Lostaholics Anonymous
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Lostaholics Anonymous

Πόσο καμμένοι είμαστε πια!!!!
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham

Πήγαινε κάτω 
+7
Elle1
achilleasLost4ever
tasoskratos
Achara
cypher80b
m0rpheas
xifomaxos
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Πως σας φάνηκε το επεισόδιο;
Τέλειο
Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Vote_lcap60%Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Vote_rcap
 60% [ 6 ]
Πολύ Καλό
Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Vote_lcap30%Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Vote_rcap
 30% [ 3 ]
Καλό
Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Vote_lcap0%Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Μέτριο
Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Vote_lcap10%Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Vote_rcap
 10% [ 1 ]
Χάλια
Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Vote_lcap0%Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 10
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΤετ Φεβ 25, 2009 9:23 pm

Eπεισόδιο 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham

Περίληψη
Σπόιλερ:

Promos/Sneak Peaks



Download links

Σπόιλερ:

Οδηγίες προς Lostaholics

1. Στην πρώτη σελίδα θα παρακαλούσα να δημοσιεύετε με spoiler tags. Ίσως κάποιοι να θέλουν να μπούν για να βρούν links του επεισοδίου, υποτίτλων κλπ. Ευτυχώς είμαστε λίγοι οπότε ελπίζω να μην έχουμε προβλήματα.
2. Μπορείτε να δίνετε links για torrent ή direct downloads (rapidshare κλπ). Θα προσπαθούμε να κάνουμε update το πρώτο post ώστε να μην χρειάζετε να ψάχνετε για αυτά σε όλο το thread.
3. Links για Αγγλικούς και Ελληνικούς υπότιτλους, επίσης ευπρόσδεκτα.
4. Πέστε με τα μούτρα στον σχολιασμό των επεισοδίων... 8 μήνες έχει να γελάσει το χειλάκι μας tong
5. Σχόλια - Παρατηρήσεις για την λειτουργία αυτής της ενότητας μπορείτε να κάνετε στο γενικό thread. Δεν ανοίγαμε και πέρσι τέτοιο thread οπότε η άποψη σας μετράει. lolololo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 6:34 am

shokkkkkk shokkkkkk shokkkkkk shokkkkkk shokkkkkk
Το μόνο που έχω να πω τώρα είναι: Cypher respect respect respect respect respect respect respect για την αρχή....

Λίγα σχόλια γιατί θα σκάσω tong
Μην το ανοίξετε αν δεν δείτε το επεισόδιο, δε λέει να φάτε spoiler σε ένα τόσο υπέροχο επεισόδιο
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
m0rpheas
Jack's Fan Club Vice President
m0rpheas


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 659
Ηλικία : 34
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 30/05/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 10:26 am

Επεισοδιάρα!!!

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αλλάξανε σειρά στο 6 και το 7. Νομίζω ότι αν βλέπαμε αυτό την προηγούμενη εβδομάδα θα ήμασταν ακόμα πιο shokkkkkk
Τεσπα...
Σπόιλερ:

Αυτά για τώρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 11:08 am

To επεισόδιο ήταν αρκετά καλό. Τα βασικά σημεία για μένα ήταν:

Σπόιλερ:

PS: Αυτά είναι... Επεισόδιο του Locke και ασχολήθηκα περισσότερο με τον Ben... Πάντως όσο και να τον συμπαθώ σαν χαρακτήρα, το σωστό πρέπει να λέγεται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 1:09 pm

λοιπον το επεισοδιο παααρα πολυ καλοοο! respect
ομολογω οτι δεν περιμενα να ειναι τοσο καλο,ουτε μια στιγμη δεν βαρεθηκα
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 2:09 pm

Cypher φίλε μου.
Καταλαβαίνω ότι όλα αυτά τα έγραψες εν βρασμό ψυχής.
Ξαναδέστο με την ησυχία σου.
Το επεισόδιο άλλα μου έδειξε εμένα. Αυτά που τόσο καιρό υποστηρίζω.
Ψάξτε να βρείτε ποιός ειδοποίησε τον Μπεν ότι έρχεται ο Λοκ. θα έχουμε πολύ συζήτηση.
Τώρα όμως θα πάω δίπλα και θα γίνει... του Benjamin Linus coolgum
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 2:33 pm

tasoskratos έγραψε:
Cypher φίλε μου.
Καταλαβαίνω ότι όλα αυτά τα έγραψες εν βρασμό ψυχής.
Ξαναδέστο με την ησυχία σου.
Το επεισόδιο άλλα μου έδειξε εμένα. Αυτά που τόσο καιρό υποστηρίζω.
Ψάξτε να βρείτε ποιός ειδοποίησε τον Μπεν ότι έρχεται ο Λοκ. θα έχουμε πολύ συζήτηση.
Τώρα όμως θα πάω δίπλα και θα γίνει... του Benjamin Linus coolgum

blink blink blink

Για πες τι σου έδειξε... Ότι έχει σχέδιο και ξέρει τι κάνει... Ότι και αυτό που έκανε ήταν μέρος του "υπέρτατου σχεδίου" που σκάρωσε το μυαλό του "τρισμέγιστου".

Sorry κιόλας αλλά και 10 ακόμα φορές να το δώ δεν υπάρχει πουθενά κάτι που να το δείχνει αυτό... Το αντίθετο μάλιστα μου δίνει να καταλάβω... Πως δεν έχει ιδέα τι κάνει...

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 2:38 pm

Taso μετά από αυτά συνεχίζεις να υποστηρίζεις ότι ο Ben είχε σχέδιο;;; shokkkkkk shokkkkkk
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 2:55 pm

Είπα εγώ ότι δεν περίμενε ρε παιδιά?
Σπόιλερ:


Έχει επεξεργασθεί από τον/την xifomaxos στις Πεμ Φεβ 26, 2009 3:12 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : spoiler tags)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 3:08 pm

Σπόιλερ:


Έχει επεξεργασθεί από τον/την xifomaxos στις Πεμ Φεβ 26, 2009 3:13 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : spoiler tags)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 3:21 pm

Τασο η ψυχολογία του Ben όταν χάνει την ψυχραιμία του είναι γνωστή....Κάνει σαν παιδάκι με θανατηφόρα ένστικτα...Και δικαιολογημένα θα μπορούσε να πει κάποιος ότι έπεισε τον John να μην αυτοκτονήσει για να τον χρησιμοποιήσει αλλά μόλις έμαθε αυτό που ήθελε δεν του χρειαζόταν πια, ή ακόμα χειρότερα ήθελε να πάρει τη θέση του....
Εγώ φυσικά δεν θα το υποστηρίξω αυτό καθότι έχουμε και μια αδυναμία στον Benji...και αργότερα θα προσθέσω θρησκευτικά επιχειρήματα tong

Προφανώς ο Charles παρακολουθούσε χρόνια την περιοχή, ίσως να ήταν δικοί του οι τύποι με τα άλογα που καθάρισε ο Βen και μετά από αυτό να αποφάσισε να αυξήσει τα μέτρα.

Το θέμα είναι ξέρει ο Ben ότι στο νησί ο John θα αναστηθεί και έτσι τον σκοτώνει έχοντας ως απώτερο σκοπό κάτι καλό ή απλά του τη βιδώνει και τον πνίγει από τη ζήλια του;

edit: μια και φτάσαμε στην 2η σελίδα δεν χρειάζονται τα spoiler tags από εδώ και πέρα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 3:25 pm

Παράθεση :
ή ακόμα χειρότερα ήθελε να πάρει τη θέση του....

Ποιά θέση του ρε φιλινάδα? Δεν κατάλαβα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 3:33 pm

Yποτίθεται πως αν κατάφερνε ο John να συγκεντρώσει και τους 6 θα επέστρεφε μαζί τους στο νησί. Ο Ben δεν χρειαζόταν... Ενώ τώρα τους μαζεύει ο Ben και πάει μαζί τους πίσω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 3:50 pm

Παράθεση :
Ενώ τώρα τους μαζεύει ο Ben και πάει μαζί τους πίσω...

και ποιός θα έκανε τον πεθαμένο? epp
΄΄Πρέπει να πεθάνεις John Lock΄΄ του λένε Ρίτσαρντ & Κρίστιαν.
΄΄Δεν πρόκειται να αφήσω να γίνει κάτι τέτοιο΄΄ του λέει ο Widmore.

Εσύ τι καταλαβαίνεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 3:56 pm

Ναι αλλα ο Ριτσαρντ ειπε οτι επρεπε να πεθανει
επισης η χοκινς ειπε ξεκαθαρα ποιος ειναι ο ρολος του Λοκ
Εγω τελικα πιστευω οτι ο Μπεν σκοτωσε τον Λοκ ειτε επειδη εμαθε πως να γυρισει πισω
ειτε γιατι νευριασε συνειδητοποιωντας οτι ο Λοκ ξερει πολλα και η αποστολ του ειναι
πιο σημαντικη απο του ιδιου.
Απο την αλλη, θα υποβαθμιζαμε το λοστ απιστευτα αν λεγαμε οτι ενας χαρακτηρας
κινει τα νηματα. Δεν ειναι one man show σε καμια περιπτωση. Ειναι λιγο τραβιγμενο
ο Μπεν να εχει φτιαξει σχεδιο με εναλλακτικες αλα michael scofield .Ουτε φυσικα ο Λοκ ειναι
ο σωτηρας,ουτε φυσικα ο Τζακ.Ακομα και το οτι η ουσια του Λοστ ειναι διαμαχη αναμεσα
σε Τσαρλς και Μπεν παλι υποβαθμιζει τη σειρα.Μαλλον εινια κατι πανω απο αυτο.


Λιγο ασχετο με το παραπανω, οταν ο Τσαρλς ειπε οτι για 30 χρονια ζουσαν ειρηνικα
σημαιινει οτι εζησε στο νησι για 30 χρονια η οτι γενικα οι others ζουσαν ετσι?
Πολυ περιεργο αυτο που ειπε. Γιατι ο Μπεν δεν ηταν αυτος που εφερε την νταρμα
και με αυτους μονο ειρηνικα που δε ζουσαν.
Αλλα ουτε και το 1954 ζουσαν ειρηνικα τωρα που το σκεφτομ αι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 4:01 pm

Γιατί μπερδεύτηκα με αυτά που έγραψες? scratch

Τον εξόρισε τον Widmore! Πολύ θέλω να το δω αυτό.
Πιό πολύ όμως θέλω να δω το γιατί έφυγε η Χόκινς, εάν όντως είναι η μικρή Έλλη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 4:02 pm

Είπε ότι για 3,5 δεκαετίες ζούσαν ειρηνικά και προστάτευαν το νησί...Αυτό από το 1954 μας φέρνει στο 1990 στην εποχή του Purge...Μάλλον αυτός το διέταξε το Purge...και μετά με κάποιο τρόπο βρέθηκε εκτός. Αν και δε νομίζω εκείνη την εποχή ο Ben να είχε τόση δύναμη ανάμεσα στους Others, μάλλον ο Richard αποφάσιζε, για τον οποίο κανείς δε λέει τίποτα...

taso στο blog έχει μια ωραία συνέντευξη της Hawking για εσένα που διαβάζεις spoiler tong
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 4:06 pm

χμμ makes sense! και μετα το purge θα εβαλε τον Καρολο να μετακινησει το νησι
και εξω απ την πορτα!Εξου και τα κρακερακια 15ετιας που βρηκε ο Hurley κοντα στον orchid.
Τασο που μπερδευτικες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 4:22 pm

Η λογική λέει μετά το Purge αλλά οι χρονολογίες δεν ταιριάζουν... Σύμφωνα με τον Miles o Widmore έψαχνε το νησί για 20χρόνια...

Αυτό μας πάει μέσα του 80 όταν μεσουρανούσε η Darma...

Επίσης αν θεωρήσουμε πως έφυγε τότε, κολλάει και η ιστορία του TLE που φέρνει τον Widmore να έχει πάρε δώσε με την Dharma. Πιθανόν με το που εφυγε να πήγε στον Hanso και σαν πρώην αρχηγός των Others να του έδωσε πληροφορίες για αυτούς...

Επίσης δεν κολλάει και το "ζούσαμε ειρηνικά" (Ξέρουμε πως υπήρχε διαμάχη ανάμεσα σε Others/Dharma) εκτός αν είχε κάποιες υπόγειες συναλλαγές με την Dharma και γι' αυτό τον σούταρε ο Richard μόλις βρήκε τον Ben...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 6:25 pm

Τα χαρτιά που κοιτάει ο Ceasar στην Hydra είναι ίδια με αυτά του Faraday, στο τέλος μάλιστα στο ντοσιε με το λογότυπο της Dharma φαίνονται οι οδηγίες λειτουργίας του μηχανήματος του Faraday στην Οξφόρδη... shokkkkkk
Αν πιστέψουμε τον Walt, οι άνθρωποι που βρίσκονται μαζί με τον John δε θέλουν το καλό του (και δεν συμπεριλαμβάνω τον Ben σε αυτούς tong )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 7:20 pm

Παράθεση :
Αν πιστέψουμε τον Walt, οι άνθρωποι που βρίσκονται μαζί με τον John δε θέλουν το καλό του

Το δυστήχημα στην όλη ιστορία είναι ότι κανείς δεν θέλει το καλό του Λοκ.
Μπορεί να είμαστε του Μπεν αλλά η συμπάθεια μας στον Λοκ δεν λείπει (νομίζω ότι μιλάω εκ μέρος όλων των φανατικών του Αρχηγού).
Εγώ τουλάχιστον δεν μπορω να τον συγκρίνω, ούτε με τον Γουίντμιορ, ούτε βέβαια με τον Μπεν. Αυτοί είναι άλλου είδους άνθρωποι. Μοιάζουν εξάλλου. Είναι αδίστακτοι κλπ κλπ.

Συμφωνώ ότι υπάρχει μια συπάθεια του Νησιού στον Τζον Λοκ. Τέτοιους ανθρώπους θέλει να έχει. Αγνούς. Ο Λοκ από την αρχή εκτίμησε το δώρο που του έκανε το Νησί. Πίστεψε, αλλά έως εκεί. Τέτοιου είδους άνθρωποι δεν κάνουν για Αρχηγοί. Τι να κάνουμε τώρα? Καθείς στο είδος του. Ο Λοκ λοιπόν ήταν το εύκολο θύμα για όλους. Και τον εκμεταλεύτηκαν. Το ίδιο δεν συμβαίνει και στην καθημερινή μας ζωή?

Διάβασα την συνέντευξη της κ. Χόκινς και κάπως ανέβηκε η ψυχολογία μου. Από αυτά που λέει συμπεραίνω ότι δεν μας είπε την πλήρη αλήθεια. Αυτό δα έλειπε. Θα περιμένω.

Αργότερα θα κάτσω να ξαναδώ το επεισόδιο, πιο χαλαρά αυτή την φορά. Φαντάζομαι και εσείς, την 2η φορά το βλέπεται με άλλο μάτι, χωρίς την ένταση της αναμονής. Μπορεί να βγάλουμε άλλου είδους ΄΄λαγούς΄΄.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 8:12 pm

tasoskratos έγραψε:

Μπορεί να είμαστε του Μπεν αλλά η συμπάθεια μας στον Λοκ δεν λείπει (νομίζω ότι μιλάω εκ μέρος όλων των φανατικών του Αρχηγού).

Όχι εκ μέρους μου πάντως demon demon Ποτέ μου δεν τον συμπάθησα, πάντα με εκνεύριζε, μου έβγαζε τον κακό μου εαυτό. Πιστεύω πως ακόμα και τώρα δεν θα είναι ο ηγέτης που περιμένουμε...Ο ρόλος του δεν είναι να ηγηθεί, είναι κάτι άλλο, ίσως κάτι πιο πνευματικό.

Πάντως μου αρέσει που σε ένα Locke centric επεισόδιο μιλάμε για τον Ben περισσότερο
Μichael Emerson bow bow bow
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
achilleasLost4ever
Dr. Lost Special Member
achilleasLost4ever


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ηλικία : 37
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 8:43 pm

Ξιφ...δεν σχολίασες το ντύσιμο του Μπεν...σακάκι κλπ... tong
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 8:50 pm

Παράθεση :
Ποτέ μου δεν τον συμπάθησα, πάντα με εκνεύριζε, μου έβγαζε τον κακό μου εαυτό

shokkkkkk shokkkkkk shokkkkkk
Ποιός σε τσάτισε βρε φιλινάδα?
Εγώ απλά δικαιολογώ την έπαρση του Λοκ. Ξέρεις τι είναι να σε έχουνμια ζωή στην ΄΄σφαλιάρα΄΄ και ξαφνικά από το πουθενά να νοιπωσεις πως είσαι κάτι και εσύ? Τον λυπήθηκα δε την στιγμή που παραδέχτηκε ότι είναι ένας αποτυχημένος.
Από την άλλη τω΄ρα, ο Λοκ ήταν απλά ένα εμπόδιο για τον Μπεν. Ενα εμπόδιο που το έβαλε ο Γουίντμορ μες' στα πόδια του. Το θέμα είναι ότι το εμπόδιο άρχισε να γίνεται απειλητικό ως προς το ότι φαίνεται ότι ξεγελάστηκε και ο Τζέικομπ.

Παράθεση :
Ο ρόλος του δεν είναι να ηγηθεί, είναι κάτι άλλο, ίσως κάτι πιο πνευματικό.

Συμφωνούμε απόλυτα.
Για ηγέτης δεν κάνει, είναι ξεκάθαρο. Θα μπορούσε όμως και προς τα εκεί πάει πλέον, μια αποστολή πιο πνευματική.
Προς το παρόν, τον χρειάζεται ο Μπεν. Τελικά, όπως αποδείχτηκε από τον Γουίντμορ, οι Losties επηρεάζουν το παρελθόν του Νησιού άρα, τους χρειάζεται ο Μπεν. Μετά δεν ξέρω τι μπορεί να τους κάνει coolgum
Σήμερα έγινε ξεκάθαρο και ποιοί είναι οι 2 αντίπαλοι. Αυτό που λέγαμε δηλαδή. Φαντάζομαι πως, με κάποιο τρόπο και με τον Λοκ νεκρό, ο Γουίντμορ κατάφερε και έστειλε ΄΄τους δικούς του ανθρώπους΄΄ στο Νησί, οι οποίοι θα δούμε το πως θα τον χρησιμεύσουν. Μια απλή σκέψη. Διχόνια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 8:53 pm

Πιστευω οτι ο Μπεν, Τζακ ,Λοκ εκπροσωπουν διαφορετικα ειδη ηγεσιας.

Ο Μπεν ειναι ο εξουσιαστης, ο μοναρχης,που κανει οτι θελει αυτος.Μπορεις να βασιστεις
πανω αν και μονο αν εχεις κοινα συμφεροντα μαζι του.

Ο Τζακ κινειται με βαση τον ανθρωπο.Οτι και να κανει το κινητρο του ειναι να βοηθησει
τους ανθρωπους.Πιστευει σε οτι ο ανθρωπος μπορει να εξηγησει,γι αυτο ειανι ανθρωπος
της λογικης.

Ο Λοκ,οπως λεει η ξιφ,ειναι κατι τελειως πνευματικο.Πιστευει σε μια ανωτερη δυναμη
(νησι, μοιρα whatever) και κινειταιμα βαση την πιστη του αυτη.
Τη βαζει πανω απο τους ανθρωπους γι αυτο και πολλες φορες αποδεχεται τον
θανατο τουςς ως θυσια(πχ Μπουν)

οποτε δεν εχει και πολυ νοημα η ερωτηση ποιος ειναι καλυτερος για αρχηγος.
Εξαρταται ποια ειναι η αποστολη και το εργο που πρεπει να επιτελεσει.

Επειδη ομως εχουμε συνδεσει τον αρχηγο με την οξειδερκεια και την εξουσια
μας φαινεται οτι ο Μπεν ειναι ο πλεον καταλληλος.
Αυτο θελει ομως το νησι? Εναν αρχηγο ανεξαρτητο?ΠΟυ να αμφισβιτει και καμια φορα?
που να κανει του κεφαλιου του καμια φορα?που να ΜΠΟΡΕΙ να κανει και του κεφαλιου του?

Δεν ξερω.Ο Λοκ ειναι μια χαρα για το νησι. Οτι του πεις κανει. Αν ο ριτσαρντ η ο
Τζεικομπ εχουν καποιο εργο η αποστολη να αναθεσουν σε καποιον,ο καλυτερος ειναι ο
Λοκ γιατι ειναι ο μονος που μπορει (επειδη ειναι ευκολοπιστος και βλακας)
να εκτελει εντολες κατα γραμμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Lost 5x05 - This Place is Death
» Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"
» Lost 5 x10 - He's Our You
» Lost 6x15 - Across The Sea
» Lost 6x17/18 - The End

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Lostaholics Anonymous :: Episodes previews/reviews-
Μετάβαση σε: