Lostaholics Anonymous
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Lostaholics Anonymous

Πόσο καμμένοι είμαστε πια!!!!
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Lost 5x05 - This Place is Death

Πήγαινε κάτω 
+7
achilleasLost4ever
tasoskratos
Gonzo
m0rpheas
Achara
xifomaxos
cypher80b
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Πως σας φάνηκε το επεισόδιο;
Τέλειο
Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Vote_lcap89%Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Vote_rcap
 89% [ 8 ]
Πολύ Καλό
Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Vote_lcap0%Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Καλό
Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Vote_lcap11%Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Vote_rcap
 11% [ 1 ]
Μέτριο
Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Vote_lcap0%Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Χάλια
Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Vote_lcap0%Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 9
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Gonzo
To Libby, with love
Gonzo


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3913
Ηλικία : 114
Τόπος : Στο ευρύχωρο - ευάερο - ευήλιο ντουλάπι με την Libby !!!
Registration date : 09/07/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Φεβ 14, 2009 4:58 pm

Εμένα περισσότερο εντύπωση μου έκανε το ότι τόνισε ότι από τότε που έφυγε με την μάνα της δεν ξαναείδε τον πατέρα της και γενικότερα το όλο μυστήριο που έβγαζε για αυτόν shokkkkkk Suspect scratch .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Φεβ 14, 2009 5:06 pm

Πιστεύω πως ο πατέρας της θα είναι κάποιος γνωστός... Εμένα μου περνάει από το μυαλό πως οι γονείς της Charlotte είναι η Olivia και o Horace... Το μέλλον θα δείξει... Μην την δούμε κιόλας σε κανένα επεισόδιο να κόβει βόλτες στην καλύβα του Jacob epp εχμμ των γονιών της ήθελα να πω tong

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 250px-3x20_Olivia_teacher Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 250px-3x20_horrace


Όσον αφορά το ποιοί και πόσοι μαζεύτηκαν, πιστεύω πως προς το παρόν δεν έχει σημασία και πως η σύνθεση θα αλλάξει πολλές φορές ακόμα... Σύμφωνα με τον Norton ο Hulrey θα είναι έξω σύντομα ενώ έχω αμφιβολίες για το αν τελικά Desmond και Sun επιστρέψουν... Δεν είναι δυνατόν να αφήσουν έτσι απλά τις οικογένιες τους και να φύγουν.

Επίσης πιστεύω πως η Hawking μια απλή ενημέρωση θα τους κάνει για το πως θα επιστρέψουν και πως βρήκε που είναι το νησί... Δεν πιστεύω πως θα πατήσει κάποιο μαγικό κουμπί και θα τους στείλει στο νησί lolololo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Φεβ 14, 2009 11:21 pm

Cypher, όπως θα το έλεγε και ο Locke, I stand corrected.
Μάλλον έχεις δίκιο πως τώρα θα είναι σε εποχή Dharma. Δεν υπολόγισα μια φλασιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤρι Φεβ 17, 2009 1:42 pm


Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Benwheelas5
Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 W320


“If you had any idea what I’ve had to do to keep you safe, to keep your friends safe, then you’d never stop thanking me.” --- Τι είπε ο Ben σε Sun/Jack

“If you had any idea of the things that I’ve actually done to your friends, then you’d really want me dead.” ---Τι έπρεπε να πει

Μερικές καλές κουβέντες για τον Ben από κάποια recaps που διάβασα σήμερα τα οποία έλεγαν πως ο Ben είναι αυτός που ευθύνεται για ότι γίνεται αυτή τη στιγμή στο νησί...

Το καλύτερο είναι πως και εγώ το ίδιο νομίζω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤρι Φεβ 17, 2009 2:01 pm

Η δική μου άποψη είναι πως ο Ben ήταν ειλικρινέστατος όταν τα έχωσε στην Sun και τον Jack.
Διαφωνώ πως όλα ήταν ένα σχέδιο του Ben για να φύγει αυτός και μείνει ο Locke ώστε στο τέλος να χρειαστεί να πεθάνει ο Locke για να διορθώσει τις καταστάσεις.
Μετά το θάνατο της Alex o Βen ήταν πραγματικά συντετριμένος και πίστεψε ότι ο χρόνος του ως αρχηγός των Others τελείωσε και την πίστη του αυτή την ενίσχυσαν τα λεγόμενα του John για τα όσα έγιναν στην καλύβα.
"He wants us to move the island' είπε ο John, δεν είπε θέλει να μετακινήσω εγώ το νησί. Επομένως βρίσκω άκρως λογικό το συμπέρασμα του Ben ότι ο Jacob (που στην πραγματικότητα δεν μίλησε) θέλει να τον ξεφορτωθεί. Εξάλλου και το πρώτο που κάνει στον έξω κόσμο είναι να σχεδιάσει την εκδίκησή του, όχι την επιστροφή του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤρι Φεβ 17, 2009 2:29 pm

xifomaxos έγραψε:
Η δική μου άποψη είναι πως ο Ben ήταν ειλικρινέστατος όταν τα έχωσε στην Sun και τον Jack.
roftl roftl Ελπίζω να μην το λές σοβαρά... Πότε ήταν ειλικρινής ο Ben για να ήταν και στη συγκεκριμένη σκηνή...

Παράθεση :

Διαφωνώ πως όλα ήταν ένα σχέδιο του Ben για να φύγει αυτός και μείνει ο Locke ώστε στο τέλος να χρειαστεί να πεθάνει ο Locke για να διορθώσει τις καταστάσεις.
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Και εγώ διαφωνώ με αυτό. Ίσα ίσα που πιστεύω πως όταν πήγε να γυρίσει τον τροχό το έκανε από εγωισμό περισσότερο παρά βάση σχεδίου.

Παράθεση :

Μετά το θάνατο της Alex o Βen ήταν πραγματικά συντετριμένος και πίστεψε ότι ο χρόνος του ως αρχηγός των Others τελείωσε και την πίστη του αυτή την ενίσχυσαν τα λεγόμενα του John για τα όσα έγιναν στην καλύβα.
"He wants us to move the island' είπε ο John, δεν είπε θέλει να μετακινήσω εγώ το νησί. Επομένως βρίσκω άκρως λογικό το συμπέρασμα του Ben ότι ο Jacob (που στην πραγματικότητα δεν μίλησε) θέλει να τον ξεφορτωθεί. Εξάλλου και το πρώτο που κάνει στον έξω κόσμο είναι να σχεδιάσει την εκδίκησή του, όχι την επιστροφή του.


Εγώ πάλι πιστεύω πως το είδε σαν ευκαιρία να "σώσει το τομάρι του"... Με τον καλό τρόπο. Παρά να μείνει στο νησί ανεπιθήμητος ουσιαστικά, προτήμησε να κάνει την μεγάλη έξοδο. Να μετακινήσει το νησί και να φανεί σαν ήρωας. Όπως αποδείχθηκε φυσικά αυτό δεν ήταν τίποτα άλλο από μια λάθος εκτίμηση. Γιατί ενώ νόμιζε πως ο Locke του έφαγε την θέση, στην ουσία ποτέ δεν έγινε αυτό. Αυτό για το οποίο πάντα ετοιμαζόταν να κάνει ο Locke ήταν να θυσιαστεί για το νησί και όχι να φάει τη θέση του Ben.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤρι Φεβ 17, 2009 3:24 pm

cypher80b έγραψε:

Εγώ πάλι πιστεύω πως το είδε σαν ευκαιρία να "σώσει το τομάρι του"... Με τον καλό τρόπο. Παρά να μείνει στο νησί ανεπιθήμητος ουσιαστικά, προτήμησε να κάνει την μεγάλη έξοδο. Να μετακινήσει το νησί και να φανεί σαν ήρωας. Όπως αποδείχθηκε φυσικά αυτό δεν ήταν τίποτα άλλο από μια λάθος εκτίμηση. Γιατί ενώ νόμιζε πως ο Locke του έφαγε την θέση, στην ουσία ποτέ δεν έγινε αυτό. Αυτό για το οποίο πάντα ετοιμαζόταν να κάνει ο Locke ήταν να θυσιαστεί για το νησί και όχι να φάει τη θέση του Ben.

Θα συμφωνήσω στη λάθος εκτίμηση για τη θέση του John αλλά αυτό δεν οφείλεται αποκλειστικά στον Ben. Ή για να το πω καλύτερα, οφείλεται αποκλειστικά στον John που παραπλάνησε και τον Richard
Θα διαφωνήσω στο ότι είδε το γύρισμα του Τροχού ως ευκαιρία να σωθεί. Πιστεύω ότι πραγματικά δεν ήθελε να το κάνει και ότι η μετακίνηση του νησιού δεν ήταν εγωιστική πράξη αλλά ουσιαστικά πράξη θυσίας για το νησί. Θα μπορούσε πολύ απλά να πει στον Richard και στους άλλους "Ο Jacob είπε στον John να μετακινήσει το νησί" και έτσι να έστελνε και τον John εκτός και να έμενε πάλι ως αρχηγός.(αν και ο Richard ήταν λίγο ξινός τελευταία)
Η όλη καταδίκη του Ben στηρίζεται στην υπόθεση ότι ο Christian έχει δίκιο, στο ότι θέλει πράγματι το καλό του νησιού, αλλά αυτό δεν έχει αποδειχτεί ακόμα. Και έχω μια υποψία ότι η τυφλή πίστη του John στα λεγόμενα του Christian θα είναι άλλο ένα ακόμα μεγάλο λάθος του.

Παράθεση :
roftl roftl Ελπίζω να μην το λές σοβαρά... Πότε ήταν ειλικρινής ο Ben για να ήταν και στη συγκεκριμένη σκηνή...
mmm3 Φυσικά και το λέω σοβαρά...Γιατί όταν σταματάς έτσι το αυτοκίνητο είναι εντελώς αυθόρμητο, σημαίνει ότι έχεις στ' αλήθεια νευριάσει πολύ και όταν οι άνθρωποι είναι σ' αυτή την συναισθηματική κατάσταση λένε πάντα την αλήθεια ή αυτό που νομίζουν ότι είναι αλήθεια. Επομένως ο Ben το πιστεύει αυτό που λέει εκείνη τη στιγμή, πιστεύει ότι ο Jack και η Sun είναι αχάριστοι και αυτό τον βγάζει εκτός εαυτού, γεγονός σπάνιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤρι Φεβ 17, 2009 3:41 pm

xifomaxos έγραψε:

mmm3 Φυσικά και το λέω σοβαρά...Γιατί όταν σταματάς έτσι το αυτοκίνητο είναι εντελώς αυθόρμητο, σημαίνει ότι έχεις στ' αλήθεια νευριάσει πολύ και όταν οι άνθρωποι είναι σ' αυτή την συναισθηματική κατάσταση λένε πάντα την αλήθεια ή αυτό που νομίζουν ότι είναι αλήθεια. Επομένως ο Ben το πιστεύει αυτό που λέει εκείνη τη στιγμή, πιστεύει ότι ο Jack και η Sun είναι αχάριστοι και αυτό τον βγάζει εκτός εαυτού, γεγονός σπάνιο.

Ή το κάνεις επίτηδες για να τους ψαρώσεις... Για να σταματήσουν να σε ζαλίζουν με malakia πετάς εσύ την δική σου... tong

Θέλω πολύ να δω τι εννοούσε με αυτή του τη φράση... Πολύ πιθανόν τίποτα... Τι να έκανε δηλαδή; Έβαλε τους μπράβους του να κινηγάνε τους μπράβους του Widmore;

Άρχισε να με κουράζει αυτή η διαμάχη των 2... Που είναι ο Richard να τους κάνει Ban μια και καλή; Ελπίζω η Hawking να τραβήξει αυτιά γιατί δεν πάμε καλά... tong
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤρι Φεβ 17, 2009 6:14 pm

Σίγουρα κάτι έκανε και πολύ θέλω να δω τι είναι αυτό που έκανε αλλά προς το παρόν πιστεύω ότι λέει την αλήθεια (σαν τον John που πιστεύει τον Christian tong )

Mάλλον κουράστηκε και ο Richard γι αυτό τους έδιωξε από το νησί, για να μαλώνουν αλλού tong
αν και νομίζω πως δεν έχουμε δει ακόμα την πραγματικά κακή πλευρά της υπόθεσης...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤρι Φεβ 17, 2009 7:37 pm

Παράθεση :
Μερικές καλές κουβέντες για τον Ben από κάποια recaps που διάβασα σήμερα τα οποία έλεγαν πως ο Ben είναι αυτός που ευθύνεται για ότι γίνεται αυτή τη στιγμή στο νησί...

Το καλύτερο είναι πως και εγώ το ίδιο νομίζω...

Αυτό ακριβώς έχω καταθέσει και εγώ. Ξέρετε πολύ καλά τι υποστηρίζω. Η Ξιφ δεν συμφωνεί μαζί μου. epp
Σαφώς και ήξερε πάρα πολύ καλά τι έκανε γυρνώντας τον τροχό. Θυμάστε πως είχε πει στον Λοκ ότι ΄΄έγινε άλλη μια φορά στο παρελθόν΄΄. Το πιο πιθανόν είναι να ξέρει το τι συνέβη εκείνη την φορά. Άραγε έγινε το ίδιο? και ποιός διόρθωσε την κατάσταση τότε? ή δεν χρειάστηκε τότε? Πάιζει ρόλο και η φορά γυρίσματος? Μήπως, εάν το Νησί ήταν, που ήταν, στο Νότιο Ημισφαίριο, έπρεπε κανονικά να γυρίσει η τροχός με αντίθετη φορά από αυτή που έχουν οι δείχτες του ρολογιού?
Η σειρά των γεγονότων που έχουμε δει φανερώνουν ότι υπάρχει σχέδιο. Ένα σχέδιο, το 2ο μέρος του οποίου άρχισε με την εμφάνιση του Λοκ στον έξω κόσμο. Τι πιο απλό από το σκεφτώ ότι ο Μπεν περίμενε να γυρίσει τον τροχό ο Λοκ, να πάει το Νησί εκεί που έπρεπε να πάει (λέω τώρα γιατί δεν ξέρουμε που πήγε, ή εάν απλά πήγε κάπου στον χρόνο μόνιμα πλέον) και μετά να πλησιάσει τους 6. Διαφορετκά γιατί να περιμένει 3 χρόνια?

Ο Μπεν φεύγει από το Νησί και ότι και εάν κάνει έχει από κάπου βοήθεια. Πάντα αναρωτιώμουν ποιό είναι το κονέ του στον έξω κόσμο. Ολόκληρη εταιρία Mitelos, χρήματα για γούστα ο Τομ, χρήματα, διαβατήρια, κουστούμια στην ντουλάπα του ο Μπεν, σημαίνει ότι δεν καθόταν πασάς στο Νησί.
Οι Others καθόταν στο Νησί και κάτι είχαν ως στόχο. Ο Γουίντμορ μπορεί να το έψαχνε το Νησί, πιθανόν να χρησιμοποίηση χίλιους τρόπους για να το βρει, αλλά τουλάχιστον αυτοί στο Νησί κοιμόταν ήσυχοι περιμένοντας κάτι. Δεν ξέρω τι. Έχω όμως μια ιδέα. Ασχέτως αυτού, ο Μπεν πολύ πιθανόν να τους κούρασε με τα ΄΄καμώματα του΄΄. Τι έκανε όμως και τους κούρασε? Ήταν μόνο το θέμα με τις εγκύους? Έκαναν την εκκαθάριση αλλά τα χρόνια περνούσαν. Τι κάνανε εκεί? τζάμπα διακοπές? Έφερε την Τζούλιετ, το πρόβλημα συνεχιζόταν, αλλά όπως είπε ο Ρίτσαρντ, άλλα περίμεναν από τον Μπεν. Τι?
Ώσπου μια ωραία πρωία πέφτουν στο Νησί κάποιοι και ανάμεσα τους ένας ανάπηρος που περπάτησε.
Γιαυτό λέω, ότι ο Γουίντμορ ήξερε τον σκοπό των Hostilies. Ανήκε σε αυτούς. Ήξερε και πως θα ''χώσει΄΄ τον δικό του άνθρωπο στο Νησί. Μπροστά ήταν όταν ο Λοκ εμφανίζεται τότε, στον Ρίτσαρντ και του είπε με έστειλε ο Τζέικομπ. Ώπα βρήκα τον άνθρωπο μου.
Ο Ρίτσαρντ παραπλανήθηκε. Αφού πήγε στην γέννηση του Λοκ. Τον τσέκαρα ως παιδί και είδε ότι δεν, τώρα δηλαδή επειδή περπάτησε, επειδή, επειδή τι? Έκανε λάθος τότε και τώρα το διορθώνει? Υπάρχει φυσικά και ο Τζέικομπ.
Από την παλιοπαρέα, Χόκινς και Γουίντμορ είναι εκτός. Πως έφυγαν, γιατί έφυγαν, αποτελεί μυστήριο. Δεν ξέρουμε εάν η ΄΄μύηση΄΄ του μικρού Μπεν έγινε με την παρουσία τους στο Νησί ή ήδη είχαν φύγει. Ο Γουίντμορ του είπε: Ξέρω ποιός είσαι μικρέ.

Δηλαδή ρε παιδια, επειδή το συζητάμε να ρωτήσω το εξής.
Ο Μπεν ΄΄παραχωρεί΄΄ την θέση του στον Λοκ. Τον αφήνει να μπει στην καλύβα να μιλήσει με τον Τζέικομπ. οκ. Εσένα γουστάρουν τώρα εσύ μπες. Εγώ στην απέξω. Παίρνει την εντολή ο Λοκ και βγαίνοντας λέει.
Παράθεση :
"He wants us to move the island'
Ωραία το έγραψε η Ξιφ. Εκ των υστέρων και μόλις την προηγούμενη Πέμπτη, μαθαίνουμε ότι ο Κρίστιαν εννοούσε τον Λοκ. Γιατίτότε δεν τον είπε: Λοκ πρέπει να μετακινήσεις το Νησί. Τι τον είπε τότε? Άντε, ρώτα με αυτό που θες. Ο Μπεν τότε γιατί δεν κάνει την παλαβή? άντε ρε μάγκα Λοκ, πάνε να κάνεις αυτό που είπαν. Προθυμοποιήθηκε φυσικά ο Βέφος. Ο Μπεν δεν τον αφήνει. Άσε του λέει, θα πάω εγώ. Όποιος γυρίσει τον τροχό δεν μπορεί να επιστρέψει. Πάλι ψέμματα του είπε? Πως δήλαδή δεν μπορεί να γυρίσει? και εσύ κύριε Μπεν ετοιμάζεις βαλίτσες? Άρα επίτηδες το μάμησες το μηχάνημα. Ήξερες το τι θα γίνει και επειδή, λογικότατο το βρίσκω, ο σκοπός σου είναι να γυρίσεις, ή το παίζεις στα ζάρια το θέμα επιστροφής σου, ή ξέρεις ότι θα έρθει η ώρα που ο κακομοίρης ο Λοκ θα στο φέρει το Νησί εκεί που πρέπει. Θα σου στρώσει το κόκκινο χαλί.

Μεγάλο το ποστ μου αλλά, τι να κάνουμε? Αυτά τα συζητάς παρέα με μπύρες κατ΄ιδίαν epp
Ο Μπεν, ο Ρίτσαρντ, ο Τομ κάθε φορά που φεύγανε από το Νησί δεν χρειαζόταν φυσικά να γυρνάνε τροχούς. Είχαν άλλο τρόπο. Που ξέρει ο Μπεν το πως έφυγε ο ΛΟκ? Ξέρει όμως ότι τους 6 ή και παραπάνω θα τους χρειαστεί. Χωρίς αυτούς δεν υπάρχει σωτηρία. Γιαυτό τους άφησε τότε να φύγουν. Ήξερε ότι θα έρθει ή ώρα. Καλά, ο Ρίτσαρντ δεν το ήξερε? ή είναι και αυτός στο κολπο, διότι ο εχθρός είναι ένας και λέγεται Γουιντμορ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤρι Φεβ 17, 2009 8:47 pm

Παράθεση :
Σαφώς και ήξερε πάρα πολύ καλά τι έκανε γυρνώντας τον τροχό. Θυμάστε πως είχε πει στον Λοκ ότι ΄΄έγινε άλλη μια φορά στο παρελθόν΄΄
Μπορεί να μην εννοούσε αυτό, αλλά ουσιαστικά μία φορά που γύρισε ο τροχός στο παρελθόν την είδαμε στο τελευταίο επεισόδιο. Γιατί (ξέρω έχουμε αρχίσει να τρελαινόμαστε με τα πέρα δώθε αλλά...) o Locke γυρίζει τον τροχό πολύ πριν το κάνει ο Ben... (ο τροχός βέβαια εξακολουθεί να είναι χαλασμένος από το γύρισμα του Ben το οποίο χρονικά δεν έχει γίνει ακόμα... οπότε ο ίδιος ο τροχός φαίνεται να βρίσκεται εκτός χρόνου... τρέχα γύρευε... tong ).
Επίσης αμφιβάλω αν, μετά το γύρισμα του τροχού από τον Locke, θα είναι όλα ΟΚ στο νησί. Γιατί αλλιώς τι χρειάζονται οι Ο6?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤρι Φεβ 17, 2009 9:09 pm

Παράθεση :
αλλά ουσιαστικά μία φορά που γύρισε ο τροχός στο παρελθόν την είδαμε στο τελευταίο επεισόδιο.

epp

Μπερδεύονται όλοι οι άλλοι, μην μπερδευόμαστε και εμείς!
Ποιό απλή απόδειξη από τα λόγια του Κρίστιαν δεν υπάρχει. Στην απλή καθομιλουμένη:
- Βρε malakia lockecripple εγώ σου είπα ΕΣΥ να τον γυρίσεις.
- Μα, αυτός μου είπε...
- Πότε σε βοήθησαν αυτά που είπε ο Τρισμέγιστος?

Οπότε μην αρχίσεις και εσύ φιλινάδα.
Τώρα, άμα πάω εγω στο παρελθόν και κάτσω μαζί σου στο θρανίο, στο Γυμνάσιο, γυμνός epp εσύ δηλαδή θα πρέπει να μου πεις, στο επόμενο σου ποστ, πω πω τι ήταν αυτό?
Ποιό λογικό δεν είναι να μου πεις, κόψε ρε Τάσο τις malakia από που κι ως που είμασταν μαζί στο σχολείο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤρι Φεβ 17, 2009 9:17 pm

Μάλλον δεν συμφωνούμε ως προς τη γενικότερη θεωρία σχετικά με το time travel οπότε δεν υπάρχει λόγος να το κουράσουμε epp

ΥΓ. Αν πάς στο παρελθόν και κάνεις αυτό που είπες... μόλις θυμήθηκα ότι σου χρωστάω μια σφαλιάρα ξεδιάντροπε lolololo lolololo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤρι Φεβ 17, 2009 9:36 pm

Παράθεση :
σου χρωστάω μια σφαλιάρα ξεδιάντροπε

Τι σφαλιάρα καλά θα κάνεις και θα μου τη δώσεις, με μία προυπόθεση.
Θα πρέπει η σημερινή Elle να είναι και αυτή μαζί μου στο ταξίδι, έτσι ώστε όταν θα ξαναφτάσουμε να μιλήσουμε για αυτό το θέμα, σήμερα Τρίτη 17/2/09, τότε ναι, θα έχεις δίκαιο.

Στην προκειμένη περίπτωση, επειδή η κ. Χόκινς (εγώ δηλαδή) ξέρω το τι είπες εσύ (δηλαδή οι oceanic 6) πριν από λίγο, θα προλάβω και θα σου ζητήσω συγνώμη για την ξεδιαντροπιά μου.
Να, κάτι ανάλογο πιστεύω θέλει να κάνει ο Μπεν. Να διορθώσει κάποια πραγματάκια, αλλά θα πρέπει να είναι όλοι μαζί του. όσοι ήταν και την πρώτη φορά, στο αρχικό γεγονός. Αλλιώς, όρεξη είχε να κουβαλάει το πτώμα του Λοκ και τους υπόλοιπους μαζί του.
Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη και συγνώμη για το παράδειγμα. redface
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤρι Φεβ 17, 2009 9:59 pm

H σημερινή Elle δεν χρειάζεται να είναι μαζί σου στο ταξίδι. Αν μπορείς να πας πίσω και να το κάνεις, τότε ένα από δύο τεινά συμβαίνει. Ή εγώ σε θυμάμαι (τώρα και από τότε που συνέβη)να κάνεις την ξεδιαντροπιά σου ( tong ) ή κανονικά δεν σε θυμάμαι αλλά μπορείς και το κάνεις και μου δημιουργείς αυτό το παρελθόν γιατί είσαι special και θα πρέπει να αρχίσω να σε φωνάζω Des... (δηλ μετά το ταξιδάκι σου, όταν θα επιστρέψεις στο παρόν εγώ θα θυμάμαι πλέον αυτό που έκανες) Τώρα όμως που εγώ δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο, αν δεν είσαι special, ακόμα και να πας πίσω δεν θα μπορέσεις να το κάνεις γιατί δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο (δόξα τω Θεώ!! epp )
Τεσπα... αυτή είναι η δική μου ταπεινή άποψη... και συγχωρεμένος για το παράδειγμα epp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤρι Φεβ 17, 2009 10:29 pm

Κατανοητό και σεβαστό.
Απλά την πρώτη περίπτωση εγώ δεν μπορώ να καταλάβω. Ξαφνικά να σου φυτευτεί μια έξτρα ανάμνηση από το παρελθόν. Εδώ ΄΄κολλάει΄΄ αυτό που λένε, ότι δεν αλλάζει το παρελθόν.
Επειδή η συγκεκριμένη συζήτηση δεν βγάζει πουθενά, ο καθένας έχει τα πιστεύω του, ας περιμένουμε να δούμε τις εξελίξεις.
Απλά, τελειώνοντας να πω ότι σύμφωνα με την γνώμη, όχι μονο την δική σου αλλά των περισσοτέρων φαν της σειράς που ασπάζονται αυτή την άποψη, δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο ύπαρξης της Ντάρμα στο Νησί.
Το ΄΄ηλίθια περιάματα΄΄ που είπε ο Μπεν, πιστεύω πήγαινε στο ότι δεν θα μπορούσαν ποτέ να στείλουν άνθρωπο σε χρονικό ταξίδι, ασχέτως εάν αυτό τελικά θέλανε να κάνουν. Ούτε ο Ντάνιελ τα κατάφερε. Φυτό έμεινε η κοπέλα.
Αυτό είναι δουλειά μόνο όσων έχουν την ΄΄γνώση΄΄. Χρειάζονται φυσικά και άλλα προτερήματα. Ένα βασικό, καθαρή συνείδηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤρι Φεβ 17, 2009 10:56 pm

To να σου φυτευτεί ξαφνικά μια έξτρα ανάμνηση από το παρελθόν, είναι η περίπτωση του Des. Special είναι, ότι θέλει κάνει, και κάτσε μετά εσύ (και όλοι μας) να ψάχνεις το πώς και το γιατί. Το παρελθόν ΔΕΝ αλλάζει... εκτός αν είσαι ο Des. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ότι ήταν να γίνει έγινε και ΔΕΝ αλλάζει. Ταξίδια μπρος πίσω στο χρόνο γίνονται αλλά είναι ουσιαστικά ανώφελα. Ότι κάνουν πχ οι Losties έχει γίνει και γι' αυτό επιτρέπεται. Και εδώ έρχεται το σωστό ερώτημά σου. Τι έκανε τότε η Dharma στο νησί? Ο ίδιος ο Cheng (ο κινέζος από τα βίντεο της Dharma... έχει και πολλά ονόματα ο άτιμος) στο άνοιγμα της πρεμιέρας είπε ότι αυτό που βρίσκεται εκεί είναι ύψιστης σημασίας γιατί θα επιτρέψει το ταξίδι στο χρόνο. Αλλά μετά βάζει στο παιχνίδι και τους κανόνες. Είναι όντως ένα ερώτημα αυτό. Τι να το κάνεις το ταξιδάκι στο χρόνο αν δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα? Άρα, συμπεραίνω εγώ, τα ταξιδάκια χρησιμεύουν μόνο σε όσους είναι special...
Έχεις πει επανειλημένα βέβαια ότι το όλο θέμα του time travel δεν είναι στο τετραδιάκι του Daniel. Πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο. Εγώ ομολογώ πως οι σκέψεις μου είναι κατά κύριο λόγο βασισμένες στα δικά του λεγόμενα... Από εκεί προφανώς πηγάζει και η διαφωνία μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤετ Φεβ 18, 2009 7:55 am

Και η δική μου άποψη πλησιάζει την άποψη της Elle σχετικά με τα χρονικά ταξίδια.
Μπορεί να θεωρώ τον Ben κορυφαίο αλλά δεν πιστεύω πως όλη αυτή η κατάσταση γίνεται για να αλλάξει κάτι ο ίδιος προς όφελός του στο παρελθόν. Ο Ben είναι ένα κομμάτι του παζλ, πάρα πολύ σημαντικό κομμάτι, ίσως αναντικατάστατο, αλλά κομμάτι στη μεγαλύτερη εικόνα.
Άλλη μια απορία που μου δημιουργήθηκε: ο Widmore έκανε τόσο κόπο να βρει το νησί και έστειλε ολόκληρη ομάδα μισθοφόρων για να πιάσουν ζωντανό τον Ben. Προφανώς τον θέλει ζωντανό, ίσως και να μη μπορεί να τον σκοτώσει, γιατί όμως έστειλε τη Sun να τον εκτελέσει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Gonzo
To Libby, with love
Gonzo


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3913
Ηλικία : 114
Τόπος : Στο ευρύχωρο - ευάερο - ευήλιο ντουλάπι με την Libby !!!
Registration date : 09/07/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤετ Φεβ 18, 2009 8:22 am

Στο άσχετο τώρα αλλά μήπως παίζει καμιά προφητεία στην μέση Rolling Eyes ;;; Ναι ναι το παρ-alias-α tong lol! lolololo .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x05 - This Place is Death   Lost 5x05 - This Place is Death - Σελίδα 4 EmptyΤετ Φεβ 18, 2009 9:22 pm

xifomaxos έγραψε:
Άλλη μια απορία που μου δημιουργήθηκε: ο Widmore έκανε τόσο κόπο να βρει το νησί και έστειλε ολόκληρη ομάδα μισθοφόρων για να πιάσουν ζωντανό τον Ben. Προφανώς τον θέλει ζωντανό, ίσως και να μη μπορεί να τον σκοτώσει, γιατί όμως έστειλε τη Sun να τον εκτελέσει;
H Sun πήγε και βρήκε τον Widmore και εκείνη θεώρησε πως έχουν κοινά συμφέροντα εννοώντας τον θάνατο του Ben. Ο Wid πιθανόν να την χρησιμοποίησε απλά για να τον βρει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Lost 5x05 - This Place is Death
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
 Παρόμοια θέματα
-
» Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham
» Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"
» Lost 5 x10 - He's Our You
» Lost 6x15 - Across The Sea
» Lost 6x17/18 - The End

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Lostaholics Anonymous :: Episodes previews/reviews-
Μετάβαση σε: