Lostaholics Anonymous
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Lostaholics Anonymous

Πόσο καμμένοι είμαστε πια!!!!
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Lost 6x04 - The Substitute

Πήγαινε κάτω 
+5
cypher80b
JamesFord
Elle1
tasoskratos
xifomaxos
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Πως σας φάνηκε το επεισόδιο
Άριστο
Lost 6x04 - The Substitute Vote_lcap55%Lost 6x04 - The Substitute Vote_rcap
 55% [ 6 ]
Πολύ καλό
Lost 6x04 - The Substitute Vote_lcap27%Lost 6x04 - The Substitute Vote_rcap
 27% [ 3 ]
Καλό
Lost 6x04 - The Substitute Vote_lcap9%Lost 6x04 - The Substitute Vote_rcap
 9% [ 1 ]
Μέτριο
Lost 6x04 - The Substitute Vote_lcap9%Lost 6x04 - The Substitute Vote_rcap
 9% [ 1 ]
Χάλια
Lost 6x04 - The Substitute Vote_lcap0%Lost 6x04 - The Substitute Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 11
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤρι Φεβ 16, 2010 8:12 pm

Eπεισόδιο 6x04 - Τhe Substitute


Περίληψη
Σπόιλερ:

Promos/Sneak Peaks








Download links

Σπόιλερ:

Οδηγίες προς Lostaholics

1. Στην πρώτη σελίδα θα παρακαλούσα να δημοσιεύετε με spoiler tags. Ίσως κάποιοι να θέλουν να μπούν για να βρούν links του επεισοδίου, υποτίτλων κλπ. Ευτυχώς είμαστε λίγοι οπότε ελπίζω να μην έχουμε προβλήματα.
2. Μπορείτε να δίνετε links για torrent ή direct downloads (rapidshare κλπ). Θα προσπαθούμε να κάνουμε update το πρώτο post ώστε να μην χρειάζετε να ψάχνετε για αυτά σε όλο το thread.
3. Links για Αγγλικούς και Ελληνικούς υπότιτλους, επίσης ευπρόσδεκτα.
4. Πέστε με τα μούτρα στον σχολιασμό των επεισοδίων... τελευταία σεζόν είναι...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την xifomaxos στις Τετ Φεβ 17, 2010 5:36 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 7:34 am

thumbss thumbss thumbss thumbss Και πάμε πιο αναλυτικά

Σπόιλερ:

Αυτά προς το παρόν... Κάτι μου λέει πως θα έχουμε πολλές θεωρείες στο μέλλον epp Απολαύστε ένα φοβερό επεισόδιο και τα ξαναλέμε

edit:
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 11:27 am

Εκπληκτικό επεισόδιο που βάζεις σε σκέψεις.
Σκέψεις όμως που, προς το παρών, δεν βγάζουν πουθενά.

Κάλιστα μπορεί να γίνει μια πολύ καλή συζήτηση.
Ένα μόνο θέλω να πω.

Σπόιλερ:

Τι ωραία που κυλάνε όλα όταν δεν βλέπουμε την Κέητ, ίσως και τον ντοτόρε. epp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 3:27 pm

Πες και τίποτα άλλο Taso, κοντεύω να σκάσω tong
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 5:01 pm

Ωρε πέσαμε στα βαριά μετά το προηγούμενο... epp thumbss
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JamesFord
The man behind the curtain
JamesFord


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 458
Ηλικία : 31
Registration date : 07/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 5:12 pm

KATAΠΛΗΚΤΙΚΟ επεισοδιο!
Δεν εχω σχολια να κανω ακομα... πρεπει να ξεκαθαρισει στο μυαλο μου και θα επανελθω! Lost 6x04 - The Substitute 197210
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 5:42 pm

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 7:27 pm

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 7:51 pm

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 8:42 pm

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 8:52 pm

Suspect Δεν έχω καταλάβει Χριστό...

Το βρήκα πολύ καλό, αλλά η αλήθεια είναι πως περίμενα περισσότερα...

Δηλαδή οι αριθμοί αντιπροσοπεύουν τους Losties; scratch
Και τα περί Valenzetti τα ξεγράφουμε... ΟΚ fair enough...

Τα βασικά σημεία για μένα είναι:

* Ο Richard όσο πάει και γίνεται μεγαλύτερος μαλάκας... "Δεν ξέρω τι κάνω εδώ, ο J με έκανε αθάνατο και εγώ κάνω ότι μου πεί χωρίς να ρωτίσω ποτέ τίποτα..."

* Οι αριθμοί είναι αυτοί που έδωσε ο Jacob στους "υποψήφιους"... Δηλαδή και ο Frank είναι υποψήφιος;

* Και αφού ο Jacob έχει υποψήφιους αντικαταστάτες, ο MIB γιατί δεν έχει; Ή μήπως το όλο θέμα του recruiting έχει να κάνει με αυτό;

* Το νησί είναι απλά ένα κωλο-νησί στο οποίο κάνουν την πλάκα τους J/MIB...

* Μάλλον η Ilana πρέπει να έχει κάποια άλλη σχέση με τον Jacob για να δείνει τόσο συγκινημένη...

* Αυτό το παιδάκι σίγουρα αντιπροσωπεύει κάτι μεγαλύτερο από J/MIB... Είναι αυτός που έφτιαξε τους κανόνες ίσως; Πάντως μου φάνηκε εντελώς ξεκάρφωτος...

* Εγώ πάντως μέχρι στιγμής βρίσκω απόλυτο δίκαιο στον MIB... Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τα περί φυλακής κλπ... Αν όντως ήταν τόσο καιρό φυλακισμένος στο νησί και το μόνο που θέλει είναι να φύγει, τότε καλά κάνει και κάνει ότι κάνει... Θέλω πολύ να μάθω πως έγινε αυτό που έγινε...

* Τα flash-sideways μου φάνηκαν και πάλι χάσιμο χρόνου... ΟΚ ο Locke είναι καλύτερα σε αυτή τη ζωή... So What?...

* RIP John Locke
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 9:17 pm

λοιπον παιδια, το ειδα το μεσημερι, αλλα δε σχολιασα αμεσως γτι ειπα να ηρεμισω πρωτα..
απο τα νευρα.. Ειμαι αναμεσα σε "Πολυ καλο" και "καλο", δεν ξερω τι να ψηφισω.

Ας αρχισω με τα καλα:

Σπόιλερ:

Και τώρα ακολουθεί κράξιμο:
Σπόιλερ:


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Achara στις Τετ Φεβ 17, 2010 9:45 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 9:19 pm

Παράθεση :
Και αφού ο Jacob έχει υποψήφιους αντικαταστάτες, ο MIB γιατί δεν έχει; Ή μήπως το όλο θέμα του recruiting έχει να κάνει με αυτό;
Γιατί να έχει? Αφού υποτίθεται ότι θέλει να φύγει και δεν τον ενδιαφέρει να προστατεύσει το νησί...
Παράθεση :
Οι αριθμοί είναι αυτοί που έδωσε ο Jacob στους "υποψήφιους"
Δεν μπορεί να είναι μόνο αυτό οι αριθμοί... Τους έχουμε δει σε τόσα άσχετα σημεία, στον Swan (και στην καταπακτή και στον υπολογιστή), στη μετάδοσή τους από το radio tower, στη χρησιμοποίησή τους εκτός νησιού... Το καλό που τους θέλω να μην είναι η απάντηση "Jacob had a thing for numbers"...
Παράθεση :
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τα περί φυλακής κλπ
Κι εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό. To θέμα είναι το ΓΙΑΤΙ δεν μπορεί να φύγει... Τόσοι και τόσοι πηγαινοέρχονταν...

Προσωπικά ο ΜΙΒ δεν με πείθει... Suspect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 9:27 pm

Elle1 έγραψε:

Γιατί να έχει? Αφού υποτίθεται ότι θέλει να φύγει και δεν τον ενδιαφέρει να προστατεύσει το νησί...

Σωστό και αυτό...

Και κάτι άλλο... ο Jacob άλλη δουλειά δεν έχει από το να περπατά στους δρόμους και να αγγίζει κόσμο; Suspect

PS: Στα περισσότερα σημεία που λέει η Achara στο "κράξιμο" συμφωνώ (εκτός από ΜΙΒ/J που θέλω το ανάποδο απλά για το γαμώτο... Μας τα έουν πρίξει με τον J) lolololo

Όχι πως θα με χαλούσε και η άλλη περίπτωση φυσικά... Οι κακοί είναι πάντα καλύτεροι tong
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 9:31 pm

Εμένα γενικά η όλη φάση ίσα ίσα που μου θυμίζει την κλασική περίπτωση που ο κακός διαβάλλει τον καλό για όσες σκληρές επιλογές και πράξεις έχει κάνει στην προσπάθειά του να πετύχει κάτι μεγαλύτερο... Κλασική "sympathy for the devil" περίπτωση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 9:34 pm

cypher80b έγραψε:


Και κάτι άλλο... ο Jacob άλλη δουλειά δεν έχει από το να περπατά στους δρόμους και να αγγίζει κόσμο; Suspect

PS: Στα περισσότερα σημεία που λέει η Achara στο "κράξιμο" συμφωνώ (εκτός από ΜΙΒ/J που θέλω το ανάποδο απλά για το γαμώτο... Μας τα έουν πρίξει με τον J) lolololo

Όχι πως θα με χαλούσε και η άλλη περίπτωση φυσικά... Οι κακοί είναι πάντα καλύτεροι tong

μπα, δεν το λέω από αυτή την άποψη, αν και συμπαθώ τον jacob, το λέω από την άποψη ότι αν είναι κακός ο J,
δημιουργούνται περισσότερες ασυνέπειες, και δεν ξέρω πώς θα τις μαζέψουν. Αν τα καταφέρουν, πάω πάσο..

Πάντως, για μένα οι πιο μισητοί στο νησί δεν είναι ούτε ο ένας ούτε άλλος, αλλά αυτά τα πρόβατα
που σκότωναν κόσμο χωρίς να ξέρουν το γιατί, και τα κοκορόπουλα που το έπαιζαν αρχηγοί πουλώντας εξουσία
ενώ και οι ίδιοι δεν ήξεραν την τύφλα τους.
Εξαίρεση ίσως ο Dogen.ΙΙιισως. Και ο Μπεν γιατί έκανε και τα δικά του, δεν ήταν τελείως πιόνι.

Ξέχασα να πω ότι περιμένω επίσης να εξηγηθεί και το γιατί ο Jacob φαίνεται τόσο "αυτοκαταστροφικός". Αν είχε πει καμιά κουβέντα στον Ριτσαρντ ίσως να μην είχε πάρει τόσο αέρα ο άλλος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
108asteri
Administrator
108asteri


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2092
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσ/νικη
Registration date : 28/05/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 9:47 pm

Το βρηκα άριστο! Ό,τι ακριβως χρειαζόμασταν για συνέχεια μετά από ενα μέτριο επεισόδιο.

Επισης αισθάνομαι οτι ειναι η πρώτη φορα που παίρνουμε τοσες πολλές απαντήσεις. Ή τουλάχιστον αν δεν ειναι πολλές ειναι σημαντικές.

Πρώτο και καλύτερο, οι losties βρεθηκαν στο νησι γιατί ο J τους ηθελε σαν αντικαταστάτες του. Να λοιπον τι ηθελε ουσιαστικα να μας πει ο τίτλος του επεισοδίου wink
Αν λοιπον ο Τζ. θεωρουσε υποψηφιους όσους ακουμπησε γιατί η Κέιτ δεν ειναι γραμμένη στον τοίχο; Χρησιμευε σε κατι ή τζάμπα την ανεχομασταν;
Με το ιδιο σκεπτικο το 42-Kwon περιλαμβανει και τον Τζιν και τη Σαν.

Μετά εχουμε και το μυστηριώδες ξανθο πιτσιρικι που ο Ριτσαρντ δεν μπορεί να δει (;) -δεν ειμαι απολυτα σιγουρη γι αυτο βεβαια- ενω ο Σογιερ μπορεί. Την πρωτη φορα που εμφανιζεται τα χέρια του ειναι μέσα στα αίματα
Σπόιλερ:
και τη δευτερη οταν ειναι μαζι με το Σογιερ ο οποίος φυσικα μπορει και τον βλεπει...Γιατι ειναι "υποψήφιος";;;; Ποιος ξέρει;
Παντως φανηκε οτι πρόκειται για κατι "ανωτερο" απο Τζεικομπ και Βρασιδα. Και αυτο που λεει στο τελος δεν αναφερεται στον Τζεικομπ αλλα σε καποιον αλλο. Θα συμφωνησω με αυτο που εγραψε η Elle οτι μπορεί να ειναι ο Σογιερ.

Εχω αμφιβολίες κατα ποσο ο MIB λέει την αλήθεια. Το νησι δεν ειναι απλά ένα κωλονησι και μπορεί οι losties αυτο να μη το ξερουν καλα αλλα εμείς το ξέρουμε. Απο αυτό και μονο μού ειναι λιγο δυσκολο να το πιστεψω.
Επιπλέον λεει του Σογιερ οτι θελει να γυρισουν μαζι πίσω αρα θελει να παει "σπιτι του". Τι εννοει; Το σπιτι του ειναι πέρα απο το νησι; Στον κανονικο κοσμο; Με τους "κοινους θνητους"; Λιγο περιεργα τα πραγματα...


Θα συμφωνησω με το cypher οτι το alt timeline προς το παρον δε μας δινει πολλα και ειναι και λιγο βαρετο μπορω να πω. Μου άρεσε που ειδα prof. Ben Linus! Το νεο λουκ ειναι ολα τα λεφτα.
Η Ροουζ εχει τελικα καρκινο και τωρα δεν υπαρχει νησι για να γινει καλα :(
Αν ο Λοκ τα εχει καλα με τον πατερα του τοτε αυτος ισως δεν ειναι απατεωνας και ισως ο Σογιερ να μην περασε οσα περασε στην παιδικη του ηλικια...θα μαθουμε και γι αυτο.

Ο Ριτσαρντ ειναι μεγαλος ηλιθιος. Μεγαλος ομως.
- respect στον Μπεν για τον επικηδειο λογο του!
-Σιγουρα η Ιλανα δεν ειχε μια απλη σχεση με τον Τζεικομπ...Ειναι γνωστα αυτα τα δακρυα.

ΥΓ: Ενα τελευταιο για τους αριθμους. Μου φαινεται χαζο ολα αυτα να ειναι μια εμμονη του Τζεικομπ. Σιγουρα θα παιζουν και καποιο αλλο λογο. Οι σεναριογραφοι αν ηθελαν να το παρατησουν θα μπορουσαν απλα να μην τους ξανα-αναφερουν και τελος αλλα ειδαμε οτι για ακομη μια φορα εχουν καποιο ρολο. Ευχομαι να μαθουμε συντομα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://twitter.com/asteri108
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 10:42 pm

Θα συμφωνήσω με το Asteri και στο ότι οι αριθμοί δεν είναι μια μανία του J και στο ότι το νησί δεν είναι απλά ένα νησί... Επειδή τα είπε έτσι ο ΜΙΒ δε σημαίνει ότι πρέπει να τον πιστέψουμε κιόλας...Απλά ήταν οι καλύτερες κουβέντες για να πείσει τον Sawyer...

Προφανώς στο χρονικό διάστημα ανάμεσα στην άφιξη του Black Rock και το 2004 κάτι σημαντικό έγινε και ο ΜΙΒ έχασε την υλική του υπόσταση...ίσως να έχει σχέση και με την καταστροφή του αγάλματος

Και από τη ζυγαριά φαίνεται πως διαταράχθηκε η ισορροπία ανάμεσα στις δύο δυνάμεις... Και αυτό συνήθως δεν έχει καλό αποτέλεσμα.

Παρεπιπτόντως εκείνο δίπλα στη ζυγαριά σαν ούτι δεν φάνηκε;;

Όταν ο Βρασίδας είδε τον μικρό κατάπιε την γλώσσα του, βγήκε ο John Locke στην επιφάνεια.. tong

Όλο το επεισόδιο μου ενίσχυσε την πεποίθηση ότι ο ΜΙΒ είναι στην σκοτεινή πλευρά...

όσο για τον Richard, προφανώς εκτίμησε το δώρο της αιώνιας νεότητας και του αιώνιου eyeliner και δεν έκανε πολλές ερωτήσεις tong Σοβαρά τώρα, ίσως η υπομονή και η πίστη να είναι βασικά στοιχεία για το θέμα του αντικαταστάτη...

Ben ως καθηγητής bow bow
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΤετ Φεβ 17, 2010 11:17 pm

Καποια πραγματα που ξεχασα:

Θυμιζω οτι η Ιλανα στο φιναλε της 5ης, δεχτηκε να βοηθησει τον Jacob πριν καν ακουσει τι προκειται να κανει, ενω ο Jacob της λεει "συγγνωμη, επρεπε να ειχα ερθει νωριτερα".
Απο τοτε φαινοταν οτι δεν εχουν απλη σχεση.


Επισης, το substitute αναφερεται στον Locke. Ετσι τον ειχε αποκαλεσει η κυρα-ελοιζ.
Ισως τελικα o J και ο αλλος να μην ειναι τοσο "ισοδυναμοι". Δεν νομιζω οτι υπαρχει ακριβης αντιστοιχια αναμεσα στους 2. Ετσι, ο MIB εψαχνε substitute και ο Jacob εψαχνε Candidate.

Βεβαια αν υπαρχει πληρης αντιστοιχια, ο Candidate( ο οποιος πιθανον να ειναι ο Τζακ),
πως ακριβως θα γινει substitute?θα πρεπει να πεθανει μηπως?
Παντως με αυτα και με αυτα, η σκηνη τελους που θα ηθελα, δλδ επαναληψη σκηνης φιναλε 5ης σεζον με Τζακ και Τζον δε φαινεται και τοσο απιθανη...(αν και τελικα δεν ξερω ποιος θα εχει δικιο)

Και μιας και ανεφερα την Ελοιζ, εχουμε κι αυτην και τον Τσαρλς, ο οποιος πολυ καλα γνωριζει για τον πολεμο, για τον substitute και μαλιστα εχουν παρει και θεση και οι 2 τους.Το θεμα ειναι με ποια πλευρα ειναι και οι 2 τους και θυσιασαν και το γιο τους γι αυτο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΠεμ Φεβ 18, 2010 12:54 am

Όταν εγώ πάντως ακούω τον Lindelof να λέει στις συνεντεύξεις του ότι είναι απλά ένα νησί και όταν στη συνέχεια ακούω και τον MIB να λέει το ίδιο πράγμα, τότε απλά συμφωνώ μαζί του. Είναι απλά ένα νησί... Οπότε με αυτή τη λογική, ποιός το μαμάει κιόλας...

Όσον αφορά την Kate και το ότι την άγγιξε, αυτό δεν λέει τίποτα... τόσα άλλα ονόματα είναι γραμμένα στον τοίχο...

Τέλος οφείλω να πω πως άρχισα να ανησυχώ αφάνταστα... Μέσα σε 3 επεισόδια έχουν "δώσει απαντήσεις" για σημαντικά πράγματα όπως ο καπνός, οι αριθμοί και το νησί... Και μπορώ να πω πως οι απαντήσεις που έδωσαν για μένα δεν είναι καθόλου πιστικές... Αν συνεχίσουν με αυτό το τρόπο να δίνουν απαντήσεις, στο φλού, τότε θα φαν το κράξημο της ζωής τους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΠεμ Φεβ 18, 2010 9:47 am

Παράθεση :
Και μπορώ να πω πως οι απαντήσεις που έδωσαν για μένα δεν είναι καθόλου πιστικές...

Αυτό από μόνο του είναι ύποπτο.
Καλημέρες.
Στα γρήγορα να πω κάποιες σκέψεις.
Ο Βρασίδας κλάνει μέντες στον πιτσιρικά.
Θεωρώ πως Βρασίδας & Ιάκωβος, μια φορά και ένα καιρό ήταν 2 απλοί θνητοί που με κάποιο τρόπο βρέθηκαν στο Νησί. Μπλέχτηκαν σε ένα΄΄παιχνίδι΄΄ με κανόνες και προσπαθούν να ξεμπλέξουν με οποιοδήποτε κόστος.
Ο βρασίδας θέλει να την ΄΄κάνει΄΄, να πάει σπίτι του. Αποκλείεται να μπορεί μόνος του.
ίσως πρέπει να επαναληφθει κάτι τύπου ΄΄αναπαράστασης΄΄ της πτήσης 316. περί αυτού πάει το ΄΄αντικαταστάτης.
Τρίχες ότι το νησί είναι κομμάτι Γης.
Τρίχες ότι ο Ιάκωβος είναι προστάτης (Ενας είναι πραγματικός & αφοσιομένος προτάτης).
και οι 2 λένε ψέμματα.
Τρίχες και η μανία του Ιάκωβου με τους αριθμούς.

όσο αφορά το ΄΄αλλο κόλπο΄΄, η λαλακία συνεχίζεται.
Ο Λοκ ανάπηρος μεν, που θέλει και τον πατέρα του στο Γάμο δε, εάν μιλάμε όμως για τον Κούπερ και δεν μας πεταχτεί κανένας ΄΄γνωστός΄΄.
Ο Χιούγκο μας προέκυψε Mr. Πάρτα Όλα.
Τέλος,
εάν δεν αλλάξετε το φίλτρο στην καφατιέρα θα σας πάρει και θα σας σηκώνει.
Λαλακισμένα, θα το κάνω γιαπί το σχολείο. tong
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΠεμ Φεβ 18, 2010 11:57 am

Εμένα δεν μπορώ να πω πως με χάλασε η συσχέτιση Losties με αριθμούς και πιστεύω πως υπάρχει και κάτι παραπάνω στους αριθμούς...Δεν είναι τυχαία τοποθετημένοι.. Καλύτερα από το να ήταν απλά το serial number της καταπακτής...

Ο ΜΙΒ κάτι δεν μας λέει...Κατηγορεί τον Jacob ότι χειραγώγησε τον Sawyer όταν ήταν θλιμμένος και ευάλωτος και ακριβώς την ίδια στιγμή κάνει το ίδιο..

Επίσης αναρωτιέμαι, αν στα flashsideways που δεν υπάρχει το νησί, ο ΜΙΒ έχει καταστραφεί ή έχει απελευθερωθεί; Μήπως αυτό που έλεγε η Eloise "θα πεθάνουμε όλοι" στον Des είχε να κάνει με τον ΜΙΒ;

Taso, o πατέρας του Locke είναι ο Couper, φαίνεται στην φωτογραφία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
ΜΑΙΡΗ
I am Jacob!
ΜΑΙΡΗ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 948
Ηλικία : 47
Τόπος : Δεν ξερω! I'm Lost!!!
Registration date : 25/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΠεμ Φεβ 18, 2010 4:28 pm

Καλησπερα!
Πολυ καλο επεισοδιο, αν και δεν νομιζω πως οι "απαντησεις" που μας δεινουν ειναι οι πραγματικες.
Καταρχην ο Βρας, μου ειναι απιστευτο να πιστεψω πως λεει την αληθεια στον Σωγιερ. Αν του ελεγε π.χ. οι αριθμοι ειναι πολυ συμαντικοι και οχι απλα καποια νουμερα μπροστα απο τους υποψηφιους J ή η προστασια του νησου ειναι πολυ συμαντικη για ολη την ανθρωποτητα, τοτε ο Σωγιερ δεν νομιζω να ακολουθουσε τον Βρας, χαριζοντας του την ελευθερια του!
Το αλλο που μου ξινησε ηταν αυτο που ειπα ο Βρας, το οτι ο J βρηκε τον Σωγιερ οταν ηταν μικρος και τον χειραγωγησε. Πως; Δινοντας του το στιλο του; Αρα πρεπει να εγινε καποια "συζητηση" μεταξι J και Σωγιερ, που δεν εχουμε δει εμεις ακομη!
Ο Σωγιερ κατι μου λεει πως δεν εχει πιστεψει 100% τον Βρας, ειναι αρκετα εξυπνος να την πατησει, και εκτος αυτου γιατι να θελει να φυγει απο το νησι; Εδω δεν εφυγε οταν ειχε την ευκαιρια να γινει ο Mr. Microsoft epp θα φυγει τωρα; Να παει που;

Μια ερωτηση: Αν ο Λωκ τα εχει καλα με τον πατερα του, τοτε πως εγινε ετσι lockecripple ;

Και κατι τελευταιο, αν ο Τζακ γινει ο επομενος J, τοτε καλητερα να βουλιαξει το νησι απο μονο του!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΠεμ Φεβ 18, 2010 4:33 pm

Νομίζω πως αγγίζουμε πλέον (επιτέλους epp ) τον πυρήνα του μυστηρίου, τις βαρβάτες ερωτήσεις.

Ούτε εγώ δέχομαι ότι το νησί είναι απλά ένα κομμάτι γης... Τόσα έχουμε δει να συμβαίνουν εκεί πάνω. Πολλά πράγματα μπορείς να το αποκαλέσεις... αλλά απλό νησί δεν το λες.

Δέχομαι ότι ο Jacob είναι ο προστάτης του νησιού. Το θέμα είναι, από τι το προστατεύει?
Από τίποτα, γιατί δεν χρειάζεται προστασία? (όπως λέει ο ΜΙΒ) Τότε... τρελός είναι?
Από το να πέσει σε κακά χέρια? Τι μπορούν να κάνουν τα "κακά χέρια" με το νησί?
Από το να πέσει σε καλά χέρια? Ο Jacob είναι ο κακός της υπόθεσης?

Είτε τα χέρια του Jacob είναι τα καλά είτε είναι τα κακά, αυτοί στους οποίους έχει επιτρέψει να βρίσκονται πάνω, τι κάνουν με το νησί? Το χρησιμοποιούν για να κρατήσουν τον ΜΙΒ φυλακισμένο? Ή μήπως η όλη προσπάθειά του έχει να κάνει με το να μην χρησιμοποιηθεί το νησί καθόλου, και όσους έφερε τους έφερε με μόνο σκοπό να πάρουν τη θέση του?

Μια άλλη καλή απορία είναι το γιατί ψάχνει αντικαταστάτη. Βαρέθηκε? tong Η θέση του έχει ημερομηνία λήξης? Ήξερε ότι θα "αποχωρήσει"?

Γμτ, έχω καεί τελείως... tong

Edit: Μαίρη το πώς ο Locke κατέληξε ανάπηρος είναι μια καλή απορία, και πιστεύω μας δείχνει πως κάποια πράγματα είναι γραφτό να γίνουν...

Άσχετο. Εκεί που κόλλησε ο μηχανισμός του αυτοκινήτου του Locke στο πάρκινγκ, αρχικά σκέφτηκα πως είναι πολύ γκαντέμης... αλλά κάνοντας δεύτερη σκέψη νομίζω πως, πέρα από το πόσο πρόσχαρος φαίνεται ο Hugo, επιβεβαιώνεται και πρακτικά το πόσο τυχερός είναι... ούτε γρατζουνιά στο αμάξι του δεν γίνεται...

Και κάτι ακόμα... Σκεφτόμουν το Black Rock, και το κατά πόσο το όνομά του θα μπορούσε να είναι συμβολικό... μαύρη πέτρα? Suspect Σκέφτομαι τη σχέση Rich - Black Rock και τον τελευταίο διάλογο μεταξύ Rich και ΜΙΒ...
-Τι θέλεις?
-Αυτό που ήθελα πάντα. Να έρθεις μαζί μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 6x04 - The Substitute Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 6x04 - The Substitute   Lost 6x04 - The Substitute EmptyΠεμ Φεβ 18, 2010 5:33 pm

Ενδιαφέρουσα η σκέψη σου Elle για το Black Rock...

Από όσα είπε ο ΜΙΒ στον Sawyer κρατώ την προσπάθειά του να το πείσει ότι το νησί δεν χρειάζεται καμία προστασία και γι αυτό δεν χρειάζεται τους ανθρώπους που είναι εκεί. Είναι μια συνέχεια των όσων λέει στην παραλία στον Jacob...

Ο τύπος δεν θέλει τους ανθρώπους στο νησί για λόγους που δεν αποκαλύπτει ακόμα...

Ίσως ο Jacob και οι υπόλοιποι προστατεύουν τον κόσμο κρατώντας τον ΜΙΒ στο νησί... Με τέτοια "αγάπη" που έχει ο Βρασίδας στους ανθρώπους σκεφτείτε τι έχει να κάνει εκτός νησιού...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
 
Lost 6x04 - The Substitute
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"
» Lost 5 x10 - He's Our You
» Lost 6x15 - Across The Sea
» Lost 6x17/18 - The End
» Lost 6x01/02 - LA X

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Lostaholics Anonymous :: Episodes previews/reviews-
Μετάβαση σε: