Lostaholics Anonymous
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Lostaholics Anonymous

Πόσο καμμένοι είμαστε πια!!!!
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Lost 6x06 - Sundown

Πήγαινε κάτω 
+4
Achara
cypher80b
Gonzo
xifomaxos
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Πως σας φάνηκε το επεισόδιο;
Άριστο
Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Vote_lcap57%Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Vote_rcap
 57% [ 4 ]
Πολύ Καλό
Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Vote_lcap29%Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Vote_rcap
 29% [ 2 ]
Καλό
Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Vote_lcap0%Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Μέτριο
Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Vote_lcap14%Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Vote_rcap
 14% [ 1 ]
Χάλια
Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Vote_lcap0%Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 7
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x06 - Sundown   Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Μαρ 04, 2010 4:24 pm

Παράθεση :

Το τούβλο που έχει το μυστικό πέρασμα, έχει ένα Ω επάνω ή μου φαίνεται;

Αφιερωμένο σε εσένα που σ' αρέσουν κάτι τέτοια.




Παράθεση :
Από Lostpedia:

Ο τρόπος που λέει ο ΜΙΒ ότι θα καθαρίσει όσους από τον ναό δεν τον ακολουθήσουν θυμίζει την τελευταία πληγή του Φαραώ από τον Θεό στην Παλαιά Διαθήκη, όταν το πνεύμα του θανάτου κατέβηκε στην Αίγυπτο και σκότωσε όλα τα πρωτότοκα, αλλά προσπέρασε όσους παρέμειναν πιστοί σε Αυτόν.
Μετά την βάπτιση του Ιησού (εδώ Σαγίντ στα νερά της πηγής), ο Ιησούς συνάντησε τον σατανά, ο οποίος του πρόσφερε ότι θα ήθελε αρκεί να τον ακολουθήσει.
Το σύμβολο στον τοίχο στο σημείο που η Ελλάνα ανοίγει το πέρασμα για να κρυφτούν είναι ένα δαχτυλίδι Σεν, το οποίο συμβολίζει την προστασία και την αιωνιότητα, και σύμφωνα με μια άλλη θεώρηση, την διπλή ροή του χρόνου και της ιστορίας: κυκλική και γραμμική.Ο Ντότζεν ζητάει από τον Σαγίντ να σκοτώσει τον ΜΙΒ, ακριβώς με τον τρόπο που σκότωσε ο Μπεν τον Τζεικομπ (μαχαιριά στο στήθος)
Ο Ντότζεν εγκατέλειψε τον γιο του για να τον σώσει, όπως έκανε και η Τζουλιέτ για την αδερφή της.
Όταν αναφέρεται στην ζυγαριά Καλού-Κακού, ο Ντότζεν φοράει ένα μαύρο γάντι στο χέρι του Κακού.
Ο Ντότζεν λέει ότι ο ΜΙΒ θα σκοτώσει όλους τους ζωντανούς πάνω στο νησί. Το ίδιο έλεγε και ο Μπεν στον Τζακ στο τέλος της 3ης σεζόν, για το πλοιο με τους κομάντος που έστειλε ο Γουιντμορ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x06 - Sundown   Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Μαρ 04, 2010 5:15 pm

Θα προτιμούσα να ήταν Ω...the last line of defence tong
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Gonzo
To Libby, with love
Gonzo


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3913
Ηλικία : 114
Τόπος : Στο ευρύχωρο - ευάερο - ευήλιο ντουλάπι με την Libby !!!
Registration date : 09/07/2008

Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x06 - Sundown   Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Μαρ 04, 2010 5:42 pm

xifomaxos έγραψε:
Θα πιστέψω τον Βρασίδα σε αυτό...Ο Dogen ήξερε πως δεν θα πέθαινε και ήθελε να κάνει τον ΜΙΒ να σκοτώσει τον Sayid

Good xif where are you ???

Εδώ θα διαφωνήσω είναι ξεκάθαρο πια πως οι ενέργειες του μπούφου έχουν σκοπό να καταστρέψει κάτι από τα παλιά που ποτέ δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει και ποτέ δεν θα ολοκληρώσει demon . Τώρα τί ακριβώς είναι αυτό μακάρι να ΄ξερα Rolling Eyes ;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x06 - Sundown   Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Μαρ 05, 2010 7:32 am

Και εγώ θα συμφωνήσω με αυτό Gozno...έχει να τακτοποιήσει παλαιούς λογαριασμούς...

Σκεφτόμου τους κανόνες "ποιος μπορεί να σκοτώσει ποιον".... Ίσως το Linus στη σπηλιά ήταν για την μικρή Alex και γι αυτό όταν τη σκότωσε ο Keamy, ο Ben είπε "He changed the rules"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x06 - Sundown   Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Μαρ 05, 2010 12:48 pm

xifomaxos έγραψε:
Και εγώ θα συμφωνήσω με αυτό Gozno...έχει να τακτοποιήσει παλαιούς λογαριασμούς...

Σκεφτόμου τους κανόνες "ποιος μπορεί να σκοτώσει ποιον".... Ίσως το Linus στη σπηλιά ήταν για την μικρή Alex και γι αυτό όταν τη σκότωσε ο Keamy, ο Ben είπε "He changed the rules"

πολύ καλή η σκέψη σου thumbsup αυτό θα εξηγούσε πολλά! (και θα σήμαινε και ότι ο Μπεν ξέρει κάποια πράγματα παραπάνω)


Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι ο Dogen έστειλε τον Sayid για να σκοτωθεί, απλά θα πρέπει να εξηγηθεί γιατί δεν το έκανε ο ίδιος,
και αν όντως μπορούσε, τι ήταν όλα αυτά τα παραμύθια με το χάπι. Και αν δεν μπορούσε, πάλι θα πρέπει να εξηγηθεί γιατί δεν μπορούσε αυτός και μπορούσε ο MIB.

τώρα κατά τα άλλα, φαίνεται ότι ο MIB είναι ο κακός της υπόθεσης, αν και όπως λέει και ο Cypher κι ο άλλος δεν έκανε λίγα.
Αλλά για μένα χειρότερο είναι που χειραγωγούσε τον κόσμο (γι αυτό ρίχνω δίκιο σε Τζακ και Μπεν), παρά που σκότωσε τους Νταρμίτες, γιατί όπως είδαμε, τους έδωσε την ευκαιρία να φύγουν, κι αυτοί έπρεπε να το είχαν κάνει 3 χρόνια πριν. Ουσιαστικά δλδ λέμε τον Βρασίδα κακό επειδή όλοι τον λένε κακό και αντίστοιχα για τον J, μέχρι να μάθουμε και οι ίδιοι περισσότερα γι αυτούς.

Στο "if you could" του Βράσι, πίστεψα κι εγώ ότι εκεί οφείλονται τα sideways. Δηλαδή ΑΝ ισχύει η θεωρία ότι στα FS βλέπουμε τι θα γίνει "μετά το τέλος του πολέμου", τότε φαίνεται ότι ο Βρασίδας κέρδισε, κατέστρεψε το νησί, και όλοι οι υπόλοιποι γύρισαν στις ζωές τους όπως θα ήταν αν δεν υπήρχε καν νησί και Jacob κλπ.
Ωστόσο, μου φαίνεται πολύ απλό για να ισχύει στο lost. Αν δεν αναφέρεται στα FS , τότε απλά μας κάνουν πλάκα, όπως με τον Jack που ανακαλύπτει ξαφνικά το σημάδι από την εγχείρηση, το χομπιτ να μιλάει για μοίρα κλπ [ thumbdown ]

//πάντως μου στην έσπασε πολύ που χάσαμε τον DOgen τόσο νωρίς..Εκτός ότι ήταν πολύ τυπάκος, ήθελα να μάθουμε περισσότερα πράγματα γι αυτόν και επίσης θα ήθελα και κάποια συνάντηση με Μπεν και Ριτσαρντ. Θα μου πείτε ότι και τώρα μπορούμε να μάθουμε από κάποιον τρίτο τι ρόλο βαράει ακριβώς στο νησί, αλλά δεν είναι το ίδιο.

//και έχει δίκιο η Αστέρι, καιρός να σταματήσουμε να βλέπουμε μια το ένα στρατόπεδο και μια το άλλο. Οκ ωραία ήταν δεν μπορώ να πώ. αρκετά το κουράσαμε όμως, ήρθε η ώρα να έρθουν αντιμέτωποι.Πάμε πόλεμο ?! aera sta pania sou!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x06 - Sundown   Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Μαρ 05, 2010 8:46 pm

Πάμε, πάμε! lolololo

Δεν θα ήθελα τα flash sideways να είναι η ζωή τους μετά από αυτό που θα γίνει στο νησί...Πολύ γλυκανάλατο και happy ending μου κάνει Rolling Eyes Ελπίζω με κάποιο τρόπο τα flash sideway να μεταφερθούν στο νησί...Με τα φτερά της Ajira ίσως...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x06 - Sundown   Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Μαρ 05, 2010 11:25 pm

Όσον αφορά το γιατί ο Dogen δεν σκότωσε τον Sayid αυτοπροσώπως... έχω την εντύπωση πως έψαχνε για "παραθυράκι" στους περιβόητους κανόνες... Όταν ο J έσωσε τον γιό του, του ζήτησε σε αντάλλαγμα να πάει στο νησί και να αναλάβει μια "δουλειά" η οποία προφανώς έχει κάποιους κανόνες (πχ. don't kill my candidates, dude! epp ). Όταν πέφτει στο έδαφος η μπάλα, του υπενθυμίζει πως ο γιός του είναι ζωντανός χάρη στον J, και πως παραβιάζοντας τους κανόνες πιθανότατα ρισκάρει την αναίρεση του "θαύματος"...

Γενικά, τα όσα είπε ο Dogen μου θύμισαν αυτά που έχει πει ο ΜΙΒ. Όπως και ο ΜΙΒ, κάποτε ήταν ένας απλός άνθρωπος. Ξέρει πως είναι να χάνεις κάποιο αγαπημένο πρόσωπο. Και βρίσκεται στο νησί παρά τη θέλησή του. Επίσης έχει μια συγκεκριμένη δουλειά που περιλαμβάνει "δυνάμεις", αφού αυτός ήταν που ουσιαστικά κρατούσε τον Smokey εκτός Ναού. Ο ΜΙΒ έχει και αυτός δυνάμεις. Όσο για το "πόστο" του... κριτής? Security system? Και τα δύο? Κάτι άλλο? Επίσης, και οι δύο υπακούουν σε κανόνες και ψάχνουν "παραθυράκια"...

Ξέρω, είναι (λίγο tong ) υπερβολικό... αλλά μήπως ο J (ή ο J που ήταν J πριν τον J epp ) έχει φέρει και τον ΜΙΒ στο νησί, ζητώντας του αυτό ως αντάλαγμα για μια χάρη...?

Τεσπα... αυτά περνάνε απ' το lostoκαμμένο μυαλό μου τελευταία... epp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x06 - Sundown   Lost 6x06 - Sundown - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Μαρ 06, 2010 2:51 pm

Tο περίφημο μαχαίρι από κοντά

http://3.bp.blogspot.com/_1YHBo5kBXRQ/S5IqntioSKI/AAAAAAAAIC0/ihTJ9LuOh8o/s1600-h/606-18.jpg

Προσέξτε τον αετό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
 
Lost 6x06 - Sundown
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"
» Lost 5 x10 - He's Our You
» Lost 6x15 - Across The Sea
» Lost 6x17/18 - The End
» Lost 6x01/02 - LA X

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Lostaholics Anonymous :: Episodes previews/reviews-
Μετάβαση σε: