Lostaholics Anonymous
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Lostaholics Anonymous

Πόσο καμμένοι είμαστε πια!!!!
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Lost 6x01/02 - LA X

Πήγαινε κάτω 
+7
Gonzo
Achara
108asteri
Elle1
cypher80b
m0rpheas
xifomaxos
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πως σας φάνηκε η πρεμιέρα;
Άριστη
Lost 6x01/02 - LA X Vote_lcap83%Lost 6x01/02 - LA X Vote_rcap
 83% [ 10 ]
Πολύ Καλή
Lost 6x01/02 - LA X Vote_lcap8%Lost 6x01/02 - LA X Vote_rcap
 8% [ 1 ]
Καλή
Lost 6x01/02 - LA X Vote_lcap0%Lost 6x01/02 - LA X Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Μέτρια
Lost 6x01/02 - LA X Vote_lcap8%Lost 6x01/02 - LA X Vote_rcap
 8% [ 1 ]
Χάλια
Lost 6x01/02 - LA X Vote_lcap0%Lost 6x01/02 - LA X Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 12
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤρι Φεβ 02, 2010 6:41 pm

Eπεισόδια 6x01/02 - LA X


Περίληψη
Σπόιλερ:

Promos/Sneak Peaks








Download links

Σπόιλερ:

Οδηγίες προς Lostaholics

1. Στην πρώτη σελίδα θα παρακαλούσα να δημοσιεύετε με spoiler tags. Ίσως κάποιοι να θέλουν να μπούν για να βρούν links του επεισοδίου, υποτίτλων κλπ. Ευτυχώς είμαστε λίγοι οπότε ελπίζω να μην έχουμε προβλήματα.
2. Μπορείτε να δίνετε links για torrent ή direct downloads (rapidshare κλπ). Θα προσπαθούμε να κάνουμε update το πρώτο post ώστε να μην χρειάζετε να ψάχνετε για αυτά σε όλο το thread.
3. Links για Αγγλικούς και Ελληνικούς υπότιτλους, επίσης ευπρόσδεκτα.
4. Πέστε με τα μούτρα στον σχολιασμό των επεισοδίων... τελευταία σεζόν είναι...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την xifomaxos στις Τετ Φεβ 03, 2010 1:57 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
m0rpheas
Jack's Fan Club Vice President
m0rpheas


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 659
Ηλικία : 34
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 30/05/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 7:43 am

OMJ!!!!!

ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΣΑΙΖΟΝ LOST!!!!

Δεν μπορώ να βάλω τις σκέψεις μου σε μια σειρά, οπότε πάμε κι ο,τι κάτσει.

Σπόιλερ:


ΥΓ. Σόρρυ που εξαφανίστηκα. Έχω χάσει κάθε επαφή με οτιδήποτε έχει να κάνει με το Lost στο διαδίκτυο. Ο φόβος των spoiler βλέπετε...

ΥΓ2. Δίλημμα: Στις 13.30 δίνω φυσική. Δεν έχω καμία ελπίδα να περάσω (στο προηγούμενο 6μηνο πχ, περάσανε 5 άτομα). Να πέσω να κοιμηθώ που είμαι και ξενύχτης άνθρωπος ή να πάω να το παίξω Φάραντεϊ;;; lolololo

ΥΓ3. Καλή σαιζόν σε όλους, με υγεία ευτυχία και μπόλικες χαρές. Μακάρι ότι δεν σας έφερε η προηγούμενη σαιζόν να σας το φέρει αυτή. (οι ευχές ενός καμένου)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 8:31 am

OH MY GOD shokkkkkk shokkkkkk shokkkkkk shokkkkkk [Είδες Τάσο δεν έβαλα πολλά tong]

Παρά τα spoilers που είχα διαβάσει αυτή ήταν μια τέλεια πρεμιέρα! Ευτυχώς που δεν είδα sneak peaks epp

Σπόιλερ:

Aυτά για αρχή epp Και η μουσική τέλεια!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 12:32 pm

Να μαι και εγώ...

Μόλις το τελείωσα και το βρήκα καταπληκτικό.

Σπόιλερ:


Αυτά τα ολίγα... Ελπίζω να ανάψει η συζήτηση γιατί νομίζω υπάρχουν αρκετά να ειπωθούν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 12:58 pm

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 1:00 pm

Κι εγώ μόλις το τελείωσα...
Προσπαθώ να συνέλθω απ' το πρώτο σοκ... shokkkkkk
Απίστευτη πρεμιέρα! sytycd
Σπόιλερ:

Ποιός πάει για μάθημα μετά από αυτό? flame
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 1:10 pm

Xif νομίζω πως

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 1:34 pm

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 2:20 pm

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 2:25 pm

cypher80b έγραψε:
Σπόιλερ:
aera sta pania sou! aera sta pania sou! aera sta pania sou!

ΥΓ. Εγώ το πήρα κατευθείαν κυριολεκτικά... και μου έπεσε το σαγόνι στο πάτωμα... epp

Άλλο
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 3:00 pm

Χιφ το βιβλίο που λές είναι το
Σπόιλερ:

Edit: Ήμαστε στην 2η σελίδα όποτε μπορείτε να γράφετε χωρίς spoiler tags...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 4:28 pm

Από ότι είδα είναι παιδικές ιστορίες...Και το άλλο βιβλίο στην σπηλιά ήταν το Fear and Trembling... Suspect

Σκεφτόμουν αυτό που είπε ο Smokey στους Αλλους: Είμαι πολύ δυσαρεστημένος από όλους σας... Ίσως αρχικά να ήταν δικοί του οπαδοί και μετά να πήγαν με τον Jacob.. Δε φαίνεται να θέλει να τους σκοτώσει, προς το παρόν τουλάχιστον. Και σίγουρα δεν θέλει να σκοτώσει τον Ben...

Λέτε η Juliet εκεί που άρχισε να λέει για τους καφέδες να ειδε κάτι στην παράλληλη πραγματικότητα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
108asteri
Administrator
108asteri


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2092
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσ/νικη
Registration date : 28/05/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 4:59 pm

Αυτα ειναι ρε γαμω την τρέλα μου, αυτά είναι! Καταπληκτική πρεμιέρα, όπως αρμόζει για την τελευταια σεζον της καλύτερης σειράς!

Βαρέθηκα σ' ολο το επεισόδιο....
Σπόιλερ:


Από πού να ξεκινησω; Απ' το οτι πλέον εχουμε δύο παράλληλες πραγματικότητες (ναι! ηθελα πολυ να συμβει κατι τετοιο), απ' το νησί που εν ετη 2004 βρισκεται στον πατο του ειρηνικου ή απ' ό,τι αλλο συνέβη μεσα στο ναό και λιγο πιο διπλα στην παραλία;

Καθε "ξεχωριστή" ιστορία πλέον θα εχει ενδιαφέρον. Και ειμαι σιγουρη οτι με καποιο τροπο οι 2 πραγματικοτητες θα "ενωθουν".

-Για ενα περίεργο λογο δεν ξαφνιάστηκα καθολου που ο MIB ειναι ο smokey. Μπορω να πω οτι το περίμενα κιολας.
-Μαθαμε και τι ρολο βαραει η σταχτη και ο κυκλος που ειχε φτιαχτει απο αυτη γυρω απ' την καλυβα του Τζεικομπ. Αμεσως το μυαλο μου πηγε στο επεισοδιο της 5ης σεζον οπου η Ιλανα και οι αλλοι βρισκουν την καλυβα με τον κυκλο να σχηματιζει κενο.
-Ο MIB θελει να παει σπίτι του! Και που να βρίσκεται άραγε αυτο αν δεν ειναι το νησι; Στην αρχη του 5x16 οταν συζητα με τον Τζεικομπ θυμωνει που αυτος φερνει κοσμο εκει. Μήπως σπιτι του ειναι το νησι χωρίς "παρεισακτους";; scratch
-Ο Ριτσαρντ με αλυσιδες... Αυτο μας φερνει ολο και πιο κοντα στο να μαθουμε για το black rock και απο που τελος παντων προερχεται αυτος.

Ας παω τωρα στο Ναο. Υπεροχο μερος! Μου θυμισε κατι απο αρχαιους πολιτισμους της Ν. Αμερικης αλλα γεματο κινεζους μεσα! epp Το νερό δεν ηταν καθαρό, μηπως γιατι πέθανε ο Τζέικομπ; Πάντως ο Σαγιντ/Λαζαρος μια χαρα επανηλθε.

-Τα λογια του Τσαρλι μονο σε μενα φάνηκαν περίεργα; "I was supposed to die." Τι ηθελε να πει μ' αυτο;

-Παλι τον λυπηθηκα τον καημενο τον Σογιερ, ο οποίος εκανε μεγαλη μ***** που δε μας απαλλαξε απο την παρουσια του γιατρου!
demon Σε πόσες πραγματικότητες θα τον ανεχόμαστε δηλαδη;

Παντως η σκηνη του με τον Λοκ στο αεροδρομιο ηταν απιθανη. Και ειμαι σιγουρη οτι δεν εχουν τελειωσει οι δυο τους. Θα τον επισκεφθει καποια στιγμη.

Τελειως wtf αυτο που γινεται με τον Ντέσμοντ.

ΥΓ: Καλη σεζον να εχουμε!

Edit: Elle, γιατί κατι μου λεει οτι θα τον πιει αυτον τον καφε ο Σογιερ με τη Τζουλιετ τελικα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://twitter.com/asteri108
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 5:43 pm

108asteri έγραψε:
Μήπως σπιτι του ειναι το νησι χωρίς "παρεισακτους";; scratch

Δεν το νομίζω... Εμένα έτσι όπως το λέει μου θυμίζει "έκπτωτο άγγελο" που θέλει να επιστρέψει στον παράδεισο...

Εντωμεταξύ τώρα που βλέπω ξανά το βυθυσμένο νησί, αποκλείεται το γεγονός στην πραγματικότητα που βλέπαμε μέχρι τώρα, το αποτέλεσμα του πολέμου να ήταν ο καταποντισμός του νησίου;

Και όλα αυτά που είδαμε να είναι αποτέλεσμα όχι του Incident αλλά της "τελευταίας μάχης" σε αυτόν τον πόλεμο;

Edit: Οπότε στην ουσία βλέπουμε το μέλλον των Losties μετά τον "πόλεμο"; Όταν πλέον όλα έχουν τελειώσει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
m0rpheas
Jack's Fan Club Vice President
m0rpheas


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 659
Ηλικία : 34
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 30/05/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 6:11 pm

Για τον Ριτσαρντ που λέτε, εγώ είμαι της άποψης ότι δεν ήταν σκλάβος στο Black Rock. Οι σκλάβοι εκείνη την εποχή μαύροι ήταν. Η αναφορά στις αλυσίδες μάλλον ήταν μεταφορική, όπως και με τους άλλους πιο πριν.

Όσο για το «σπίτι» του Βρασίδα, εμένα το μυαλό μου στο Ναό πήγε. Γι' αυτό και ταμπουρώθηκαν οι άλλοι μόλις τους το είπε ο Χέρλι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 6:15 pm

καλησπερα!
το ειδα επιτελους . Παρα τα σποιλερς,

WOW! shokkkkkk shokkkkkk shokkkkkk

- Η Εναλλακτικη πραγματικοτητα ειναι ολα τα λεφτα. Αναρωτιεμαι τι αλλο εχει αλλαξει εκτος απο τα προφανη..Ο Τζακ τυχαια επαθε (ανευρισμα λεγεται αυτο?), ηταν ο μονος που ειδε τον Ντες? Το see you in another life παιρνει σαρκα και οστα λεμε! Η Σανον εντομεταξυ δεν επιβιβαστηκε..
το "i was supposed to die" ηταν απλα γι ανα μας κανει να ανατριχιασουμε.. Συγκινητικος οντως
ο διαλογος Λοκ-Τζακ respect Ο Τζακ εχει λιγο faith η πολλη αυτοπεποιθηση?

- στη σκια του αγαλματος τωρα, ο smokie κοβει βολτες! Τι εγινε ρε Ριτσαρντ? Γιατι στο καλο δεν πηγαινες να δεις τι εγινε?περιμενες προσκληση ρε Χρηστο Ζαμπουνη των others τρομαρα σου?
Χαρηκα οταν τον ειδα και αγριεψε redface redface αλλα μετα ο αλλος τον πλακωσε στο ξυλο..

- Καλα τι σουρεαλ καταστασεις ηταν μεσα στο ναο? lolololo lolololo πολυ ωραιο το σκηνικο παντως! δεν ξερω αν ο J πηρε το σωμα του Σαγιντ, αλλα οι others πλακα εχουν. Βεβαια ακομα δεν τους συμπαθω, γτι μη δουνε ανθρωπο που δεν εχει "προσκληση", αμεσως να το σκοτωσουν! Και η Σιντυ την ειδε Ζηνα ξαφνικα

- Η Τζουλιετ μαλλον επαθε αυτο που λεει ο Μορφεας ( καloston btw!). Τον Σογιερ τον λυπηθηκα παλι, αλλα δε φταιει μονο ο doc για οτι εγινε ffs! Αυτο το "δουλεψε" με κανει να πιστευω οτι οντως καπως συνδεεται η εναλλακτικη πραγματικοτητα.

- Γιατι ηθελαν οι others να μιλησουν στον Τζακ? Τι αλλο εγραφε το χαρτι? Γιατι ο Ριτσαρντ ειναι ο μονος που ντυνεται σαν ανθρωπος?

- Το νησι βυθιστηκε yeaaaaah taz bunny και ο Βρασιδας θελει να παει σπιτι του..
Θεικη η κουβεντα J-Hurley lolololo

οπως καταλαβατε, ΠΑΜΕ ΠΟΛΕΜΟΟ aera sta pania sou! aera sta pania sou! aera sta pania sou! demon

Αυτα για την ωρα..

NOTHING IS IRREVERSIBLE jack
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
108asteri
Administrator
108asteri


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2092
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσ/νικη
Registration date : 28/05/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 6:17 pm

cypher80b έγραψε:


Εντωμεταξύ τώρα που βλέπω ξανά το βυθυσμένο νησί, αποκλείεται το γεγονός στην πραγματικότητα που βλέπαμε μέχρι τώρα, το αποτέλεσμα του πολέμου να ήταν ο καταποντισμός του νησίου;

Και όλα αυτά που είδαμε να είναι αποτέλεσμα όχι του Incident αλλά της "τελευταίας μάχης" σε αυτόν τον πόλεμο;

Edit: Οπότε στην ουσία βλέπουμε το μέλλον των Losties μετά τον "πόλεμο"; Όταν πλέον όλα έχουν τελειώσει;

Ποιο ομως το νοημα να βλέπουμε τις ζωές τους μετά τον πόλεμο. Ο,τι εγινε, εγινε. Θα εχει αυτο καποια επίδραση στις μετεπειτα ζωές τους; Κι αν εχει ποιος ή ποιοι θα ειναι αυτοι που παιξουν αυτο το ρόλο;

cypher80b έγραψε:
[

Δεν το νομίζω... Εμένα έτσι όπως το λέει μου θυμίζει "έκπτωτο άγγελο" που θέλει να επιστρέψει στον παράδεισο...

Εναν "εκπτωτο αγγελο" γνωρίζω μονο και σιγουρα οι προθέσεις του δεν ειναι και οι καλύτερες demon
Btw, oλο αυτο το σκηνικο με τον κυκλο της στάχτης μου θυμισε παγανιστικές τελετες για να απομακρύνουν δαιμονικα οντα.
Και φυσικα μου θυμισε και το supernatural οπου οι ομοιότητες με το devil's trap ειναι παρα πολλες. Η Εlle θα συμφωνει πιστευω, αφου τη βλεπει τη σειρα.

Ας δεχτουμε οτι ο MIB είναι μια κακή δυναμη. Δε θα ηταν υπερβολη να τον παρουσιάσουν ως....διαβολο; Rolling Eyes


Παράθεση :
Όσο για το «σπίτι» του Βρασίδα, εμένα το μυαλό μου στο Ναό πήγε. Γι' αυτό και ταμπουρώθηκαν οι άλλοι μόλις τους το είπε ο Χέρλι.

Μου φανηκε ομως οτι εννοουσε καποιο μερος οχι πανω στο νησι. Τα λογια του αυτο υπονοουσαν: "Θελω το μονο πραγμα που δεν ηθελε ο Τζον Λοκ. Να παω σπιτι"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://twitter.com/asteri108
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 6:41 pm

108asteri έγραψε:

Εναν "εκπτωτο αγγελο" γνωρίζω μονο και σιγουρα οι προθέσεις του δεν ειναι και οι καλύτερες demon

Και όμως αν το ψάξεις λίγο το θέμα θα εκπλαγείς, όπως έπαθα και εγώ όταν το έψαξα λίγο... Αυτός ο συγκεκριμένος που λές είναι ένας μόνο από τους πολλούς και το απόσπασμα που παραθέτω πιο κάτω αναφέρεται σε μια ομάδα από αυτούς...

Δεν θέλω να ξεφύγουμε με το συγκεκριμένο θέμα, μια και η θεολογική προσέγγιση στο Lost δεν μου αρέσει καθόλου και μου ανάβει τα λαμπάκια, αλλά απλά διάβασε αυτό και πες μου τι σου θυμίζει...

Σπόιλερ:

Παράθεση :

Ποιο ομως το νοημα να βλέπουμε τις ζωές τους μετά τον πόλεμο. Ο,τι εγινε, εγινε. Θα εχει αυτο καποια επίδραση στις μετεπειτα ζωές τους; Κι αν εχει ποιος ή ποιοι θα ειναι αυτοι που παιξουν αυτο το ρόλο;

Μετά την "τελευταία μάχη" ή το τελικό γεγονός, τα πράγματα μπαίνουν πλέον στην σωστή σειρά και ζούνε αυτό που έπρεπε να ζήσουν αν δεν υπήρχε η ιστορία με J/MIB που τους έφερε στο νησί ή όποια και αν είναι η ιστορία με την κόντρα των 2...

Επίσης για μένα το σημαντικότερο είναι πως εξυπηρετεί τους ίδιους τους συγγραφείς λόγω του ότι διαφορετικά δεν θα είχαν κάτι να πούν... Η πλοκή στο νησί μπήκε στην τελική της ευθεία και 18 επεισόδια χωρίς fb/ff/timetravel και τα σχετικά είναι αρκετός χρόνος για αυτούς... Έπρεπε να τον καλύψουν κάπως... Και από την στιγμή που τελείωσαν με τα fb/ff και τα σχετικά, δεν υπήρχε άλλη διέξοδος...

Ειλικρινά πάντως εμένα με προβληματίζει το σκηνικό με την νέα πραγματικότητα και θέλω όποσδήποτε να συνδεθεί με κάποιο τρόπο. Πως δεν με ενδιαφέρει, φτάνει να συνδεθεί...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 7:08 pm

Αυτό που παρατήρησα ήταν πως μέσα στο Ναό όλοι οι Others φορούσαν κάτι κόκκινο... Και ένα κόκκινο ύφασμα έσκισε ο Βρασίδας για να καθαρίσει το μαχαίρι...

Aν η καλύβα του J είχε στάχτη για να κρατήσει τον Καπνό μακριά τότε σημαίνει πως ο j δεν είχε ποτέ ολοκληρωτική υπεροχή απέναντί του. Και μετά τα τελευταία λόγια του, ίσως το ίδιο το νησί είναι αυτό που τον κρατά φυλακισμένο scratch

Η απουσία της Shannon δεν έγινε και πολύ αισθητή από εμένα Rolling Eyes

Δεν θα ήθελα η παράλληλη ιστορία να είναι οι ζωές τους μετά τον πόλεμο, μου φαίνεται σαν κλεψιά..."Οκ έγινε ένας πόλεμος στο νησί και μετά γύρισαν πίσω σε ένα σημείο και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα" Δεν μου αρέσει καθόλου σαν ιδέα...

Αλλά φυσικά δεν έχω ιδέα τι στο καλό είναι αυτή η πραγματικότητα. Μου θυμίζει ένα επεισόδιο στο FlashForward όπου το hobbit εξηγούσε σε μια ξανθιά την κβαντική φυσική

Παράθεση :
φαντάσου ότι έχεις μια γάτα...που χωράει στην παλάμη σου. Έχεις μια
δηλητηριασμένη σαρδέλα. Μόλις κλείσουμε την παλάμη σου, υπάρχουν δυο πιθανά σενάρια. Ή η γάτα τρώει την σαρδέλα και πεθαίνει ή δεν την τρώει και ζει. Η κβαντική φυσική λέει ότι μέχρι να ανοίξουμε το χέρι σου για να μάθουμε την τύχη της γάτας...και τα δύο ενδεχόμενα γίνονται ταυτόχρονα. Για μας η γάτα είναι και νεκρή και ζωντανή. Αυτό είναι το θαύμα της κβαντομηχανικής. Ο παρατηρητής αποφασίζει. Η γάτα έχει ήδη αποφασίσει.

Πιστεύω πως κάτι τέτοιο θα παίξει και ταιριάζει και με την θεωρία που είχε αναφέρει ο cypher
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
108asteri
Administrator
108asteri


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2092
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσ/νικη
Registration date : 28/05/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 7:10 pm

cypher80b έγραψε:
108asteri έγραψε:

Εναν "εκπτωτο αγγελο" γνωρίζω μονο και σιγουρα οι προθέσεις του δεν ειναι και οι καλύτερες demon

Και όμως αν το ψάξεις λίγο το θέμα θα εκπλαγείς, όπως έπαθα και εγώ όταν το έψαξα λίγο... Αυτός ο συγκεκριμένος που λές είναι ένας μόνο από τους πολλούς και το απόσπασμα που παραθέτω πιο κάτω αναφέρεται σε μια ομάδα από αυτούς...

Δεν θέλω να ξεφύγουμε με το συγκεκριμένο θέμα, μια και η θεολογική προσέγγιση στο Lost δεν μου αρέσει καθόλου και μου ανάβει τα λαμπάκια, αλλά απλά διάβασε αυτό και πες μου τι σου θυμίζει...

Σπόιλερ:


Χμ..ενδιαφέρον. Σκοπος τους ηταν να προσεχουν τους ανθρώπους αλλα αντίθετα τους οδηγησαν στο ακριβως αντιθετο και γι αυτο εξορίστηκαν απ' το Θεο.
Δεν μπορω να πω οτι μου φερνει στο μυαλο συγκεκριμενο προσωπο...Περισσοτερο μου θυμιζει την κατάσταση-αν μπορω να το πω ετσι- που επικρατει. Δηλαδη, αυτος που θα κανει κατι διαφορετικο απ' τη θεληση του "μεγαλυτερου", που θα ωθησει τους αλλους (Αλλους) στην αμαρτια και θα τους δειξει το απαγορευμενο, αυτος λοιπον δεν εχει θεση στο νησι. Δεν μπορω να το ερμηνευσω διαφορετικα.

Παντως δεν ηξερα οτι συμφωνα με αυτο το μυθο, υπάρχουν περισσοτεροι απο ενας παράδεισος και οτι η σημασια της λεξης αυτης δεν εγκειται μονο στην θετικη εννοια αλλα και στο κακο.


cypher80b έγραψε:

Παράθεση :

Ποιο ομως το νοημα να βλέπουμε τις ζωές τους μετά τον πόλεμο. Ο,τι εγινε, εγινε. Θα εχει αυτο καποια επίδραση στις μετεπειτα ζωές τους; Κι αν εχει ποιος ή ποιοι θα ειναι αυτοι που παιξουν αυτο το ρόλο;

Μετά την "τελευταία μάχη" ή το τελικό γεγονός, τα πράγματα μπαίνουν πλέον στην σωστή σειρά και ζούνε αυτό που έπρεπε να ζήσουν αν δεν υπήρχε η ιστορία με J/MIB που τους έφερε στο νησί ή όποια και αν είναι η ιστορία με την κόντρα των 2...

Αλλάζει ομως και αυτο που ηταν δεδομένο πριν μπουν στο αεροπλάνο. Για τον Χερλι τουλάχιστον. Τον κάνει αυτο ξεχωριστό;
Επίσης αν θυμάμαι καλά, απ' αυτα τα βιντεακια που εδειχναν στο comic con η Κειτ ηταν ακομη χειροτερη δολοφονος και την εδειχναν και στην τηλεοραση, κατι που δεν ισχυε προηγουμενως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://twitter.com/asteri108
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 7:17 pm

παντως εγω θεωρω πιθανο αυτο που ειπε ο cypher , και δεν μπορω να πω οτι δε μου αρεσει!
Δεν βρισκω προβλημα σε αυτο, απλα ας πουμε οτι ειναι σαν flashforward.Δυστηχως δεν υπαρχουν πολλες θεωριες που θα μπορουσαν να δεχτουν την "εναλλακτικη πραγματικοτητα"
αρα και να τη συνδεσουν στην πλοκη και να μη πουν "να πως θα ηταν τα πραγματα"
Αν ισχυει αυτη η θεωρια, τοτε δε μιλαμε για "εναλλακτικη πραγματικοτητα" , αλλα διαφορετικο timeline, και σους σεναριογραφους αρεσει περισσοτερο να παιζουν με timelines.

Παρολα αυτα, πρεπει ειναι κατι παραπανω απο αυτο. Πιστευω οτι ο Ντες βρεθηκε εκει με καποιο ταξιδι στο χρονο που ισως τον δουμε στο μελλον να κανει (γτι το ν ησι δεν τελειωσε μαζι του).
Και φαινεται οτι οι δρομοι των losties θα διασταυρωθουν και παλι, οποτε αν ειναι μετα το τελος πολεμου, γιατι να γινει αυτο? Κι υστερα εχουμε και το χαμενο κορμι τον Κριστιαν.. Που να πηγε αραγε?μηπως η ιστορια επαναλαμβανεται με αλλους ορους?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
108asteri
Administrator
108asteri


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2092
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσ/νικη
Registration date : 28/05/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 7:46 pm

Achara έγραψε:

Παρολα αυτα, πρεπει ειναι κατι παραπανω απο αυτο. Πιστευω οτι ο Ντες βρεθηκε εκει με καποιο ταξιδι στο χρονο που ισως τον δουμε στο μελλον να κανει (γτι το ν ησι δεν τελειωσε μαζι του).
Και φαινεται οτι οι δρομοι των losties θα διασταυρωθουν και παλι, οποτε αν ειναι μετα το τελος πολεμου, γιατι να γινει αυτο? Κι υστερα εχουμε και το χαμενο κορμι τον Κριστιαν.. Που να πηγε αραγε?μηπως η ιστορια επαναλαμβανεται με αλλους ορους?


Για τον Ντεσμοντ δεν ισχύουν οι κανόνες. Ειναι ξεχωριστός. Ο Φαραντει το ειπε κι τον εμπιστευομαι απολυτα. Εχουμε πολλα να δουμε ακομη γι αυτον.

Ο Ντεσμοντ δε θυμοταν τον Τζακ. Ο Τζακ ομως ναι. Θα μπορουσαμε να πουμε οτι τον θυμοταν απ' τη συναντηση τους στο γηπεδο. Αλλα αν υποθεσουμε οτι μετα το The Incident εγινε η εκρηξη και το νησι βυθηστηκε, ο Γουιντμορ που βρισκονταν τοτε στο νησι πέθανε, αρα δεν εκανε την Πενυ την οποία δεν ερωτευτηκε ο Ντεσμοντ και ετσι δε χρειαστηκε ποτε να κανει το ταξιδι που τον οδηγησε στο νησι, επομενως θα μπορουσε να ειναι οπουδηποτε Rolling Eyes Ζαλιστηκα....

Οσο για το φερετρο, αλλο περιεργο και τουτο. Τι κι αν τα 2 timeline που αναφέρεις ενωθηκαν κατα καποιο τροπο και το φερετρο μαζι με το σωμα μεταφερθηκαν στο νησι οπως γνωριζουμε την ιστορια μεχρι τωρα; scratch

Και δε χαθηκε μονο το φερετρο αλλα και τα μαχαιρια του Τζον. tong
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://twitter.com/asteri108
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 8:05 pm

Xif αυτό που λές με την γάτα που είπε το hobbit ισχύει στην κβαντική φυσική... Δες και τα βίντεο από το lostu.

Για τους αγγέλους όποιος ενδιαφέρεται ας κοιτάξει αυτό:
http://www.steliart.com/angelology.html

Λέει ωραία παραμυθάκια...

Όσον αφορά τον Des εμένα δεν μου έδειξε να είναι special όσον αφορά τον παράλληλο κόσμο... Από την στιγμή που δεν θυμάται τον Jack τοτε είναι μια από τα ίδια...

Πιστεύω όμως πως θα μάθουμε για την διαφορετικότητα του... Ίσως απλά μπορεί να "δεί" στον παράλληλο κόσμο... Όπως και η Juliet μετά την έκρηξη...

Achara έλιωσα στο γέλιο με το "χαμένο κορμί" lolololo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 8:20 pm

108asteri έγραψε:


Ο Ντεσμοντ δε θυμοταν τον Τζακ. Ο Τζακ ομως ναι. Θα μπορουσαμε να πουμε οτι τον θυμοταν απ' τη συναντηση τους στο γηπεδο. Αλλα αν υποθεσουμε οτι μετα το The Incident εγινε η εκρηξη και το νησι βυθηστηκε, ο Γουιντμορ που βρισκονταν τοτε στο νησι πέθανε, αρα δεν εκανε την Πενυ την οποία δεν ερωτευτηκε ο Ντεσμοντ και ετσι δε χρειαστηκε ποτε να κανει το ταξιδι που τον οδηγησε στο νησι, επομενως θα μπορουσε να ειναι οπουδηποτε Rolling Eyes Ζαλιστηκα....

O Widmore δεν βρισκόταν τότε στο νησί...αλλά αν έγινε το 1977 τότε ίσως ο Desmond δεν χρειάστηκε ποτέ να αποδείξει τον εαυτό του στον Widmore, δεν ξεκίνησε ποτέ για το ταξίδι και δεν προετοιμάστηκε ποτέ στο στάδιο...

Χάθηκαν o Christian και τα μαχαίρια... Αυτά που οδήγησαν τον Jack στο νερό και τον Locke στην τροφή στο νησί...Και τους έκαναν να παλεύουν για την αρχηγία...

Φλασιά: Αυτό το You can let go now της Rose , δεν το είχε ακούσει ο γιατρός στο ενυδρείο από την ενδοεπικοινωνία;;

Ο Miles όπως στέκεται δίπλα στο "νεκρό" Sayid δεν σας φαίνεται προβληματισμένος; Σα να καταλαβαίνει πως κάτι δεν πάει καλά...

Cypher ωραίο το site για τους αγγέλους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x01/02 - LA X Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x01/02 - LA X   Lost 6x01/02 - LA X EmptyΤετ Φεβ 03, 2010 9:07 pm

Ο Μiles φαίνεται όντως ότι κάτι έχει πάρει πρέφα όσον αφορά τον "νεκρό" Sayid. Ίσως του φαίνεται περίεργο το ότι δεν μπορεί να "διαβάσει" τις τελευταίες του σκέψεις... Παρεμπιμπτόντως, ήταν φως φανάρι το γιατί ο Sawyer ζήτησε απ'τον Miles να μείνει να τον βοηθήσει να θάψει την Juliet... (περίμενα να του πει κανένα τραγικό "ήταν έγγυος", να θέλει να τον σφάξει μετά ο Sawyer το γιατρό στο γόνατο...)

Asteri, το όλο θέμα με τη στάχτη μου θύμισε πραγματικά Supernatural (τις φάσεις με το αλάτι).

Και δεν ξέρω αν τελικά θα τον πιεί τον καφέ ο Sawyer με την Juliet. Προς το παρόν ετοιμάζεται να ξαφρίσει τον Hurley... tong
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Lost 6x01/02 - LA X
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"
» Lost 5 x10 - He's Our You
» Lost 6x15 - Across The Sea
» Lost 6x17/18 - The End
» Lost 5x08 - LaFleur

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Lostaholics Anonymous :: Episodes previews/reviews-
Μετάβαση σε: