Lostaholics Anonymous
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Lostaholics Anonymous

Πόσο καμμένοι είμαστε πια!!!!
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Lost 5x14 - The Variable

Πήγαινε κάτω 
+6
Achara
m0rpheas
Elle1
tasoskratos
cypher80b
xifomaxos
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Πως σας φάνηκε το επεισόδιο
Άριστο
Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Vote_lcap67%Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Vote_rcap
 67% [ 6 ]
Πολύ Καλό
Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Vote_lcap22%Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Vote_rcap
 22% [ 2 ]
Καλό
Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Vote_lcap0%Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Μέτριο
Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Vote_lcap11%Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Vote_rcap
 11% [ 1 ]
Χάλια
Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Vote_lcap0%Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 9
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Μάης 02, 2009 2:08 pm

Ο Des είχε πει στον Charlie "No matter what i do you' ll die Charlie", επομένως πιστεύω πως ότι και να προσπαθούσαν να αλλάξουν στο τέλος θα γινόταν αυτό που έπρεπε να γίνει.
Για παράδειγμα ο Daniel πήγε αποφασισμένος να αλλάξει τα πράγματα αλλά η έμπνευσή του να πάει στο στρατόπεδο των Hostiles με προτεταμένο το όπλο δεν άλλαξε τίποτα.

Ίσως πάλι το να αψηφήσει και να μεταβάλλει κάποιος τους συμπαντικούς νόμους να έχει καταστροφικά αποτελέσματα για όλους.

Επιμένω ότι ο Danny θυσιάστηκε προκειμένου να μείνει ο Des ζωντανός για κάποιο λόγο που ακόμα δεν ξέρουμε.

Όσο για την αιμορραγία από τη μύτη ίσως να βοήθησε τον Daniel το όλο θέμα της σταθεράς
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Μάης 03, 2009 1:13 pm

cypher80b έγραψε:
Σημαντικότατη κατά την γνώμη μου η δήλωση της Eloise:

"Για πρώτη φορά δεν ξέρω τι θα γίνει". Δεν έχω κάτσει ακόμα να το φιλοσοφίσω το συγκεκριμένο, αλλά πιστεύω πως είναι αρκετά σημαντικό και ίσως να κρίβει κάτι. Περιμένω τις απόψεις σας στο θέμα.
Λοιπόν, έχω κολλήσει κι εγώ με αυτό... Γιατί τώρα δεν ξέρει? Όλον αυτόν τον καιρό ήξερε... τώρα τι έγινε και δεν ξέρει? Για να πω την αλήθεια, είχα αρχίσει να σκέφτομαι μήπως τελικά άλλαξε κάτι. Αλλά επειδή δυσκολεύομαι πολύ να ξεφύγω από το Whatever Happened Happened ( epp ) κάθισα και το σκέφτηκα καλύτερα. Και κατέληξα σε ένα λογικό (θέλω να πιστεύω epp ) συμπέρασμα... Το τετράδιο του Daniel. Η Eloise έχει το τετράδιο του Daniel. Αυτό το υπέροχο τετραδιάκι, του το έδωσε η ίδια άδειο, και το πήρε πίσω μετά το θάνατο του το 1977 γεμάτο. Γεμάτο με σημαντιικές πληροφορίες. Που σταματούν όμως στο 2007... στο πιο προχωρημένο χρονικά γεγονός που γνώριζε ο Daniel: ο Jack και η παρέα του μπήκαν σε ένα αεροπλάνο και επέστρεψαν στο νησί. 'Ετσι η Eloise τους έβαλε στο αεροπλάνο και μετά.... μετά δέν ξέρει.........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Μάης 03, 2009 2:28 pm

Και εγώ σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα Elle...

Πιστεύω πως ότι γνώριζε τόσο καιρό η Eloise για το μέλλον, αλλά και για να το προχωρήσω λίγο περισσότερο ο Richard, ο Widmore, ο Ben και γενικά όλοι όσοι ήρθαν σε επαφή με τους Losties στο παρελθόν, οφείλεται στο γεγονός πως τα έμαθαν από αυτή την αλληλεπίδραση μαζί τους...

Είτε επειδή τα βρήκαν σε σημειώσεις, είτε επειδή κάποιος από το μέλλον τους μίλησε...

Και γι' αυτό ίσως η άφηξη της πτήσης 815 στο νησί να ήταν σημαντική για όλους αυτούς... Επειδή γνώριζαν πως ο καιρός που θα γίνουν όλα αυτά τα "παράξενα" που έζησαν κάποτε, πλησιάζει. Ίσως γι' αυτό να προσπάθησαν να βάλουν συγκεκριμένα άτομα στο αρχικό αεροπλάνο... Για να βεβαιωθούν πως όλα θα γίνουν όπως έγιναν... Αυτό όμως σημαίνει πως φοβούνται πως μπορεί να αλλάξει κάτι, αν δεν γίνουν όλα αυτά; Και τι είναι αυτό;

Η θεωρία πως κάποιοι μπορεί να έχουν ζήσει ξανά κάποια γεγονότα και πως τώρα προσπαθούν να αποτρέψουν κάτι σημαντικό που έγινε στο μέλλον ή να βεβαιωθούν πως κάποια πράγματα θα γίνουν όπως έγιναν και την προηγούμενη φορά, είναι νομίζω μια θεωρία που είναι αρκετά επίκερη την συγκεκριμένη χρονική στιγμή στη σειρά...

Και αν μπορούν να αλλάξουν πράγματα σε αυτό τον χρονικό κύκλο, τότε σίγουρα δικαιολογούνται και τα στρατόπεδα και ο πόλεμος που έρχεται...

Το μόνο που δεν είναι ξεκάθαρο είναι ποιός είναι με ποιόν και τι είναι τελικά αυτό που επιδιώκει η κάθε πλευρά, σε σχέση με το συγκεκριμένο συμβάν...

Edit: Με τέτοιο επεισόδιο μόνο 3 σελίδες; shokkkkkk Είμαστε απαράδεκτοι... thumbdown
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
m0rpheas
Jack's Fan Club Vice President
m0rpheas


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 659
Ηλικία : 34
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 30/05/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Μάης 03, 2009 2:50 pm

Εγώ πιστεύω ότι ο μόνος που μπορεί να αλλάξει κάτι είναι ο Ντέσμοντ. Αυτός είναι η μεταβλητή. Δεν ισχύουν για τον Ντες οι κανόνες του time travel. Ενδεχομένως να επηρεάζει και το "whatever happened happened" αυτό.

Για το ότι η Ελ δεν ξέρει τι θα γίνει πλέον, μπορεί να είναι και το τετράδιο, αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό έχει κυρίως τύπους φυσικής, εξηγήσεις για το Νησί κτλ. Όχι αναφορές σε γεγονότα. Άντε πχ να λέει τα κυριότερα. "Την τάδε μέρα ήρθα στο Νησί" "time travel στο τάδε έτος" κτλ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την m0rpheas στις Κυρ Μάης 03, 2009 2:53 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Μάης 03, 2009 2:52 pm

cypher80b έγραψε:
Αυτό όμως σημαίνει πως φοβούνται πως μπορεί να αλλάξει κάτι, αν δεν γίνουν όλα αυτά;
Βασικά και αυτό με προβληματίζει αρκετά. Γιατί προσπαθούν, αφού ότι έγινε έγινε και δεν αλλάζει? Με αυτή τη λογική, είτε προσπαθήσουν είτε όχι, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχουν. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το πρόβλημα να βρίσκεται στο περίφημο course correcting. Ίσως αυτό να φοβούνται. Πχ η Hawking σπρώχνει τον Dan στο θανατό του για να συμβεί το δεδομένο γεγονός όσο πιο ομαλά γίνεται. Δεν αφήνει τα πράγματα στην τύχη τους και σίγουρα δεν προσπαθεί να τα αλλάξει, φοβούμενη τα δραστικά μέτρα που θα πάρει το σύμπαν προκειμένου να 'ρθει στα ίσια του.

ΥΓ. Απ' ότι καταλαβαίνετε, πρώτα θα πεθάνει ο Locke, και μετά για μένα το Whatever Happened Happened lolololo

edit: Κι εγώ νομίζω πως μόνο ο Des μπορεί να αλλάξει κάτι. Και γι' αυτό δεν τον έβαλαν να σουλατσάρει μαζί με τους άλλους το '77... θα γίνονταν όλα σαλάτα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gonzo
To Libby, with love
Gonzo


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3913
Ηλικία : 114
Τόπος : Στο ευρύχωρο - ευάερο - ευήλιο ντουλάπι με την Libby !!!
Registration date : 09/07/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Μάης 03, 2009 3:10 pm

Ψήφισα μέτριο μόνο και μόνο για το :boooom: ( από το 2χ07 είχα να χαρώ τόσο πολύ με θάνατο βαρετού χαρακτήρα yahoooo ) αλλιώς θα ψήφιζα ΧΑΛΙΑ gun . Σκυλοβαρέθηκα σ΄ όλο το επεισόδιο Imbad malakia . Μόνο οι σκηνές με την Eloise ( σ΄ όλες τις ηλικίες της roftl ) κάτι έλεγαν ( ειδικά τα κοντινά απλά bow ) .

Τελικά φάνηκε τι κρύβεται στην σκιά του αγάλματος ...

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Μάης 03, 2009 3:32 pm

Εντάξει, κι εμένα με εκνεύριζε ο Dan... αλλά στην ίδια κατηγορία με την Shannon δεν θα τον έβαζα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gonzo
To Libby, with love
Gonzo


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3913
Ηλικία : 114
Τόπος : Στο ευρύχωρο - ευάερο - ευήλιο ντουλάπι με την Libby !!!
Registration date : 09/07/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Μάης 03, 2009 3:43 pm

Ναι την αδικεί η σύγκριση την Shannon γιατί εκείνη κάτι πρόσφερε wink . Ο βαρεμένος τί πρόσφερε :no: .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΑΙΡΗ
I am Jacob!
ΜΑΙΡΗ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 948
Ηλικία : 47
Τόπος : Δεν ξερω! I'm Lost!!!
Registration date : 25/06/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Μάης 03, 2009 3:46 pm

Δεν ξερω τι λετε εσεις, παντως αν κανουν το ΛΑΘΟΣ και αλλαξουν ολα αυτα που εχουν γινει θα ξενερωσω τελειως!!! :mad2:
Οτι εγινε εγινε! Τελος!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Μάης 03, 2009 6:57 pm

Το σύμπαν διορθώνει την πορεία των γεγονότων αλλά κάθε φορά που το κάνει αλλάζει κάτι... Για παράδειγμα αν ο Desmond άφηνε τον Charlie να πεθάνει από το βέλος τότε θα ήταν η Penny στο νησί (πως θα γινόταν αυτό μη με ρωτάτε) και όχι η Naomi. Και ίσως να μην απενεργοποιούσαν ποτέ τον αποκλεισμό σήματος στο Looking Glass.

Έτσι οι Others θέλουν να είναι σίγουροι πως τα πράγματα θα παίξουν όπως ακριβώς πρέπει, και πιστεύω πως οι Ο4 έπρεπε να είναι στο 1977.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτό που προσπαθούν οι Others να κάνουν να συμβεί ή να αποτρέψουν το ξέρει ένας τουλάχιστον, ο μυστηριώδης Jacob. Ο τύπος για κάποιο λόγο γνωρίζει τα πράγματα που θα συμβούν, ίσως να βρίσκεται εγκλωβισμένος σε μια λάμψη ή κάποιο χρονικό κενό και γι αυτό να μην μπορούν να τον δούν όλοι.

Ότι και να είναι πάντως πρέπει να είναι πάρα πολύ σημαντικό για να θυσιάζουν τα παιδιά τους.

Υ.Γ. Gonzo ήμουν σίγουρη πως δε θα σου άρεσε το επεισόδιο tong
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Gonzo
To Libby, with love
Gonzo


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3913
Ηλικία : 114
Τόπος : Στο ευρύχωρο - ευάερο - ευήλιο ντουλάπι με την Libby !!!
Registration date : 09/07/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Μάης 03, 2009 7:58 pm

Αφού ξέρεις xif πως με εκνευρίζουν τέτοια λαμέ επεισόδια tong redface aaaaa .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Μάης 03, 2009 8:42 pm

Παράθεση :
Ο τύπος για κάποιο λόγο γνωρίζει τα πράγματα που θα συμβούν
Δεν είναι ο μόνος.
Η ατάκα ΄΄θα πεθάνουμε όλοι΄΄, ή κάπως έτσι, έχει ειπωθεί και από την Χόκινς και από τον Γουίντμορ, νομίζω και από τον Ρίτσαρντ (εδώ πορεί να κάνω λάθος) by the way.
Τίνω να πιστέψω ότι μια φορά και έναν καιρό μια ομάδα έφτασε στο Νησί επίτηδες, με το Black rock εννοώ και ο Τζέικομπ ήταν αυτός που ΄΄έφαγε΄΄ τις ιδιαιτερότητες του Νησιού στην μάπα. Αυτά όμως είναι θεωρείες για αγρίους epp και πλέον τον ρόλο των ΄΄σωτήρων΄΄ έχουν αναλάβει οι απόγονοι εκείνης της ομάδας. Κάπου εδώ εμπλέκεται και η μυθολογία.
Στο θέμα μας.
Θέλω να σχολιάσω μερικά πράγματα εν συντομία.
1. Θυμάστε όλοι, ότι έχουμε δει μια σκηνή, στο τρέιλερ της 5ης σεζόν, με τον Ντάνιελ σε κάποια σπηλιά και κάτι να ακουμπά σε ένα τοίχωμα. Το είχα παρομοιάσει με άρπια, για να καταλάβεται ποιά σκηνή λέω. Αυτό ακόμη δεν το είσαμε, παρά το ΄΄τέλος΄΄ του Φυσικού.
2. Προσαθώ να συνδιάσω όλα αυτά που είσαμε στο 5χ14 με την τελική αναμέτρηση και άκρη δεν βγάζω. Εάν τελείωνε το Λοστ, θα έλεγα ότι η μία πλευρά θέλει να εκπληρψθεί το σχέδιο του Ντάνιελ, ενώ ή άλλη όχι. Το θέμα είναι ότι έχουμε άλλη μια σεζόν και αποκλείεται να ΄΄κολλήσουμε΄΄ σε ένα τέτοιο θέμα.
3. Δεν μπορώ να καταλάβω το σόι σχέδιο είναι αυτό. Ανατινάζοντας μια τέτοια βόμβα, σημαίνει ότι το Νησί γίνεται καλοκαιρινό και όλοι μακαρίτες. Σκοτάδι.
4. Αποκλείω την περίπτωση να μην ξέρει ο Μπεν ότι κάποιοι πήγαν στο παρελθόν. Διαφορετικά δεν υπάρχει εξήγηση το γιατί τους έφερε πίσω. Το ότι ξέρει σημαίνει ότι έχει και σχέδιο, ασχέτως την φάση με τον Λοκ και την ΄΄σχεδιασμένη΄΄ κρίση του.
5.
Σπόιλερ:
6. Επιμελώς δεν ξέρουμε το πως και το γιατί έφυγε η Χόκινς από το Νησί, ενώ ακόμη δεν είδαμε το πως εμπλέκεται ο πατέρας της Σαν στην ιστορία. Τυχαία πάντως δεν είχε τον γνωστό πίνακα στο γραφείο του, ούτε τυχαία βρέθηκε η κόρη του στην πτήση, αλλά αυτό ας το αφήσουμε προς το παρών.
7 Γενικώς υπάρχει μεγάλο μπέρδεμα με το αλλάζει δεν αλλάζει το παρελθόν, με τις ΄΄μεταβλητές΄΄ βλ.losties.
8. Τελικά μήπως όλα αυτά που συμβαίνουν το 77 είχαν γίνει και τώρα ξαναγίνονται με την συμμετοχή των λόσιες? Και η καταπακτή ανατινάχτηκε και δεν έγινε τίποτα και η ΄΄εκκαθάριση΄΄ έγινε, διότι υπάρχουν και άλλα που δεν ΄΄βγαίνουν΄΄ με απλή λογική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΔευ Μάης 04, 2009 6:31 am

1. Και μάλλον δε θα το δούμε, απ' ότι φαίνεται ήταν για το πρόμο της σεζόν όπως το "Thank God for second chances" του Ben στον Jack...

3. Δεν υπάρχει νησί, δεν υπάρχει καταπακτή, δεν πέφτει αεροπλάνο κλπ... Γι αυτό ζήτησε από τον Pierre να εκκενώσει το νησί και ίσως κάτι παρόμοιο ζητούσε από την Eloise.

4.Το έμαθε όταν είδε την φωτό. Και είδε την επιστροφή τους ως την ευκαιρία του για να γυρίσει και αυτός πίσω, διαφορετικά δεν θα έπαιζε το CSI με τον John. To σχέδιο του Ben είναι προς το παρόν Follow the Bold (και ελπίζω να μην έχει το τέλος του Radzinsky από την απόγνωση Rolling Eyes tong )

5. Nα μου πεις στα spoiler που το είδες αυτό γιατί εγώ δεν το βλέπω....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΔευ Μάης 04, 2009 7:08 am

Καλημέρα
3. Τι σημαίνει αυτό Ξιφ? ότι σώζουμε τους Νταρμίτες και ΄΄εμείς΄΄ πάμε να συναντήσουμε τους πεθαμένους? Με μια έκρηξη της βόμβας δεν γίνεται το νησί καλοκαιρινό? Εκτός εάν βρούνε κάποιο τρόπο, ή να μετακινήσουν το Νησί, παράλληλα με την έκρηξη (μήπως η Χόκινς ήταν τελικά αυτή που είχε γυρίσει τον τροχό στο παρελθόν? Λέω τώρα...) ή υπάρχει ασφαλές μέρος, στο Ναό ας πούμε, όπου σώζονται. Πολύ περίεργο μου φαίνεται.
5. Στις φωτο, που έβαλες τον Αρχηγό καθισμένο και σκεπτικό, είδα αυτό που περιγράφω.
Σπόιλερ:


Έχει επεξεργασθεί από τον/την xifomaxos στις Δευ Μάης 04, 2009 8:01 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : spoiler tags)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΔευ Μάης 04, 2009 8:00 am

Υποθέτω ότι ο Faraday σκόπευε να μην είναι κανείς πάνω στο νησί όταν θα πυροδοτούσε την βόμβα. Ότι όπως ζήτησε από τον Pierre να εκκενώσει το νησί, το ίδιο θα ζητούσε και από την Eloise....

Δεν ξέρουμε αν ο Τροχός είχε γυριστεί στο κοντινό παρελθόν, υποθέσεις κάνουμε....

Για το 5 άλλο είχα καταλάβει tong
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΔευ Μάης 04, 2009 8:35 am

tasoskratos έγραψε:

2. Προσαθώ να συνδιάσω όλα αυτά που είσαμε στο 5χ14 με την τελική αναμέτρηση και άκρη δεν βγάζω. Εάν τελείωνε το Λοστ, θα έλεγα ότι η μία πλευρά θέλει να εκπληρψθεί το σχέδιο του Ντάνιελ, ενώ ή άλλη όχι. Το θέμα είναι ότι έχουμε άλλη μια σεζόν και αποκλείεται να ΄΄κολλήσουμε΄΄ σε ένα τέτοιο θέμα.
Νομίζω η τελική αναμέτριση δεν έχει να κάνει με το σχέδιο του Dan αλλά με την ομάδα της Ilana.

Παράθεση :

3. Δεν μπορώ να καταλάβω το σόι σχέδιο είναι αυτό. Ανατινάζοντας μια τέτοια βόμβα, σημαίνει ότι το Νησί γίνεται καλοκαιρινό και όλοι μακαρίτες. Σκοτάδι.

Βλακώδες σχέδιο που φοβάμαι πως θα το χάψει ο γιατρός και θα έχουμε άλλα...

Παράθεση :

4. Αποκλείω την περίπτωση να μην ξέρει ο Μπεν ότι κάποιοι πήγαν στο παρελθόν. Διαφορετικά δεν υπάρχει εξήγηση το γιατί τους έφερε πίσω. Το ότι ξέρει σημαίνει ότι έχει και σχέδιο, ασχέτως την φάση με τον Λοκ και την ΄΄σχεδιασμένη΄΄ κρίση του.
Νομίζω δεν ήξερε... Θα συμφωνίσω με την xif, πως από την photo έμαθε...

Παράθεση :

5.
Σπόιλερ:
Απάντηση στα spoilers tong

Παράθεση :

7 Γενικώς υπάρχει μεγάλο μπέρδεμα με το αλλάζει δεν αλλάζει το παρελθόν, με τις ΄΄μεταβλητές΄΄ βλ.losties.
Τελικά να δεις που ο πόλεμος θα γίνει με τους φαν του "Whatever Happened, Happened" από τη μια και τους υποστηρικτές της νέας θεωρίας του Dan από την άλλη... lolololo

Εγώ πάντως δεν έχω βγάλει ακόμα καθαρό συμπέρασμα scratch

Καλημέρες epp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΔευ Μάης 04, 2009 8:48 am

Eίναι γεγονός πως εγώ και τα μαθηματικά δεν μιλιόμαστε πλεόν tong Όπως το καταλαβαίνω όμως αν σε μια εξίσωση έχεις μια σταθερά και το αποτέλεσμα είναι δεδομένο (καθώς whatever happened, happened) ότι και αν προσπαθήσεις να αλλάξεις με τις μεταβλητές το μόνο που θα καταφέρεις είναι να αλλάξουν οι τιμές των μεταβλητών ή η ποσότητά τους αφού το αποτέλεσμα θα παραμείνει το ίδιο. (δεν ξέρω αν βγάζω νόημα)

Έτσι αφού ο Daniel προσπαθεί να αλλάξει το μέλλον μέσω των ανθρώπων, αλλά αυτό δεν μπορεί να συμβεί λόγω συμπαντικών νόμων, τότε κάτι θα αλλάξει στους ανθρώπους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΤρι Μάης 05, 2009 4:56 pm

Καλά έγραψες xif... lolololo respect

Πως τα σκέφτηκες όλα αυτά lol! Καλή σκέψη πάντως...

Οπότε επεκτείνοντας την λογική σου, θα μπορούσα να πω πως αν η μοναδική μεταβλητή είναι ο Desmond και ο Jack προσπαθήσει να κάνει κάτι για να αλλάζει το αποτέλεσμα της εξίσωσης, τότε ο Des την έβαψε να το πώ, την μάμημε να το πώ... Δεν ξέρω... Πάντως την έκατσε τη βάρκα tong

Εννοείται με την προϋπόθεση πως θα τα καταφέρει ο άλλος ο λακαμάς lolololo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΤρι Μάης 05, 2009 6:00 pm

Αφού κατάλαβε έστω και ένας αυτό που ήθελα να πω είμαι πολύ χαρούμενη tong lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΤρι Μάης 05, 2009 6:46 pm

lolololo respect εσείς το μαθηματικοποιήσατε κανονικότατα! lolololo

αν κατάλαβα καλά, παίρνετε σαν δεδομένο ότι η συνάρτηση είναι σταθερή,
άρα το αποτέλεσμα είναι πάντα το ίδιο.

ο συγχωρεμένος πίστευε ότι η συνάρτηση δεν είναι σταθερή, αλλά περιέχει
σταθερούς συντελεστές, πχ: αχ+βy= κατι, οπου τα α,β είναι σταθερές.
Θεωρεί λοιπόν ο καμμένος ότι αν τα χ,y, αλλάξουν αλλάζει το αποτέλεσμα.
Το ενδιαφέρον εδώ είναι ότι η συνάρτηση μπορεί μεν να μην είναι σταθερή,
αλλά το αποτέλεσμα που μπορεί να βγάλει να μη διαφέρει πάρα πολύ, ή
να ανοίκει στο ίδιο σύνολο, οπότε εδώ έγκειται και το πόσο διαφορετικό
αποτέλεσμα μπορείς να πάρεις, πόσο μπορεί να αλλάξουν οι μεταβλητές
[οι άνθρωποι] και άρα πόσο μπορεί να αλλάξει το αποτέλεσμα[== τα πράγματα]
και μπαίνει και η έννοια το course correcting.

Εγώ πιστεύω ότι η συνάρτηση σταθερή δεν είναι. Ομως οι δικοί μας δεν ξέρουν
τι τιμές να βάλουν στις μεταβλητές για να αλλάξει το αποτέλεσμα, γιατί δεν ξέρουν τίποτα. Ούτε καν ο ντάνιελ ήξερε. Πιστεύω ότι η Ελοιζ και ο Τσαρλς
ξέρουν, μπορούν, αλλά δε θέλουν να αλλάξουν το αποτέλεσμα,το
οποίο και πάλι ίσως να μην αλλάζει πάρα πολύ.


Τέλος πάντων, μια μεταφορά έκανε ο άνθρωπος για να καταλάβει ο Τζακ υποτίθεται! lolololo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x14 - The Variable   Lost 5x14 - The Variable - Σελίδα 2 EmptyΤρι Μάης 05, 2009 9:07 pm

Το πρόγραμμα είχε και παράδειγμα με πέτρες αλλά δεν έφτασε ο χρόνος...ελπίζω τουλάχιστον να είναι στα extras των DVD.

O Daniel θεώρησε ότι θα αλλάξει το αποτέλεσμα με αλλαγή στις μεταβλητές, αν τελικά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει, όπως πιστεύω εγώ, τότε το σύμπαν θα αλλάξει τις μεταβλητές για να μείνει το αποτέλεσμα ίδιο επομένως ίσως χάσουμε κάποια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
 
Lost 5x14 - The Variable
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"
» Lost 5 x10 - He's Our You
» Lost 6x15 - Across The Sea
» Lost 6x17/18 - The End
» Lost 6x01/02 - LA X

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Lostaholics Anonymous :: Episodes previews/reviews-
Μετάβαση σε: