Lostaholics Anonymous
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Lostaholics Anonymous

Πόσο καμμένοι είμαστε πια!!!!
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Lost 5x12 - Dead is Dead

Πήγαινε κάτω 
+6
JamesFord
Elle1
tasoskratos
cypher80b
Gonzo
xifomaxos
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Πως σας φάνηκε το επεισόδιο
Άριστο
Lost 5x12 - Dead is Dead Vote_lcap90%Lost 5x12 - Dead is Dead Vote_rcap
 90% [ 9 ]
Πολύ καλό
Lost 5x12 - Dead is Dead Vote_lcap0%Lost 5x12 - Dead is Dead Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Καλό
Lost 5x12 - Dead is Dead Vote_lcap0%Lost 5x12 - Dead is Dead Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Μέτριο
Lost 5x12 - Dead is Dead Vote_lcap0%Lost 5x12 - Dead is Dead Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Χάλια
Lost 5x12 - Dead is Dead Vote_lcap10%Lost 5x12 - Dead is Dead Vote_rcap
 10% [ 1 ]
Σύνολο Ψήφων : 10
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΤετ Απρ 08, 2009 8:42 pm

Eπεισόδιο 5x12 - Dead is Dead

Περίληψη
Σπόιλερ:

Promos/Sneak Peaks







Download links

Σπόιλερ:

Οδηγίες προς Lostaholics

1. Στην πρώτη σελίδα θα παρακαλούσα να δημοσιεύετε με spoiler tags. Ίσως κάποιοι να θέλουν να μπούν για να βρούν links του επεισοδίου, υποτίτλων κλπ. Ευτυχώς είμαστε λίγοι οπότε ελπίζω να μην έχουμε προβλήματα.
2. Μπορείτε να δίνετε links για torrent ή direct downloads (rapidshare κλπ). Θα προσπαθούμε να κάνουμε update το πρώτο post ώστε να μην χρειάζετε να ψάχνετε για αυτά σε όλο το thread.
3. Links για Αγγλικούς και Ελληνικούς υπότιτλους, επίσης ευπρόσδεκτα.
4. Πέστε με τα μούτρα στον σχολιασμό των επεισοδίων... 8 μήνες έχει να γελάσει το χειλάκι μας tong
5. Σχόλια - Παρατηρήσεις για την λειτουργία αυτής της ενότητας μπορείτε να κάνετε στο γενικό thread. Δεν ανοίγαμε και πέρσι τέτοιο thread οπότε η άποψη σας μετράει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 5:32 am

Oh...My....God shokkkkkk shokkkkkk shokkkkkk
Τέλειο!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Gonzo
To Libby, with love
Gonzo


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3913
Ηλικία : 114
Τόπος : Στο ευρύχωρο - ευάερο - ευήλιο ντουλάπι με την Libby !!!
Registration date : 09/07/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 5:58 am

Omg shokkkkkk περιμένω άποψη redface mmm3 wink .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 6:42 am

Σχόλια λοιπόν...
Μην ανοίξετε το spoiler αν δε δείτε το επεισόδιο...σας το λέει μια spoiler addict...είναι κρίμα

Σπόιλερ:
Αυτά για αρχή έτσι όπως μου ήρθαν στο μυαλό...περισσότερα και καλύτερα όταν συνέλθω κάπως tong

edit 2
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 8:04 am

xifomaxos έγραψε:
Τελικά ο original εδώ μέσα πρέπει να είναι κανονικός original shokkkkkk lol!

Γιατί το αμφισβήτησες ποτέ; tong

Στα του επεισοδίου, νομίζω είναι το καλύτερο επεισόδιο της σεζόν αν και περίμενα κάτι παραπάνω κυρίως από τεχνικής πλευράς...

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 11:31 am

Το επεισόδιο προκαλεί έντονα συναισθήματα.
Σπόιλερ:

Ξιφ, τι είναι αυτό που έγραψες περί Κυπριακών....
Αρχίζω το ψάξιμο σε περιοχές που έχω σταμπάρει. Θα βοηθήσει και ο Cypher.
Σας βλέπω όλους στην μεγαλόνησο.
Κάτι ήξερε η μοίρα και με έχει στείλει εδώ epp

edit: Xif περιμένω φωτο του Τιτανομέγιστου με φράντζα lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 11:54 am

lol! Τάσο...

Δεν χρειάζεται να ψάχνεις... σε πάω εγώ με την μία αν θέλεις, στο μέρος απ' όπου αντιγράψαμε τα σύμβολα... lolololo

Πλάκα πλάκα, δεν νομίζω να έχουν κάποια σχέση τα σύμβολα με την Κύπρο... Μάλλον είναι τυχαίο αν μοιάζουν (Αλήθεια xif δεν κατάλαβα για ποιά ακριβώς σύμβολα λές). Αν και υπάρχουν και κάτι θεωρείες που εμπλέκουν την Κύπρο με την Χαμένη Ατλαντίδα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 12:11 pm

Θα τα βάλω σε κυκλάκια οταν παω σπίτι...
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 12:59 pm

Άριστο από εμένα. thumbss

Ένα πρώτο σχόλιο μόνο, μέχρι να το ξαναδώ...
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 2:09 pm

Ότι θέλει η Ξιφ

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gonzo
To Libby, with love
Gonzo


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3913
Ηλικία : 114
Τόπος : Στο ευρύχωρο - ευάερο - ευήλιο ντουλάπι με την Libby !!!
Registration date : 09/07/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 4:57 pm

Φτουυυ coolgum δηλαδή είναι ζωντανή η Πένυ Πιπέρι Imbad mad aaaaa .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 5:31 pm

Gonzo, o Benji δε θα σκότωνε ποτέ μια μητέρα tong Και ελπίζω να έχεις δει το επεισόδιο πριν διαβάσεις όλα τα spoiler...

Το γιατί κρίθηκε μόνο για την Alex πιστεύω πως εξηγείται από αυτό που είπε ο John κάποια στιγμή "Αν όλα όσα έκανες ήταν για το καλό του νησιού τότε το τέρας θα καταλάβει". Προφανώς όλα τα υπόλοιπα που έκανε, συμπεριλαμβανομένης και της δολοφονίας του John, ήταν όντως για το καλό του νησιού...Αν δεν πέθανε ο John δε θα γινόταν ποτέ αυτός που είναι τώρα...
Για την Alex μετανόησε και για την απόπειρα κατά της Penny, επομένως αυτό τον έσωσε....

edit:

και οι φωτο που υποσχεθηκα
Lost 5x12 - Dead is Dead Bsml0hy45a3yh1pvan0c_thumb

Lost 5x12 - Dead is Dead Znn3t918ixtvlftdg6hc_thumb


Έχει επεξεργασθεί από τον/την xifomaxos στις Πεμ Απρ 09, 2009 5:48 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
JamesFord
The man behind the curtain
JamesFord


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 458
Ηλικία : 31
Registration date : 07/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 5:47 pm

Εγω παλι πιστευω πως ο λογος που ο Ben πρεπει να κριθει για τον θανατο της Alex, ειναι επειδη αυτος ειναι ο λογος που θεωρει κι εκεινος, επειδη αυτο ειναι που βασανιζει την συνειδηση του και γι' αυτο χρειαζεται εξιλεωση. Για ολα τα υπολοιπα η απαντηση του ειναι "So?".
O Ben λεει ψεματα( shokkkkkk ) πως δεν θυμαται τους Losties, διοτι θυμαται τον τραυματισμο και την... ιαση του στον Ναο. Αρα η ολη ιστορια και οι κινησεις του Ben εξαρχης πρεπει να "εξεταστει" υπο διαφορετικο "πρισμα".
Ημουν σιγουρος πως ο Ben σχεδιαζε να σκοτωσει ξανα τον Locke και γι' αυτο τα πηρα αχημα με τα αιτηματα της Smokey-Alex. Δεν μπορεις να βαζεις τον Benjamin Linus σε καλουπια, αν και πιστευω πως και στον "Μεγα Κριτη" ο Ben ψεματα ειπε! Απλα RESPECT!

Υ.Γ. Αριστο Επεισοδιο.
Y.Γ.2 Και το σταθερο μου παραπονο για φετος, παλι καμια WTF σκηνη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 5:52 pm

JamesFord έγραψε:

O Ben λεει ψεματα( shokkkkkk ) πως δεν θυμαται τους Losties, διοτι θυμαται τον τραυματισμο και την... ιαση του στον Ναο. Αρα η ολη ιστορια και οι κινησεις του Ben εξαρχης πρεπει να "εξεταστει" υπο διαφορετικο "πρισμα".

Πως θυμάται τον τραυματισμό; Αφού στον Charles είπε πως δεν θυμόταν πως τραυματίστηκε...και εκεί δεν είχε λόγο να πει ψέματα... Αν εννοείς τη σκηνή που είπε για το ναό στον John, μάλλον αργότερα έμαθε πως έγινε καλά...

Στο μεταξύ η μόνη στιγμή που έμεινε κάγκελο ο John, και εγώ μαζί, ήταν όταν ο Ben πυροβόλησε τον Ceaser (να μου πει κάποιος που πάνε τα a και τα e please Rolling Eyes )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 5:54 pm

xifomaxos έγραψε:

Στο μεταξύ η μόνη στιγμή που έμεινε κάγκελο ο John, και εγώ μαζί, ήταν όταν ο Ben πυροβόλησε τον Ceaser (να μου πει κάποιος που πάνε τα a και τα e please Rolling Eyes )

Πρώτα το a και μετά το e tong

Edit: Θα συμφωνήσω με τον James ως το προς το γιατί κρίθηκε μόνο για την Alex. Όχι επειδή όλα τα υπόλοιπα που έκανε ήταν σωστά, αλλά επειδή δεν είχε καμιά ενοχή για αυτά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
m0rpheas
Jack's Fan Club Vice President
m0rpheas


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 659
Ηλικία : 34
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 30/05/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 5:59 pm

TITANOMEΓΙΣΤΟΤΕΡΑΣΤΙΟ το επεισόδιο!

JamesFord έγραψε:
Εγω παλι πιστευω πως ο λογος που ο Ben πρεπει να κριθει για τον θανατο της Alex, ειναι επειδη αυτος ειναι ο λογος που θεωρει κι εκεινος, επειδη αυτο ειναι που βασανιζει την συνειδηση του και γι' αυτο χρειαζεται εξιλεωση. Για ολα τα υπολοιπα η απαντηση του ειναι "So?".

Σωστός! thumbsup

Παράθεση :
O Ben λεει ψεματα( shokkkkkk ) πως δεν θυμαται τους Losties, διοτι θυμαται τον τραυματισμο και την... ιαση του στον Ναο.

Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι ακόμα ανοικτό. Δεν ξέρουμε με σιγουριά τι θυμάται και τι όχι ο Μπεν. Τον βλέπουμε στο επεισόδιο να παρουσιάζει δύο πρόσωπα. Ένα του κουλ τυπάκου που τα ξέρει όλα (με τον Λοκ) και το "Έχω κλάσει μέντες" πρόσωπο με τη Σαν, που είναι και η αλήθεια. Το γιατί εξηγείται παραπάνω από μία φορές στο επεισόδιο.

Προσωπικά μου φάνηκε έκπληκτος όταν είδε τη φωτογραφία. Μπορεί όντως να μην είχε ιδέα.
Αν δεν ήξερε, λοιπόν, σημαίνει ότι οι δικοί μας φεύγουν από την Ντάρμα όσο ο Μπεν αναρρώνει. Πού και τι και γιατί κτλ, θα δούμε.

Αν ήξερε και λέει ψέματα, ξέρω έναν λάκκο, να πάμε να κοιτάξουμε.

Παράθεση :
Δεν μπορεις να βαζεις τον Benjamin Linus σε καλουπια, αν και πιστευω πως και στον "Μεγα Κριτη" ο Ben ψεματα ειπε!

Ότι δεν μπορείς να τον βάλεις σε καλούπια είναι αλήθεια. Αλλά αν δεν συμμορφωθεί, το Νησί δεν θα του τη χαρίσει.

Όσο για το αν είπε ψέματα στον "Μέγα Κριτή", ε δεν νομίζω να γίνεται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 6:12 pm

@Tasos: Τάσο πιστεύω ο Widmore δεν θέλει να έρθει ο ίδιος στο νησί, γιατί φοβάται την κρίση... Προφανώς αυτός δεν θα την βγάλει καθαρή...

Όσον αφορά τον Ben, γιατί πιστεύεις πως του την έχουν στημένη; Είναι καθαρό πως το νησί δεν νοιάζεται για τα πρόσωπα. Το μόνο που το ενδιαφέρει είναι να εκπληρώσει τα δικά του σχέδια, όποια και αν είναι αυτά... Από την στιγμή που βρέθηκε ο επόμενος, το νησί τελείωσε με τον Ben... Όπως τελείωσε και τον Widmore, όπως θα τελειώσει και τον Locke για τον επόμενο...

Ο Ben κρίθηκε και όσο δεν παρεμβένει στα σχέδια του νησιού/Jacob (δεν ξέρω και εγώ πως να το πώ) τότε θα του επιτραπεί να ζήσει σε αυτό... Όταν όμως αρχίσει να αμφισβητεί τότε πλέον τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα για αυτόν...

Οπότε δεν νομίζω να την είχε κανένας στημένη στον Ben... Για μένα είναι η λογική εξέλιξη των πραγμάτων...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 7:20 pm

To επεισοδιο ηταν season best! thumbss respect

Ενταξει τι να πρωτοπω...με εχετε καλυψει νομιζω

Ο Μπεν απολαυστικος σε ολες τις σκηνες [εκτος απο το οτι σκοτωσε τον Ceasar και ΤΟΛΜΗΣΕ
να αγγιξει τον ΝΤες γι αυτο και ευχαριστηθηκα το ξυλο που εφαγε)

Συμφωνω με τον jamesford ως προς το γιατι κριθηκε για την Αλεξ.ΠΟλυ συγκινητικη
σκηνη εκεινη που εβλεπε αυτον κι εκεινη, αλλα ελεος, δεν επρεπε να βαλουν την αλεξ
μετα να του πει "ακου να δεις μπασταρδε θα κανεις αυτο που λεει ο πρωην μπουφος.
Εκτος αν το εκαναν για να τον λυπηθουμε.Σαν να του ελεγε το νησι "ποιος θανατος ανοητε,
αυτη ειναι η τιμωρια σου!Ακολουθος του Λοκ"[ιουυυ] και σιγα μη κρατησει και πολυ.

Το ολο σκηνικο Μπεν-μπαμπακας με την Αλεξ μου αρεσε πολυ(το fb) , τι καλος που ηταν
τοτε που η αλεξ εκανε κουνια[και οχι μονο αυτος ,ενταξει, απλα θα εσκαγα αν δεν το ελεγα]

Πολυ ωραια σκηνη του Τσαρλς με το αλογο και με τον μικρο ΜΠεν[τελικα δεν τα ειχε με την ελλη ε?]


Το καλο με την αλλαγη του Λοκ[λογικο ειναι να εγινε κατι σαν Κριστιαν] ειναι οτι σταματησε
να ειναι βλακας και απλα κανει σαν βλακας[και γελαμε]. Δλδ ενταξει, αν και μετα
απο αυτο συνεχιζε να ειναι μπουφος, προκοψαν οι others!btw, μεσα απο την αλεξ
καταλαβαμε την προθεση του νησιου να εχει τον Λοκ ηγετη, νομιζω ηταν σαφες.

Η Ιλανα πολυ ζηνα την εχει δει και δε θα της βγει σε καλο.


και ηρθε η ωρα να πω τον πονο μου μιας και πλησιαζουν και τα εννιαμερα του γιατρου

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 10:05 pm

Παράθεση :
"ακου να δεις μπασταρδε θα κανεις αυτο που λεει ο πρωην μπουφος.
Εκτος αν το εκαναν για να τον λυπηθουμε.Σαν να του ελεγε το νησι "ποιος θανατος ανοητε,
αυτη ειναι η τιμωρια σου!Ακολουθος του Λοκ"[ιουυυ] και σιγα μη κρατησει και πολυ.

Μόλις το ξαναείδα, με την ησυχία μου αυτή την φορά, γιατί το πρωί στο γραφείο μπορεί να έκανα και 10 διαλείματα.
Ας ξεκινήσω με την τελευταία σκηνή
΄΄Ακου να δεις μπάσταρδε κλπ κλπ΄΄. Ωραίο λεξιλόγιο χρησιμοποιεί η ΄΄δικαιοσύνη του Νησιού΄΄. οκ κύριε δικαστά. Μας πείσατε. Έκλασε μέντες ο Μπεν. Από εδώ και πέρα ότι πει ο Λοκ.
Ήδη, από την ώρα που φτάνει σπίτι του ο Μπεν, κάνει αυτό που του λέει ο Λοκ.
Τον καπνό απέξω τον περίμενε, εμφανίστηκε ο Βέφος.
Μέσα στον Ναό πήγε να μπει. Από κάτω τον έστειλε ο Βέφος

Ψάχναμε να βρούμε ποιό μπορεί να είναι το σχέδιο του Μπεν. Ψάχναμε να βρούμε το ΓΙΑΤΙ όλοι θέλουν πίσω τους 06.
Λέει ο Cypher ότι ο Γουίνμορ φοβάται το ΄΄δικαστήριο΄΄ γιαυτό δεν πάει πίσω. Ρωτάω εγώ το φίλο μου λοιπόν. Γιατί τότε θέλει να εξοντώσει τους πάντες στο Νησί? Γιατί θέλει το Νησί?
Ψυχή ζώσα να μην μείνει στο Νησί, ο καπνός εκεί θα είναι. Γιατί το Νησί άφησε τον Μπεν να γυρίσει? Γιατί ο καπνός εκτός από αυτούς που ήθελε το Νησί, άφησε τους υπόλοιπους να ζήσουν.
Τον πιλότο της 815 μια χαρά τον καθάρισε.
Θέλω να πω δηλαδή με ποιά κριτήρια ΄΄δουλεύει ο Smokey. Τους κομμάντος του Κίμι μπροστά του τους είχε, ένας τραυματίας προέκυψε.
Ποιός πόλεμος θα ξεσπάσει? Τι μπορεί να έχει μέσα το κιβώτιο της Ιλιάνα, διότι τα όπλα τα
έχουν στα χέρια τους. 4 άτομα θα τα βάλουν με τον Ρίτσαρντ και την παρέα του?

Από την αρχή βλέπουμε την διαδικότητα.
Πες ότι αύριο πεθαίνει τελικά ο Μπεν. Την κάνει την μαλακία του και τιμωρείται.
Ποιοί θα τα βάλουν με τους ΄΄κακούς΄΄? Οι νεκροί Κρίστιαν και Λοκ? Μήπως ο Ρίτσαρντ και η παρέα του? Πάλι? Πόσο θα συνεχιστεί αυτή η ιστορία?

Θα μπορούσα να γράψω χιλιάδες ερωτηματικά. Θα μου πείτε, τα ίδια έχουμε και εμείς.
Ετσι όπως τα λες Cypher όντως έχουν μια λογική εξήγηση. Μα πλησιάζουμε στην τελευταία σεζόν. Άλλα 5 έμειναν και πάμε για το φινάλε. Υπάρχει ένας σκοπός. Το Νησί δεν μπορεί να περιφέρεται. Τυχαία ή όχι, κάποιοι άλλοι θα πέσουν επάνω του.
Ακόμη δεν είδαμε την σχέση Ρίτσαρντ-Κρίστιαν. Νεκροί με ζωντανούς και στο φινάλε αυτός με ποιούς είναι. Ποιοί πραγματικά θέλουν το καλό του Νησιού?
Γιαυτό λέω πως υπάρχει συνομωσία εναντίον του Μπεν. Πως τον στρίμωξαν. Τον χτύπησαν εκεί που πονάει και μάσησε. Μάσησε όμως ή έχει και αυτός τους ΄΄δικούς΄΄ του?
Αυτό ήταν το σχέδιο του? Να πάει για εξομολόγηση και μετά τί? Να ζήσει σε καλύβα, σε απομονωμένη παραλία?
Κάτι τελευταίο. Την προηγούμενη φορά που καλεσε τον καπνό, ο Μπεν βγήκε μες' τις μουτζούρες. Τώρα τι έγινε? epp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 11:31 pm

Πρώτα πρώτα, κάτι διαδικαστικό. Τα Barracks είναι ΟΚ. Πάει κι αυτό. Ήρθαμε στα ίσια μας.

Όσο για τα ερωτηματικά του Τάσου... πολλά και λογικά... Δύο τρία ίσως να έχουν και λογικές απαντήσεις. Πχ το Νησί ίσως να άφησε τον Ben να γυρίσει προκειμένου να κριθεί. Ίσως ο Smokey να μην κανόνισε τους κομάντος του Keamy γιατί βρέθηκε εκεί μετά από κάλεσμα του Ben και όχι από μόνος του... Σε κάθε περίπτωση, νομίζω έχουμε ακόμα δρόμο μέχρι να μάθουμε ακριβώς πώς λειτουργεί η "αγία τριάδα" (Νησί-Jacob-Smokey)... αν το μάθουμε βέβαια...

Και κάτι τελευταίο. Αυτό το "what lies in the shadow of the statue?" μου ακούγεται πολύ περίεργο... Μπορεί να είναι απλά ένα συνθηματικό (σαν αυτό με τους χιονάνθρωπους του Des), αλλά αυτό που μου ήρθε στο μυαλό είναι τα σχόλια που κάναμε όταν είδαμε το Άγαλμα, σχετικά με το πόσο κοντά του (και κατά συνέπεια κοντά στην παραλία) είναι ο Orchid και ο Τροχός. Τι βρίσκεται λοιπόν στη σκιά του αγάλματος? Ο Τροχός?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
m0rpheas
Jack's Fan Club Vice President
m0rpheas


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 659
Ηλικία : 34
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 30/05/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠεμ Απρ 09, 2009 11:39 pm

Elle1 έγραψε:

Και κάτι τελευταίο. Αυτό το "what lies in the shadow of the statue?" μου ακούγεται πολύ περίεργο... Μπορεί να είναι απλά ένα συνθηματικό (σαν αυτό με τους χιονάνθρωπους του Des), αλλά αυτό που μου ήρθε στο μυαλό είναι τα σχόλια που κάναμε όταν είδαμε το Άγαλμα, σχετικά με το πόσο κοντά του (και κατά συνέπεια κοντά στην παραλία) είναι ο Orchid και ο Τροχός. Τι βρίσκεται λοιπόν στη σκιά του αγάλματος? Ο Τροχός?

Παραθέτω από το gtvs την απάντηση μου σε παρόμοιο ερώτημα.

Παράθεση :
Δεν είναι εφικτό αυτό. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, η σκιά του αγάλματος θα έπεφτε σε διαφορετικά σημεία.

Όπως για παράδειγμα με τα ηλιακά ρολόγια.

Και στο κάτω - κάτω, πού να ξέρει ο κακόμοιρος ο Λυπίδης;
Αυτή μάλλον ήθελε να δει ποιοι είναι οι δικοί της, όπως είπαν και άλλοι πιο πριν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠαρ Απρ 10, 2009 12:05 am

Πρώτα πρώτα, μια χαρά εφικτό θα ήταν. Κατα τη διάρκεια της ημέρας η σκιά θα έπεφτε σε διαφορετικά μεταξύ τους σημεία μεν, σε συγκεκριμένα συνολικά σημεία δε. Οπότε και θα μιλούσαμε για ένα από αυτά τα σημεία. Αλλά εγώ δεν λέω αυτό.

Βασικά αυτό που λέω εγώ έχει να κάνει με το τι δουλειά έχει η Ilana να κάνει μια τέτοια ερώτηση. Γιατί εμείς ξέρουμε τι πολύ σημαντικό βρίσκεται στη σκιά ενός συγκεκριμένου Αγάλματος. Το θέμα είναι, αυτή από πού κι ως πού κάνει τέτοιες ερωτήσεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
m0rpheas
Jack's Fan Club Vice President
m0rpheas


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 659
Ηλικία : 34
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 30/05/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠαρ Απρ 10, 2009 12:26 am

Elle1 έγραψε:
Πρώτα πρώτα, μια χαρά εφικτό θα ήταν. Κατα τη διάρκεια της ημέρας η σκιά θα έπεφτε σε διαφορετικά μεταξύ τους σημεία μεν, σε συγκεκριμένα συνολικά σημεία δε. Οπότε και θα μιλούσαμε για ένα από αυτά τα σημεία. Αλλά εγώ δεν λέω αυτό.

Βασικά, θα κάλυπτε 180 μοίρες, οπότε δεν βγαίνει κάτι. Κι αυτό σε περίπτωση ισημερίας. Αν η μέρα κρατάει πάνω από 12 ώρες, είναι παραπάνω η μοίρες, και το αντίθετο. Δες:

Lost 5x12 - Dead is Dead Ce91ce99ce9dce99ce93ce9

My bad, δεν το έπιασα με τη μία thumbsup

Παράθεση :
Βασικά αυτό που λέω εγώ έχει να κάνει με το τι δουλειά έχει η Ilana να κάνει μια τέτοια ερώτηση. Γιατί εμείς ξέρουμε τι πολύ σημαντικό βρίσκεται στη σκιά ενός συγκεκριμένου Αγάλματος. Το θέμα είναι, αυτή από πού κι ως πού κάνει τέτοιες ερωτήσεις?

Κατά τη γνώμη μου μας δουλεύουν. Μας πετάξανε κάτι για να ψαχνόμαστε, που όμως δεν έχει σχέση.
Συνθηματικό ήταν για να βρει τους δικούς της. Αν ήθελε όντως να μάθει για το άγαλμα, δεν θα ρώταγε τον κάθε τυχάρπαστο, θα πήγαινε να δει η ίδια.

Τώρα, αν το συνθηματικό είναι εμπνευσμένο από το Άγαλμα του Νησιού, αυτό εξηγείται από το γεγονός ότι είναι τσάτσος του Γουίντμορ. Από αυτόν έμαθε για το Άγαλμα (αν έμαθε).


Edit:

Εδώ και κάτι μήνες στάζει το καζανάκι μας. Είδα αυτόν τον Μπεν σήμερα, φάνηκε ότι τα κατέχει τα υδραυλικά. Ξέρει κανείς τι παίζει από τιμές; lolololo tong
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JamesFord
The man behind the curtain
JamesFord


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 458
Ηλικία : 31
Registration date : 07/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠαρ Απρ 10, 2009 6:28 am

m0rpheas έγραψε:



Edit:

Εδώ και κάτι μήνες στάζει το καζανάκι μας. Είδα αυτόν τον Μπεν σήμερα, φάνηκε ότι τα κατέχει τα υδραυλικά. Ξέρει κανείς τι παίζει από τιμές; lolololo tong
Καλα γελα... Αλλα οταν σε καθαρισει η Xif μετα μην ερχεσαι να μας στοιχειωνεις και να μας πρηζεις "ελα να παμε στο νησι". Dead is Dead.

























tong
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x12 - Dead is Dead Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x12 - Dead is Dead   Lost 5x12 - Dead is Dead EmptyΠαρ Απρ 10, 2009 6:53 am

JamesFord έγραψε:
m0rpheas έγραψε:



Edit:

Εδώ και κάτι μήνες στάζει το καζανάκι μας. Είδα αυτόν τον Μπεν σήμερα, φάνηκε ότι τα κατέχει τα υδραυλικά. Ξέρει κανείς τι παίζει από τιμές; lolololo tong
Καλα γελα... Αλλα οταν σε καθαρισει η Xif μετα μην ερχεσαι να μας στοιχειωνεις και να μας πρηζεις "ελα να παμε στο νησι". Dead is Dead.

tong

Ακριβώς όπως το είπες James!! Μην παίρνετε αέρα επειδή ο Smokey είπε τις αηδίες του. Είναι μαθηματικά βέβαιο πως ο John θα κάνει την χαζομάρα του σύντομα..... demon

Η φράση της Ilana ήταν καθαρά συνθηματική, προφανώς υπήρχαν διάφοροι "δικοί της" ανάμεσα στους επιβάτες. Και δε νομίζω πως την έστειλε ο Widmore, αυτός δεν ήξερε κάτι μέχρι τη στιγμή που τον πήρε ο Ben τηλέφωνο και προφανώς δεν έστειλε κάποιον να παρακολουθήσει τον Des... Ίσως είναι από κάποιους τριτους, από αυτούς που θα ξεκινήσουν τον πόλεμο... Και το κιβώτιο είχε τους αριθμούς 823 στο πλάι.

Η αδερφή μου πιστεύει πως ο Widmore είχε δίκιο στο θέμα της Alex...Το νησί την ήθελε νεκρή και τελικά το πέτυχε. Αυτό το "you can not fight the inevitable" μου θύμισε λίγο Matrix...

Υ.Γ. 1 Ο Desmond πρέπει να έχει ιστιοπλοικό με super wow κρυφές μηχανές για να μπορεί να διασχίσει τον Ατλαντικό, να περάσει τη διώρυγα του Παναμά και να ανέβει στο LA τόσο γρήγορα. Εκτός αν είναι συναρμολογούμενο και το πέρασε από το αεροδρόμιο
tong

Υ.Γ.2: Η δική μου απάντηση στο What lies in the shadow of the statue? είναι The Island tong
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
 
Lost 5x12 - Dead is Dead
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"
» Lost 5 x10 - He's Our You
» Lost 6x15 - Across The Sea
» Lost 6x17/18 - The End
» Lost 6x01/02 - LA X

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Lostaholics Anonymous :: Episodes previews/reviews-
Μετάβαση σε: