Lostaholics Anonymous
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Lostaholics Anonymous

Πόσο καμμένοι είμαστε πια!!!!
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Lost 6x15 - Across The Sea

Πήγαινε κάτω 
+3
Elle1
cypher80b
xifomaxos
7 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πως σας φάνηκε το επεισόδιο
Άριστο
Lost 6x15 - Across The Sea Vote_lcap60%Lost 6x15 - Across The Sea Vote_rcap
 60% [ 6 ]
Πολύ Καλό
Lost 6x15 - Across The Sea Vote_lcap20%Lost 6x15 - Across The Sea Vote_rcap
 20% [ 2 ]
Καλό
Lost 6x15 - Across The Sea Vote_lcap20%Lost 6x15 - Across The Sea Vote_rcap
 20% [ 2 ]
Μέτριο
Lost 6x15 - Across The Sea Vote_lcap0%Lost 6x15 - Across The Sea Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Χάλια
Lost 6x15 - Across The Sea Vote_lcap0%Lost 6x15 - Across The Sea Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 10
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΤρι Μάης 11, 2010 8:11 pm

Eπεισόδιο 6x15 - Across The Sea


Περίληψη
Σπόιλερ:


Download link
Σπόιλερ:

Οδηγίες προς Lostaholics

1. Στην πρώτη σελίδα θα παρακαλούσα να δημοσιεύετε με spoiler tags. Ίσως κάποιοι να θέλουν να μπούν για να βρούν links του επεισοδίου, υποτίτλων κλπ. Ευτυχώς είμαστε λίγοι οπότε ελπίζω να μην έχουμε προβλήματα.
2. Μπορείτε να δίνετε links για torrent ή direct downloads (rapidshare κλπ). Θα προσπαθούμε να κάνουμε update το πρώτο post ώστε να μην χρειάζετε να ψάχνετε για αυτά σε όλο το thread.
3. Links για Αγγλικούς και Ελληνικούς υπότιτλους, επίσης ευπρόσδεκτα.
4. Πέστε με τα μούτρα στον σχολιασμό των επεισοδίων... τελευταία σεζόν είναι


Έχει επεξεργασθεί από τον/την xifomaxos στις Τετ Μάης 12, 2010 5:47 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΤετ Μάης 12, 2010 6:28 am

Oι πρώτες εντυπώσεις

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΤετ Μάης 12, 2010 6:41 am

Για μένα το καλύτερο της σεζόν και πραγματικά εκπλήσσομαι με τη χαμηλή βαθμολογία στο Dark... Μάλλον οι περισσότεροι περίμεναν άλλα πράγματα...

Σπόιλερ:

PS: Ο Titus Welliver έσκησε... Έπεξε φοβερά ο άνθρωπος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΤετ Μάης 12, 2010 8:04 am

Πρωινός σήμερα epp

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΤετ Μάης 12, 2010 8:25 am

xifomaxos έγραψε:
Πρωινός σήμερα epp

Ναι... άξιζε το ξύπνημα. Και αφού είδα πως

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΤετ Μάης 12, 2010 3:03 pm

Χμμμμμμ.... ενδιαφέρον σίγουρα... Το Ab Aeterno ωστόσο, με είχε αφήσει πολύ πιο ενθουσιασμένη... Κι εμένα κάτι δεν μου κάθεται καλά, αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς προς το παρόν...
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΤετ Μάης 12, 2010 5:46 pm

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΤετ Μάης 12, 2010 5:54 pm

xifomaxos έγραψε:
Σπόιλερ:

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
108asteri
Administrator
108asteri


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2092
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσ/νικη
Registration date : 28/05/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΤετ Μάης 12, 2010 6:42 pm

Ειναι επεισοδιο που ή θα το λατρέψεις ή θα σε απογοητεύσει. Γιατι ουσιαστικά απαντά σε μερικά απο τα πιο βασικα ερωτήματα και οπως και να το κάνουμε ο καθένας εχει διαφορετικές προσδοκίες και ισως να το ειχε φανταστεί αλλιώς.

Σπόιλερ:
Εχουμε φτασει σχεδον στο τέλος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://twitter.com/asteri108
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΤετ Μάης 12, 2010 6:56 pm

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
108asteri
Administrator
108asteri


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2092
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσ/νικη
Registration date : 28/05/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΤετ Μάης 12, 2010 7:13 pm

Παράθεση :
"Το φώς" ή "η πηγή" όπως το διαβάζω από δώ και από κεί, μπορούμε να την δούμε με καλύτερο μάτι, αν απλά την πούμε "εξωτική ύλη" όπως είπε και η xif ποιό πάνω. Και όσο το σκέφτομαι δεν είναι και τόσο κακή εξήγηση αφού δένει επιστήμη και πίστη με τον καλύτερο δυνατό τρόπο...

Συμφωνω απόλυτα! Αυτο να το πεις και σε αλλους που το θεωρουν γελοίο χωρις να το αιτιολογουν. Ή μαλλον η λέξη ή το "φως" σαν ιδεα τους φαινεται περιεργο και προχειρη απάντηση, ενω εχουμε να δουμε αλλα 2+ επεισοδια που σιγουρα δε θα αφησουν καποια πραγματα στην τυχη τους.


Συμφωνω και σ' αυτο που εγραψες για τη μανα των παιδιων. Και προφανως κράτησε τα παιδιά ωστε να τα προετοιμασει να γινουν προστατες του νησιου που ουσιαστικα το νησι ειναι "η πηγη του φωτος". Και αν καθισουμε να βρουμε ποιος ηταν πριν απ' αυτη κ.ο.κ δε θα εχει νοημα και δε θα βγαλουμε και ακρη.

Στην αρχη, ετσι οπως το εβλεπα, το να μην μπουν ποτε στη σπηλια τα παιδια γιατι θα βγουν διαφορετικοι μου θυμισε το απαγορευμενο μηλο. Νταξει, ακυρο μετα...

Σορυ, ξεχασα πριν να βαλω το σποιλερ. Ηταν αλλου το μυαλο μου. Πιστευω οτι δεν τα διαβασε καποιος που δεν ειδε το επεισοδιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://twitter.com/asteri108
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΤετ Μάης 12, 2010 7:14 pm

Το επεισόδιο ήταν πάρα πολύ καλό respect respect respect

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΤετ Μάης 12, 2010 7:52 pm

Πιο αναλυτικές απαντήσεις δε νομίζω ότι θα πάρουμε... Οι Darlton πάντα έλεγαν πως το νησί είναι κάτι σαν τα μεσοχλωρίδια στον Πόλεμο των Άστρων. Ξέρεις οτι υπάρχουν, ξέρεις πάνω κάτω τι κάνουν αλλά δεν έχεις αναλυτική περιγραφή...

Αυτό που κατάλαβα είναι πως το νησί είναι ένα ιδιαίτερο μέρος στη γη που μπορεί να εξηγηθεί και μεταφυσικά ως η πηγή της ζωής κλπ και επιστημονικά ως εξωτική ύλη... Kαι υπάρχει πάντα κάποιος που το προστατεύει. Αν η Μητέρα ήταν στη Ρωμαϊκή εποχή, θα υπήρχαν και πιο πριν, γεγονός που εξηγεί τα Αιγυπτιακά σύμβολα

Υποθέτω επίσης πως όπως ο Jacob έκανε αγέραστο τον Richard με ένα άγγιγμα, έτσι και η Μητέρα έκανε τον Jacob αγέραστο και αιωνόβιο και ίσως έτσι πήρε και άλλες δυνάμεις.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως το νησί ίσως να μη συμφωνεί πάντα με τον προστάτη του. Δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά την παρουσία της νεκρής μητέρας των αγοριών στον ΜΙΒ, αφού ουσιαστικά η παρουσία αυτή τον έβγαλε από την κούρσα της διαδοχής.

Και μου φάνηκε και ενδιαφέρον το ότι η Μητέρα είχε την ίδια άποψη με τον ΜΙΒ για τους ανθρώπους, ενώ ο Jacob όχι

Υ.Γ. μπήκα και στο άλλο γνωστό forum μετά από καιρό, είδα τους κλασσικούς κράχτες που εδώ και 6 χρόνια βλέπουν μια σειρά που δεν τους αρέσει και μάλιστα αυθημερόν και βαρέθηκα ακόμα και να τους διαβάσω ... mmm3
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΤετ Μάης 12, 2010 8:15 pm

xifomaxos έγραψε:

Και μου φάνηκε και ενδιαφέρον το ότι η Μητέρα είχε την ίδια άποψη με τον ΜΙΒ για τους ανθρώπους, ενώ ο Jacob όχι

Εγώ το βρήκα ωραία πινελιά... O ΜΙΒ είναι που έχει την ίδια άποψη με την Μητέρα και όχι το ανάποδο.

Και την υοθέτισε την άποψη αυτή επειδή για 30 χρόνια έζησε τους ανθρώπους από πρώτο χέρι. Γνωρίζει πολύ καλά πως αυτό που λέει είναι αλήθεια... Και η ειρωνία... Τόσο καιρό λέγαμε πως ο MIB δεν θέλει ούτε να τους δει τους ανθρώπους... Ενώ στην πραγματικότητα αυτός ήταν που επέλεξε να ζήσει μαζί τους.

Αυτό που δεν καταλαμβαίνω είναι γιατί ο Jacob θέλει να του αποδείξει το αντίθετο... Και κάνει όλα αυτά που κάνει... Πιθανόν να είναι κάτι που σκαρφίστηκε για να τον κρατήσει στο νησί.

Για μένα το σημαντικό πράγμα που θέλει απάντηση, είναι το γιατί δεν πρέπει να φύγει ο Smoke από το νησί... Γιατί με τα όσα είδαμε ως τώρα, δεν νομίζω πως θα αποτελούσε απειλή για τον έξω κόσμο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΤετ Μάης 12, 2010 8:17 pm

xifomaxos έγραψε:

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως το νησί ίσως να μη συμφωνεί πάντα με τον προστάτη του. Δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά την παρουσία της νεκρής μητέρας των αγοριών στον ΜΙΒ, αφού ουσιαστικά η παρουσία αυτή τον έβγαλε από την κούρσα της διαδοχής.

Και μου φάνηκε και ενδιαφέρον το ότι η Μητέρα είχε την ίδια άποψη με τον ΜΙΒ για τους ανθρώπους, ενώ ο Jacob όχι


για το πρώτο που λες, αυτό είναι θέμα που σηκώνει συζήτηση όντως. Θα μπορούσε να συμβαίνει είτε αυτό. είτε απλά να υπάρχουν 2 δυνάμεις στο νησί. Btw εδώ έχουμε παραλληλισμό με την ιστορία του Μπεν. Είδε τη νεκρή μητέρα του και αυτό οδήγησε τον Τσαρλς στο να χάσει το πόστο του.
Αλλος παραλληλισμός είναι η αντίδραση της Μητέρας όταν την σκότωσε ο Βρασίδας. Φάνηκε σαν να περιμένει και σαν να θέλει το θάνατό της, όπως ακριβώς και ο Jacob.
Και επίσης το "σκότωσε τον πατέρα σου για να γίνεις ένας από μας" και ένα σωρό άλλα που τα λατρεύω στο lost.

Το δεύτερο που λες πάλι σηκώνει συζήτηση (άρα συμφωνώ ότι είναι πολύ ενδιαφέρον).
Τελικά πιστεύω ότι ο Βρασίδας είναι σαν τα μούτρα της "μάνας" του, και γι αυτό τον αγαπούσε τόσο.
Εχουν ταύτιση απόψεων.

Ο Jacob υπάκουε στη μάνα του, όχι γιατί ήταν μαμάκιας, αλλά από αγάπη και εμπιστοσύνη.
Ετσι αγαπούσε και εμπιστευόταν όλους τους ανθρώπους. Διαβάζω κι εγώ περί "Jacob ο άνθρωπος της πίστης"
και δε συμφωνώ καθόλου, πολύ επιφανειακό. Ο άνθρωπος συνειδητά συγχώρεσε τη μάνα του και έμεινε μαζί της,
συνειδητά ήθελε να μείνει στο νησί γιατί ήταν συναισθηματικά συνδεδεμένος μαζί του. Το φως δεν ήθελε να το προστατεύσει, δεν πίστευε ότι του έλεγε, απλά εκεί δεν είχε άλλη επιλογή. Κι αυτό καθόρισε όλη τη ζωή του και όλη τη διαδικασία που έκανε, να είναι πιο προσεκτικός από τη μάνα του και να εξετάσει πιο σχολαστικά τους υποψήφιους.
Επίσης θα έλεγα ότι αυτός έδωσε την επιλογή στους ανθρώπους, αλλά δεν ξέρω αν όντως το έκανε.
Πιστέυω πως η "Μητέρα" ήταν απλά μια "φαρισαία", και ο Jacob είναι ο εκλεκτός του "φωτός". Το κατάλαβε
και η ίδια όταν είπε "εσύ έπρεπε να είσαι από την αρχή" .


Πάντως, μου αρέσει πολύ το character development και στους 2.

Κατά τα άλλα όμως , εξακολουθώ να θέλω απάντηση για τους κανόνες, και γιατί ο ΜΙΒ δεν πρέπει να φύγει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΤετ Μάης 12, 2010 9:42 pm

Όσον αφορά τον ΜΙΒ-Smoke και το σώμα του, νομίζω είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση με τον Locke. Όντας Smokey, θα πάρει αργότερα τη μορφή του δικού του σώματος.

Σχετικά με το όνομά του, μπορεί και να μην το μάθουμε ποτέ. Έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα και μυστήριο ένας χαρακτήρας που δεν έχει όνομα. Βέβαια φαντάζομαι 30 χρόνια, οι άλλοι τουλάχιστον (other Other Others lolololo ), κάπως θα τον φώναζαν... Δε νομίζω να ήταν στο στυλ "Ει... ψιτ... εσύ..." tong (Απορία μου είναι το γιατί η "μάνα" άφησε τους άλλους από το ναυάγιο τόσα χρόνια χωρίς να κάνει κάτι... Όταν ήρθε η ώρα να κάνει κάτι βέβαια τους έφτιαξε καλά... Μήπως είχε κάνει και αυτή καμία βουτιά? )

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι πως δεν πρόκειται να μάθουμε την αρχή αρχή της υπόθεσης. Είναι σαν να ρωτάς τι υπήρχε πριν τη Μεγάλη Έκρηξη, ή ποιός έφτιαξε το Θεό. Όσον αφορά αυτό που λέει η Xif, ότι ίσως το νησί να μην συμφωνεί πάντα με τον προστάτη του... ποιός μας λέει ότι οι προστάτες του νησιού δεν αυτοδιορίστηκαν...

Παράθεση :
Αλλος παραλληλισμός είναι η αντίδραση της Μητέρας όταν την σκότωσε ο Βρασίδας. Φάνηκε σαν να περιμένει και σαν να θέλει το θάνατό της, όπως ακριβώς και ο Jacob.
Τη φάση αυτή με Ben-Jacob, μου τη θύμισε και το παράπονο του Jacob στη "μάνα" why do you love him more than me?

Θα συμφωνήσω πως σημαντικό ζήτημα παραμένει το γιατί δεν πρέπει να φύγει ο ΜΙΒ από το νησί. Επειδή έχει πέσει στην "πηγή"? Και γιατί δεν μπορεί να φύγει? Τόσο καιρό πάνε κι έρχονται διάφοροι, αυτός γιατί δεν μπορεί? Έχει κι εδώ σημασία το ότι έκανε τη βουτιά? Μήπως δεν μπορεί επειδή είναι κανόνας στο παιχνίδι του Jacob, και ως κανόνας του προστάτη του νησιού δεν μπορεί να παραβιαστεί? Η "μάνα" τους ωστόσο, του είχε πει ότι δεν μπορεί να φύγει, πολύ πριν τον στείλει ο J αδιάβαστο.
Αν ο μόνος τρόπος να φύγει ήταν με τον τροχό, θα καταλάβαινα το γιατί δεν τον αφήνει ο J να φύγει, αφού η χρήση του τροχού μπορεί να βλάψει την "πηγή". Δεν θα εξηγούνταν όμως το γιατί στο καλό δεν κατεβαίνει απλά να γυρίσει τον τροχό και να την κάνει.
Ο Jacob από την άλλη, ενώ υποτίθεται ότι προστατεύει την "πηγή", έχει επιτρέψει και το χτίσιμο του τροχού και τη χρησιμοποίησή του.
Ουφ...

ΥΓ. Βρίσκω ιδιαίτερα ειρωνικό το γεγονός πως ο ΜΙΒ υπήρξε Candidate...

ΥΓ2. Ας μου πει κάποιος πώς στο καλό συνδέονται εκείνα τα ωραία που είχε πει ο J στον Richard περί φελλού, με αυτά που είδαμε σε αυτό το επεισόδιο...

edit: Τι "φως", τι "πηγή", τι "εξωτική ύλη".... ο Vozzek του έχει δώσει κάτι ωραία ονόματα... glowing cave of molten doom, holy heat lamp, cave of plutonium, the inflamed yellow asshole of the island, piss-warm cave of infinite golden light, golden honeyhole, the leprechaun's pot of gold, the golden fleece, the radioactive gash in the forest, Yoda's cave, the island's giant QUIZNOS oven... lolololo lolololo lolololo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΠεμ Μάης 13, 2010 10:53 am

10 φορές ξεκίνησα να γράφω και άλλες τόσες σταμάτησα.
Η μεγάλη απογοήτευση έρχεται από το γεγονός ότι ΄΄Το Βαρέλι Δεν Έχει Πάτο΄΄.
Ποτέ δεν περίμενα να ονομαστεί το Νησί. Ούτε οι 2 κύριοι. Περίμενα όμως να μάθω την αρχή της ιστορίας και κάτι τέτοιο δεν έγινε.
Θα μάθουμε το τέλος? Who knows?

Διάβαζα το Αμερικάνικο tv guide που έλεγε:
Θα χρειαστεί να δείτε 2 φορές το επεισόδιο. Θα πρέπει να δώσετε σημασία στα λόγια της ΄΄μάνας΄΄ αλλά να προσέξετε και τις εκφράσεις του προσώπου της.
Θα δείτε, έλεγε, 3 γνωστούς χαρακτήρες....και σε συνδιασμό με το sneak peak υπολόγιζα οι κυνηγοί του αγριογούρουνου να είναι ΄΄γνωστοί΄΄.
Χθες κατάλαβα ότι το περιοδικό ειναι αμερικάνικο.

Από χθες έχω μιλήσει με πάρα πολλούς λάτρεις του Lost. Όλοι ήταν ξυνισμένοι.
και εγώ άλλα περίμενα να δω.
Κανείς δεν αγάπησε το Lost για τον Τζακ, την Κέητ, τον Σώγιερ κλπ κλπ. Ούτε για τον Μπεν και τον Λοκ.
Στην πορεία έγινε η ταύτιση με κάποιους χαρακτήρες όπως συμβαίνει με όλες τις σειρές.
Οι περισσότεροι το αγάπησαν για τα μυστήρια του και έρχομαι τώρα, προπαραμονές του φινάλε και ρωτάω τον εαυτό μου. Ποιά μυστήρια ρε Τάσο?

Το μόνο εύκολο θα ήταν να αρχίσω το κράξιμο. Θα περιμένω να τελειώσει και έπειτα θα δω...
Τελικά μια γυναίκα μόνη, αγνώστου προέλευσης, σε ένα Νησί τι φυλούσε?
Την γνώση? Την Αθανασία? Το καλό? Το λίκνο της Ζωής ή, το σκοτάδι, το κακό και δεν ξέρω πως αλλιώς να το ονομάσω?
Δηλαδή, τόσο βαθύτερη φιλοσοφική έννοια έχει το ΄΄το ένα βρίσκεται μέσα στο άλλο, αρκεί να μπορείς να τα ξεχωρίσεις΄΄.
Είπα και εγω μια αμπελοσοφία.
Παρατημένος και μισοτελειωμένος ο τροχός. Για να δέσει η ΄΄μαγιονέζα΄΄ πρέπει να μάθουμε ποιός τον ολοκλήρωσε, τον τοποθέτησε, τον γύρισε και πρώτος την κοπάνησε, διότι σύμφωνα με τον Μπεν, η δικιά του ΄΄κίνηση΄΄ ήταν η 2η.

Με τι κανόνες έπαιζε ό Ιάκωβος, ο οποίος, όπως και η μάνα του προκάλεσε τον θάνατο του? Εκείνη όμως πρόλαβε και βρήκε αντικαταστάτη, τον κέρασε και ένα ποτηράκι. Τώρα?

Εάν η ιστορία δεν έχει αρχή, ας έχει τέλος.
Εχω δει και μια άλλη ιστορία που ούτε αρχή είχε, ούτε τέλος.
Δεύτερη φορά θα μου πέσει βαρύ.

ΥΓ. Ναι, για το BSG λέω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΠεμ Μάης 13, 2010 11:22 am

tasoskratos έγραψε:

ΥΓ. Ναι, για το BSG λέω

Το θέμα είναι το το BSG εσκεμμένα δε τοποθετήθηκε ποτέ σε κάποια χρονική περίοδο για να δείξει
τη διαχρονικότητα και την περιοδικότητα των όσων συμβαίνουν εκεί. Και ήταν αρκετά έντιμο στο να μη μας κάνει
να ασχολούμαστε συνέχεια με το πότε γίνονται όλα αυτά. Το πιο εύκολο πράγμα θα ήταν να πει "κοιτάτε παιδιά, ξεκινήσαμε το 200 πΧ και το τέλος ήταν στα 250 πΧ, και όλοι έζησαν χαρούμενοι, και το ένδοξο ανθρώπινο είδος εξαφάνησε τους cylons και όλα ωραία και καλά, κι εμείς αισθανόμαστε δικαιωμένοι δαφνοστεφανώνουμε τον Αντάμα και την παρέα του".
Και το lost ακόμα μπορούσε να το πάει προς τα εκεί, δλδ να μην έχει ουσιαστικά τέλος, δεν πειράζει, ούτε μας το είχαν υποσχεθεί. Την αρχή όμως, ή έστω τα μυστήρια που μας απασχόλησαν και μας κράτησαν καθηλωμένους στη σειρά πρέπει να μας τα δείξουν, συμφωνώ δλδ με τα περισσότερα από αυτά που λες .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΠεμ Μάης 13, 2010 12:31 pm

Βρε σεις... για να καταλάβω, όταν λέτε να μας δείξουν την αρχή, τι ακριβώς εννοείτε? Να μας πουν τι? Τι είναι το φως? Ποιός το έφτιαξε και γιατί? Ποιός ήταν ο πρώτος προστάτης και ποιός τον έβαλε? Θα σας ικανοποιούσε μια απάντηση στο στυλ ο Θεός έφτιαξε το Μήτσο, τον έβαλε πάνω στο νησί και του είπε να προστατεύσει την πηγή της ζωής? Ή κάτι πιο τυχαίο στο στυλ ο φουκαριάρης ο Μήτσος αφού ναυάγησε και πέρασε από σαράντα κύματα ξεβράστηκε στο νησί, βρήκε το περίεργο Φως, έφτιαξε μια θεωρία για το τι είναι και αποφάσισε να το προστατεύσει?


Αν κατάλαβα καλά, αυτό που λέει ο Τάσος για το BSG είναι ότι δεν μας έδειξαν πώς ξεκίνησε η όλη φάση, τη ρίζα του "κακού". Αυτά που έδειξαν τώρα στο Caprica.

ΥΓ. Το Φως πάντως, πλάκα πλάκα, δεν είναι η πρώτη φορά που το βλέπουμε... Στην αρχή μου είχε κάτσει κάπως... αλλά αν το σκεφτείς πιο ψύχραιμα βλέπεις ότι αυτό το φως το έχουμε δει τοοοοσες φορές πια... με το γύρισμα του κλειδιού, του Τροχού, τοοοοσες φλασιές...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Elle1 στις Πεμ Μάης 13, 2010 12:46 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΠεμ Μάης 13, 2010 12:43 pm

Παράθεση :
Αν κατάλαβα καλά, αυτό που λέει ο Τάσος για το BSG είναι ότι δεν μας έδειξαν πώς ξεκίνησε η όλη φάση, τη ρίζα του "κακού". Αυτά που έδειξαν τώρα στο Caprica.

Σιγά μην κάτσω να δω το Κάπρικα.


Παράθεση :
Τι είναι το φως? Ποιός το έφτιαξε και γιατί?
Την αμπελοσοφία μου την έγραψα.
Εσύ δηλαδή δεν περίμενες να δεις το γιατί όλη αυτή η ιστορία?
Εάν δέχεσαι ότι δεν υπάρχει αρχή πρέπει να δεχτείς ότι σε ένα τέτοιο σενάριο δεν πρέπει να υπάρχει και τέλος.
Ασχέτως το τι θα κάνουν οι Losties, ο Μπεν, ο Ρίτσαρν, ο Γουίντμορ, ο Βρασίδας, ο Ιάκωβος, το ΦΩΣ και το σκοτάδι που βγαίνει από μέσα του δεν πρέπει να πάψουν να υφίστανται.
Εάν δεν ερμηνευτεί το φως, τέλος δεν πρέπει να υπάρξει, ασχέτως εάν είδαμε το Νησί στον πάτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΠεμ Μάης 13, 2010 12:59 pm

Μια ερμηνεία για το τι είναι το φως την πήρες στο επεισόδιο.
Προφανώς δεν σε καλύπτει.
Αλλά είναι σαν να με ρωτάς τι είναι πχ η ψυχή.
Σε ξαναρωτάω. ΟΚ. Να μας πουν την αρχή. Τι ακριβώς? Πχ. το φώς είναι η πηγή της ζωής. Σε καλύπτει? Το έφτιαξε ο Θεός. Σε καλύπτει περισσότερο απ' όσο σε καλύπτουν τα όσα σου έχουν πει ως τώρα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΠεμ Μάης 13, 2010 1:01 pm

Στα πολύ γρήγορα...

Mα το Φως έχει ήδη ερμηνευτεί και από τον Dr. Chang και από τον Faraday... Είναι ένα ηλεκτρομαγνητικό φαινόμενο, μια πηγή "εξωτικής ύλης". Το είχε πει και ο θεραπευτής στη Rose στη δεύτερη σεζόν. Υπάρχουν κάποια μέρη στη γη που είναι ιδαίτερα... ο ηλεκτρομαγνητισμός και η ενέργεια της γης μπορούν να εξηγηθούν φυσικά και μεταφυσικά...

Κάποιοι αρχαίοι έχτιζαν ναούς σε τέτοια σημεία ώστε να τα προστατέψουν ή να τα αξιοποιήσουν.

Κάτι τέτοιο είναι και το νησί... Δεν έχει σημασία πότε άρχισε, μπορεί να άρχισε με την δημιουργία της Γης και όπως σωστά λέει η Elle, κάποια φορά βρέθηκαν κάποιοι εκεί με κάποιον τρόπο και αποφάσιαν να το προστατέψουν... Εξάλλου το νησί φαίνεται να έχει δική του θέληση και βούληση...

Taso πιστεύω πως επένδυσες πολύ στον Ben και γι αυτό απογοητεύτηκες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
ΜΑΙΡΗ
I am Jacob!
ΜΑΙΡΗ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 948
Ηλικία : 47
Τόπος : Δεν ξερω! I'm Lost!!!
Registration date : 25/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΠεμ Μάης 13, 2010 1:42 pm

Αρκετα καλο επεισοδιο.
Ειδαμε για τον Αδαμ και την Ευα, που με τιποτα δεν θα μπορουσα να σκεφτω πως ειναι ο ΜΙΒ και η τρελη μανα!
Τους κανονες του παιχνιδιου τους εφτιαξε ο ΜΙΒ και οχι ο J. Αφου εκεινος βρηκε το παιχνιδι!!!!
Ο J δεν ηθελε τους ανθρωπους στο νησι γιατι του ειχε περασει η "μανα" του πως ειναι κακοι, ο ΜΙΒ ηθελε να φυγει μαζι τους, ασχετος που γνωριζοντας τους καταλαβε πως ειναι παρτακιδες!
Τι εκανε τον J να αλλαξει γνωμη και να πιστευει πως θα βρει καλο στους ανθρωπους;
Μηπως η "πηγη", το "φως" ή οπως στο καλο λεγετε, τελιωνει και προσπαθει να το αντικαταστησει;
Η μανα τους, νομιζω πως ειχε βουτηξει και αυτη στην πηγη, αλλιως πως ξεπαστρεψε τοσο κοσμο και εθαψε και το πηγαδι;
Ο ΜΙΒ ηταν "εκλεκτος" απο την στιγμη που γεννηθηκε, ισως αυτο ειδε η μανα και σκοτωσε την πραγματικη, ενω ο J ηταν ενα χαζοχαρουμενο παιδακι που του δωθηκε το "χαρισμα", μαλλον επειδη δεν υπηρχε αλλη επιλογη.
Το οτι δεν πρεπει να φυγει ο ΜΙΒ απο το νησι, νομιζω ειναι θεμα ισορροπιας. Δηλαδη μια ζυγαρια(οπως ειχαμε δει και στην σπηλια) αν φυγει ο ενας απο τους δυο η ζυγαρια θα μπαταρει και θα χαλασει η ισορροπια του νησιου και θα βυθιστει!
Ισως και η μανα τους ειχε την δυδιμο της καπου στο νησι και εκεινη να ηταν που καταστρεψε το πηγαδι και σκοτωσε τους ανθρωπους!

Και μια ερωτηση: Ενταξει ο J εμαθε απο την μανα του να κανει τα εργοχειρα, τα ελληνικα ποιος του τα εμαθε; Μηπως ειχε κανει ενα περασμα ο Οδυσσεας απο το νησι;

Θα ηθελα να μαθω πως και γιατι υπαρχει το νησι και η πηγη, ακομη ελπιζω να δωθει καποια απαντηση, εχουμε και αλλα επεισοδια να δουμε ή τουλαχιστον το πως τελιωνει ολη η ιστορια του Lost!

Η ελπιδα πεθαινει τελευταια, αλλα πεθαινει epp

ΥΓ.1 Τι ομορφο παιδακι ηταν ο ΜΙΒ, πολυ γλυκουλικο, μπραβο σε οποιον το διαλεξε!!
ΥΓ.2 Ο J ηταν Ελληνας,διαφορετικα πως εξηγηται το γεγονος πως 43 χρονων γαϊδουρι και εμενε ακομη με την μανα του!!! roftl
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΠεμ Μάης 13, 2010 2:19 pm

ΜΑΙΡΗ το παρατραβάς... lolololo Ακούς εκεί ο Οδυσσέας lolololo

Τάσο πάλι καλά να λες που μας τα εδειξαν και αυτά... από πέρσι το διαλαλούν πως δεν έχει σημμασία το τι είναι το νησί και πως απλά είναι ένας τόπος...

Εγώ και με αυτό που είδα είμαι happy. Φτάνει όπως είπατε και πιο πριν να μας πουν ακόμα 1-2 πραγματάκια, κυρίως όσον αφορά το γιατί δεν μπορεί να φύγει ο MIB από το νησι...

Ας μείνει και τίποτα για να έχουμε να συζητάμε μετά (πως ακριβώς προέκυψε ο smokey από το φώς και το κρασί της διαδοχής)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 6x15 - Across The Sea Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x15 - Across The Sea   Lost 6x15 - Across The Sea EmptyΠεμ Μάης 13, 2010 2:22 pm

Παράθεση :
Μια ερμηνεία για το τι είναι το φως την πήρες στο επεισόδιο.

Μια ΄΄ερμηνεία΄΄ την πήρα και ξαναλέω.
Μέσα από το ΦΩΣ βγαίνει το σκοτάδι ή συνυπάρχουν, φτάνει να μπορείς να τα ξεχωρίσεις?
Ερμηνεία τύπου, βγάλτε ότι συμπέρασμα θέλετε, την δέχομαι.

Ξέρετε κάτι.
Μήπως οι μοναδικοί που φταίνε είμαστε εμείς οι ίδιοι, που κάτσαμε και αναλύσαμε μέχρι το σώβρακο του Σώγιερ?

Εγώ μια γκρίνια έβγαλα. Μετά από τόσα χρόνια φανατικής υποστήριξης, διαμαχών κλπ κλπ, νομίζω ότι μια γκρίνια δικαιούμαι να την βγάλω.
και τα πιο αγαπημένα ζευγάρια έχουν τις γκρίνιες τους.
Ένα παραπονάκι βρε αδελφέ.

Παράθεση :
Mα το Φως έχει ήδη ερμηνευτεί και από τον Dr. Chang και από τον Faraday... Είναι ένα ηλεκτρομαγνητικό φαινόμενο, μια πηγή "εξωτικής ύλης". Το είχε πει και ο θεραπευτής στη Rose στη δεύτερη σεζόν. Υπάρχουν κάποια μέρη στη γη που είναι ιδαίτερα... ο ηλεκτρομαγνητισμός και η ενέργεια της γης μπορούν να εξηγηθούν φυσικά και μεταφυσικά...

Κάποιοι αρχαίοι έχτιζαν ναούς σε τέτοια σημεία ώστε να τα προστατέψουν ή να τα αξιοποιήσουν.


Με αυτή την κουβέντα γνωριστήκαμε μεταξύ μας (εννοώ όλοι μας, προς αποφυγή παραξηγήσεων hut ).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Lost 6x15 - Across The Sea
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"
» Lost 5 x10 - He's Our You
» Lost 6x17/18 - The End
» Lost 6x01/02 - LA X
» Lost 6x08 - Recon

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Lostaholics Anonymous :: Episodes previews/reviews-
Μετάβαση σε: