησί το παρελθόν δε μετράει αλλά άφεση αμαρτιών δεν μπορεί να δώσει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΠεμ Μαρ 25, 2010 10:58 pm

Παράθεση :
Taso τι βλέπω;; Πας και εσύ για το στρατόπεδο του ΜΙΒ;

Έχει χρόνια τώρα που είμαι πιστός ακόλουθος
tong
Άλλοι έχουν αλλαξοπιστίσει.

Με κανέναν από τους 2 δεν είμαι.
Απλά προσπαθώ να αποδείξω ότι αυτά τα 2 λαμόγια, έχουν τους δικούς τους λόγους. Ενώ για τον ΧΧΧ φαίνεται να είναι ξεκάθαροι, αυτοί του Τζλεικομπ προκαλούν προβληματισμό.
Στο φινάλε το ΄΄κακό΄΄΄είναι αυτό που σε μπερδεύει.
Ο ΧΧΧ είπε την σωστή κουβέντα. Μια μέρα να μιλάμε άκρη δεν θα βγάλουμε.
Εύχομαι να υπάρχει κάτι πιο πάνω από αυτούς.
Εγώ είμαι με το Νησί και όσους πιστεύουν σε αυτό. Δυστυχώς έμεινε μόνο ένας.
Δυστυχώς αργά το καταλάβαμε. Μακάρι να μπορούσα να αναστήσωτον Λοκ. (να χαρεί και ο Cypher) epp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΠαρ Μαρ 26, 2010 12:37 am

xifomaxos έγραψε:

Και τώρα που το ξαναείδα, όταν ο Richard λέει στον Jacob πως "είσαι ο διάβολος" ο Jacob έχει ένα σχεδόν ανεπαίσθητο αλλά σατανικό χαμογελάκι Suspect

Για μένα η αντίθεση είναι πως: από τη μία ο ΜΙΒ είναι το κακό που θέλει να εξαπλωθεί, αλλά από την άλλη πιστεύει πως όλοι οι άνθρωποι είναι από τη φύση τους διεφθαρμένοι. Αν είναι έτσι όπως τα λέει μια χαρά κάνει τη δουλειά του και από το νησί.

Από την άλλη ο Jacob λέει πως για όποιον έρχεται στο νησί το παρελθόν δε μετράει αλλά άφεση αμαρτιών δεν μπορεί να δώσει...

Δεν νομίζω να γυρίσουν οι ισορροπίες τώρα πια.. Νομιζω πως δεν έχει νόημα να γίνει η ανατροπή απλά και μόνο για να γίνει.
Το χαμογελάκι μου φάνηκε σε στυλ "ποοοο κι εσένα αυτές τις λαλακίες σου έλεγε?" ή "για κοίτα ποιος μιλάει".
Νομίζω με τα όσα έχουμε δει μέχρι τώρα, και από τις μεταξύ τους συζητήσεις, φαίνεται τουλάχιστον ποιος είναι ο κακός.

Κι εγώ σκέφτηκα "δλδ τώρα στον κόσμο ας πούμε επικρατεί το καλό?" αλλά μάλλον ο J φοβάται ότι θα γίνουν ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Η τουλάχιστον έτσι πιστεύει. Οι άνθρωποι δεν είναι κακοί.Μπορεί να έχουν τη διαφθορά μέσα τους άλλα μάλλον ο MIB συμβολίζει το απόλυτο κακό. Πχ δες Σαιντ πριν πεθάνει και Σαινγ μετά. Πριν καλό δεν τον έλεγες, αλλά τώρα δεν έχει μείνει καλό μέσα του. Εϊναι θέμα ισορροπίας καλού κακού. Στον J η ζυγαριά γέρνει στην άσπρη πέτρα, στον άλλο η μαύρη. Οι κοινοί θνητοί αμφιταταντεύονται και ενώ ο ένας βλέπει ότι πάντα στη μαύρη καταλήγουν ,ο άλλος πιστεύει ότι κάθε φορά έρχονται και πιο κοντά στην άσπρη.

Πάντως δεν νομίζω να μη δίνει άφεση αμαρτιών..νομίζω πως δίνει, μόνο στον MIB βλέπω να κρατάει κακία. Και αν είχε δώσει εντολές για φόνους κλπ πιστεύω ότι το έκανε για να τεστάρει τον κόσμο που ήταν εκεί. Καλύτερα να είχαν παρακούσει τις εντολές του και να έκαναν αυτό που θεωρούσαν σωστό παρά να ήταν υπάκουοι αλλά διεφθαρμένοι.
Εχω την αίσθηση ότι είναι αφοπλιστικά ειλικρινής, ακόμα και όταν φαίνεται να του "κοστίζει".

Τάσο νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρο για το τι είναι το νησί τουλάχιστον. Ο J το θεωρεί σημαντικό για να κρατάει το MIB, ενώ ο άλλος δε θέλει να το βλέπει ζωγραφιστό lolololo Και, εν πάσει περιπτώσει, δεν ξέρω γιατί το Νησί είναι πιο σημαντικό
από όλα τα άλλα..Η θεωρία σου είναι δλδ ότι έχει κάποια ιδιότητα παραπάνω από αυτές που γνωρίζουμε και πρέπει να προστατευθεί από κάποιον ή από κάτι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΑΙΡΗ
I am Jacob!
ΜΑΙΡΗ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 948
Ηλικία : 47
Τόπος : Δεν ξερω! I'm Lost!!!
Registration date : 25/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΠαρ Μαρ 26, 2010 1:24 am

Παιδια εφαγα φλασια τωρα, και αν κανω λαθος σε αυτο που θα πω, ζητω πρωκαταβολικα συγνωμη!

Ο Κινεζος που ηταν στον Ναο(Δεν θυμαμαι το ονομα του) δεν ειπε στον Σαγιντ πως ο Τζεϊκομπ του ειπε πως θα φερει τον γιο του στην ζωη, με την προηποθεση αυτος να μεινει για παντα στο νησι και πως δεν θα τον ξαναεβλεπε αλλα θα ηξερε πως ειναι ζωντανος;
Στον Ριτσαρντ λεει πως δεν μπορει να ζωντανεψει την γυναικα του, αρα σε εναν απο τους 2 λεει ψεματα!!!
Μηπως ο Τζεϊκομπ και ο ΜΙΒ δεν ειναι ο καλος και ο κακος αλλα εναλλασονται οι ρολοι τους;
Ή μηπως ο Τζεϊκομπ ειναι ο Δρ. Τζεκιλ και ο Μιστερ Χαϊντ!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gonzo
To Libby, with love
Gonzo


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3913
Ηλικία : 114
Τόπος : Στο ευρύχωρο - ευάερο - ευήλιο ντουλάπι με την Libby !!!
Registration date : 09/07/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΠαρ Μαρ 26, 2010 3:08 am

Καλά αν το πάνε προς αυτήν την μεριά ΜΑΙΡΗ, ότι δηλαδή η ζωή είναι 1 τάβλι σήμερα έχω εγώ τα άσπρα αύριο τα έχεις εσύ τα άσπρα και κτλ... θα φάνε το κράξιμο της αρκούδας taz . Δηλαδή τόσο καιρό βλέπουμε τις αποτυχημένες προσπάθειες του 1ος ή του άλλου επειδή δεν τους έρχονται οι 6-άρες ή το σωστό νούμερο για να πιάσουν την μάνα blink, απλά ΙΛΕΟΣ ΙΛΕΟΣ ΙΛΕΟΣ headbanging headbanging headbanging .

* Δεν πηγαίνουμε στην εκδοχή του Existenz καλύτερα περισσότερη ανατροπή θα έχει το θέμα tong lol! roftl .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΠαρ Μαρ 26, 2010 10:08 am

Ωραία συζήτηση άρχισατε εδώ... αν όμως δεν δούμε την ιστορία των 2, τελικό συμπέρασμα δεν βγαίνει... Εγώ θέλω να δω τι οδήγησε τους 2 σε αυτή την κατάσταση που βλέπουμε τώρα. Επειδή πιστεύω πως μόνο τότε θα καταλάβετε πόσο παρεξηγημένος είναι ο ΜΙΒ.

Ούτε και εμένα με έψησε η ιστορία του J και η παρομοίωση με το μπουκάλι. Δεν λέω καλή ιστορία, αλλά επιμένω πως αυτό που μας είπε είναι το πως βλέπει αυτός το πράγμα... Και όχι πως είναι στη πραγματικότητα...

Με το δικό του μάτι βλέπει και ο ΜΙΒ τα πράγματα. Λέγοντας πως το νησί είναι κόλαση , ο Jacob o διάβολος κλπ (Και για μένα αν σάπιζα σε ένα κελί, αυτό θα ήταν κόλαση και οι δεσμοφύλακες μου ο διάβολος).

Συμφωνώ με τον Τάσο πως υπάρχει κάτι περισσότερο από αυτούς τους 2. Ακόμα και αν ο σκοπός του νησιού είναι αυτό που μας είπε ο J, τότε κάποιος ανώτερος από τους 2 τους έβαλε εκεί...

Τέσπα, εγώ πιστεύω πως μας δείχνουν πολύ προφανή πράγματα για να ισχύουν στο τέλος και φυσικά εξακολουθώ να πιστεύω πως ο ΜΙΒ είναι πολύ παρεξηγημένος σαν χαρακτήρας...

PS: Πάλι τον δικηγόρο του διαβόλου κάνω... tong
PS2: Καλημέρα epp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΠαρ Μαρ 26, 2010 11:12 am

Επίσης άλλα αντιφατικά σημεία σε αυτά που λέει ο jacob (αν και θα μπορούσαν να είναι τρύπες σεναριακές)

Γιατί ο ΜΙΒ να ζητά από τον Εκο να μετανοήσει αν πιστεύει πως όλοι οι άνθρωποι είναι διεφθαρμένοι; Αυτό που μέχρι τώρα ξέραμε πως κάνει ο Καπνός είναι να κρίνει τους ανθρώπους. Αυτό ήθελε να κάνει και ο Ben...

Στο sideway όπου δεν υπάρχει νησί και Jacob και συνεπώς ο MIB είναι ελεύθερος, όλοι οι πρωταγωνιστές φαίνεται να είναι ευτυχισμένοι ή τουλάχιστον τα πράγματα πάνε πολύ καλύτερα στη ζωή τους. (Εκτός από την Kate αλλά who cares;)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΠαρ Μαρ 26, 2010 12:13 pm

Το ότι ο Καπνός έκρινε τους ανθρώπους το έλεγε ο Μπεν.. ο ίδιος όμως δεν νομίζω να ήθελε να κάνει αυτό, απλά αιφνιδιάστηκε από τον Λοκ που τον είδε μόλις ξύπνησε.
Ο MIB πήρε τη μορφή του Yemi και έλεγε στον Eko να μετανοήσει, αλλά δεν νομίζω ότι ήθελε
να καταφέρει αυτό. Τον "Ξεμονάχιασε" και τον κατασπάραξε. Αλλωστε αυτός έτσι κι αλλιώς
δεν ήθελε ανθρώπους στο νησί. Το ότι πιστεύει ότι είναι διεφθαρμένοι δεν το λέει μόνο ο Jacob, το λέει και ο ίδιος στο Incident. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πάνω από αυτούς ή αν συμβαίνει κάτι άλλο, αλλά τα του "στοιχήματος" όπως τα λέει ο Jacob συμβαδίζουν με τη σκηνή του Incident. Η παρομοίωση με το μπουκάλι δεν υιοθετείται μόνο από τον J, αλλά
και από τον MIB, αφού του το δίνει για δώρο, καταλαβαίνει κι αυτός τον συμβολισμό του.


Σε αυτό που λες με το FS συμφωνώ όμως. Δε βλέπω να έχει γίνει κάτι κακό τώρα που δεν υπάρχει νησί.

Εμένα μου ήρθε η άλλη φλασιά: Οταν ο Μπεν είπε στον Ριτσαρντ όταν ήταν μικρός ότι είδε τη νεκρή μητέρα του, τον ρώτησε αν έχει πεθάνει στο νησί. Οπως ακριβώς και η Izabella δλδ.
Αλλά σιγά μην είχαν στο μυαλό τους αυτό όταν το έγραφαν.

//επίσης δεν είχαν όλοι στο BR πρόσκληση από τον J. Τον Ριτσαρντ δεν τον είχε καλέσει. Αυτοί που είχαν κληθεί όμως από τον Jacob τι απέγιναν? τους έφαγε ο καπνός?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΠαρ Μαρ 26, 2010 5:53 pm

Εμένα αυτό που μου 'κανε κάπως κουλό στον Jacob είναι πως, στη συζήτησή του με τον Richard, φάνηκε να πιστεύει (ηλιθιωδώς) ότι ο ΜΙΒ δεν παρεμβαίνει στις επιλογές των όσων φέρνει εκείνος στο νησί... Ή είναι τόσο ηλίθιος, ή είναι τόσο καλός...

Ο ΜΙΒ πάντως με πείθει όλο και περισσότερο ότι είναι ο κακός της υπόθεσης. Όλο αυτό το στυλ... σκανάρω, βλέπω τι έχει στο μυαλό του ο άλλος και πράττω αναλόγως, εμένα δεν μου αφήνει περιθώρια παρεξήγησης. Σίγουρα κάπως έφτασε εδώ που έφτασε, πιθανότατα έχει ελαφρυντικά, αλλά στο σημείο που βρίσκεται και με τα όσα έχει κάνει, καλό δεν τον λες με την καμία...

Ο Jacob από την άλλη έχει τουλάχιστον έναν σκοπό (προστασία του κόσμου από το κακό - εφόσον αυτό ισχύει βέβαια) που του δίνει ελαφρυντικά για το οτιδήποτε κάνει προς αυτήν την κατεύθυνση. Ο κόσμος πρέπει να προστατευθεί. Τελεία και παύλα. Είναι η σημασία του σκοπού τέτοια που όλα επιτρέπονται.
Η προσπάθειά του όμως να αποδείξει στον ΜΙΒ ότι κάνει λάθος για την φύση των ανθρώπων, είναι αυτή που χαλάει την εικόνα του. Γιατί, πώς μπορεί να δικαιολογηθεί αυτό το "βασανηστήριο" στο οποίο υποβάλει όσους φέρνει στο νησί? Γιατί τους το κάνει αυτό? Μόνο και μόνο για να αποδείξει κάτι στον άλλον? Εδώ μας τα χαλάει... Εκτός και αν η απόδειξη αυτή έχει σημασία που υπερβαίνει την απλή ικανοποίηση του ίδιου. Αν δεν είναι ένα στοίχημα, αλλά ένας σκοπός. Αν έχει ουσιαστική σημασία το να πειστεί ο ΜΙΒ ότι κάνει λάθος... Αν αυτό μπορεί να φέρει κάποια αλλαγή...

Γενικά δεν θεωρώ απίθανο το να υπάρχει κάτι πάνω απ'αυτούς τους δυο... αλλά δεν νομίζω πως αυτό το κάτι μπορεί να είναι το νησί. Το νησί είναι ο φελλός. Ο ΜΙΒ είναι το κρασί. Ο Jacob είναι η τριβή που κρατά το φελλό στη θέση του. Τι μένει? Αυτός που έβαλε το κρασί στο μπουκάλι και το τάπωσε... (το παράκανα με την παρομοίωση... tong lolololo )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΠαρ Μαρ 26, 2010 6:57 pm

Ας ξεκινήσω λέγοντας το εξής.
Πιστεύει κανείς ότι δεν θα έχουμε ανατροπές μέχρι το φινάλε?
Πιστεύει κανείς ότι αυτό που απομένει είναι να σχηματιστούν μόνο τα 2 στρατόπεδα?

Ο ΧΧΧ είπε και πάλι πως ο Ιάκωβος του έκλεψε ΄΄διάφορα΄΄ και κυρίως την υπόσταση!
Τι πιο μεγάλη ανατροπή να δούμε τον Βρασίδα με την κανονική του φάτσα. Μια φάτσα που δεν θα την έχουμε δει για πρώτη φορά. Δεν εννοώ τίποτα. Όσο αργούμε να μάθουμε το όνομα του τόσο χειρότερα.
Βεβαίως όλοι περιμένουμε το 15 όπου εκεί θα ξεκαθαρίσουν πολλά, αλλά βεβαίως βεβαίως όχι όλα.
Εγώ πιστεύω πως όπως και να έχουν τα πράγματα, αυτοί οι 2 κατέληξαν στο Νησί. Κάποιος τους έστειλε εκεί. Μάλιστα ξαναλέω πως το Νησί δεν είναι ένα απλό κομμάτι γης.

Εάν ισχύσει πως κάποιος τους έστειλε εκεί, τότε ισχύει πως αυτός ο κάποιος, ή κάτι άλλο πρέπει να τους ΄΄παρακολουθεί΄΄.
Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε το τι έχουμε δει όλα αυτά τα χρόνια!
Εάν για παράδειγμα το Νησί αποτελεί την Νέα Σιών, ή όπως αλλιώς σας βολεύει ονομάστε το, τότε υπάρχει εξήγηση για τον ρόλο και των 2.
Το ΄΄εάν δεν πατάς τα κουμπιά θα πεθάνουμε όλοι΄΄ που είπε η Χόκινς στον Ντέσμοντ, πως κολλάει στην όλη ιστορία?
Ο Ντες βέβαια μπορεί να μην πατάει πλέον κουμπιά αλλά ΄΄το Νησί δεν έχει τελιώσει μαζί σου΄΄.
Να υποθέσουμε ότι μέχρι τώρα το ματς το έχανε πάντα ο Ιάκωβος? Τώρα τι θα αλλάξει? Ο αντικαταστάτης του τι αναμένεται να κάνει δηλαδή? Λογικά δεν θα πρέπει, τόσο αυτός όσο και οι ΄΄δικοί του΄΄ να μην διαφθαρούν από τον ΧΧΧ?
Γιατί ο Ιάκωβος έκατσε και σκοτώθηκε, κάτι που όπως φάνηκε από τον διάλογο του με την Ιλάνα, το ΗΞΕΡΕ.
Μπορεί ένα βασικό κομμάτι του παζλ να είναι η ιστορία των 2, αλλά αυτό δεν είναι και το μοναδικό κομμάτι για να συμπληρωθεί το παζλ.
Δηλαδή, δεν σημαίνει ότι μετά το 15 θα απομένει να δούμε ποιός θα κερδίσει την μάχη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x09 - Ab Aeterno Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x09 - Ab Aeterno   Lost 6x09 - Ab Aeterno EmptyΠαρ Μαρ 26, 2010 10:28 pm

Εγώ πάντως δεν είπα πως δεν είναι ο "κακός" της υπόθεσης... Αυτό που λέω είναι πως ίσως είναι παρεξηγημένος σαν χαρακτήρας...

Δεν έχουμε ιδέα για το παρελθόν του, ποιός ήταν και γιατί κατέληξε να είναι αυτό που είναι... Έχω μια διαίσθηση πως ο Jacob είναι αυτός που ευθύνεται για αυτά που βλέπουμε, πολύ περισσότερο από τον ΜΙΒ... Κάτι μου λέει πως αυτός έκανε τον ΜΙΒ αυτό που είναι και με τις πράξεις του τον οδήγησε σε αυτό που κάνει σήμερα...

Επίσης ο Jacob εμένα μου δίνει την εικόνα ενός κακομαθημένου, που θέλει πάση θυσία να κερδίσει ένα στοίχημα και να αποδείξει κάτι που στο κάτω κάτω δεν μπορεί παρά να είναι μια εξαίρεση στον κανόνα.

Άσε που ο τύπος έχει μέσα του την ειρωνεία... Το όλο του στυλάκι σε όλες τις συνομιλίες του με τον MIB είναι ειρωνικό μέχρι αηδίας ( όχι πως ο άλλος πάει πίσω tong )

Δεν ξέρω τι θα γίνει στο τέλος και ούτε παρακολουθώ spoilers για να έχω κάποια ιδέα για το που οδηγούνται τα πράγματα, αλλά για κάποιο λόγο θέλω να πιστεύω πως και ο MIB είναι θύμα της αλαζονίας και του εγωϊσμού του Jacob...

PS: Άσχετο αλλά πρόσεξε κανείς σας πως η ιστορία του Black Rock δημιουργεί continuity errors σε σχέση με τα όσα ξέραμε μέχρι τώρα;

Επίσης το ότι ενώ το πρωί της ίδιας μέρας το BL έπλεε σε ήρεμα νερά και μέχρι το βράδυ έπεσε σε αυτή την καταιγίδα που όλως τυχαίως το έκανε να συγκρουστεί με το άγαλμα του Jacob, με κάνει να πιστεύω πως έβαλε το χεράκι του ο MIB...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
 
Lost 6x09 - Ab Aeterno
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"
» Lost 5 x10 - He's Our You
» Lost 6x15 - Across The Sea
» Lost 6x17/18 - The End
» Lost 6x01/02 - LA X

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Lostaholics Anonymous :: Episodes previews/reviews-
Μετάβαση σε: