Lostaholics Anonymous
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Lostaholics Anonymous

Πόσο καμμένοι είμαστε πια!!!!
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham

Πήγαινε κάτω 
+7
Elle1
achilleasLost4ever
tasoskratos
Achara
cypher80b
m0rpheas
xifomaxos
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πως σας φάνηκε το επεισόδιο;
Τέλειο
Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Vote_lcap60%Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Vote_rcap
 60% [ 6 ]
Πολύ Καλό
Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Vote_lcap30%Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Vote_rcap
 30% [ 3 ]
Καλό
Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Vote_lcap0%Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Μέτριο
Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Vote_lcap10%Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Vote_rcap
 10% [ 1 ]
Χάλια
Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Vote_lcap0%Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 10
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 9:05 pm

Κάτι που μου ήρθε τώρα που έγραφα το review του επεισοδίου...

Τα χαρτιά που βρήκε ο Caesar ανήκουν στον Daniel. Είναι ο χάρτης του νησιού που πήρε από τον καταβλησμό των Losties, Φωτοτυπίες των σημειώσεων του και o χάρτης με τον Tempest.

Πιστεύω πως 3 πιθανές εξηγήσεις υπάρχουν για αυτό:

1) Κάποιος τις πήρε από τον Dan και τις πήρε εκεί

2) Κάποια στιγμή ο ίδιος ο Daniel πήγε εκεί και τις άφησε

3) Η αγαπημένη μου:
Τα έγγραφα αυτά τα πήρε εκεί ο Ben. Το γραφείο του ανήκει και άρα είναι λογικό και ότι έχει εκεί να του ανήκουν... Θεωρία μου είναι πως ο Daniel κάποια στιγμή θα έχει ένα τετ α τετ με τον Ben στο παρελθόν. Θα του δώσει τα αντικείμενα αυτά και θα του πεί πράγματα που ίσως τον μετατρέψουν τον σε αυτό που είναι σήμερα... Μην σας πω κιόλας πως ο Faraday διέταξε την εξολόθρευση της Dharma... Ώστε να βεβαιωθεί πως τα πράγματα θα γίνουν όπως πρέπει να γίνουν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 10:00 pm

Και αν οι σημειώσεις του Dan είναι αντιγραφή των χαρτιών που βρίσκονται στην Hydra;

Τώρα που το ξαναείδα παρατήρησα ότι στον τάφο της Helen, ο Abaddon προσπαθεί να πείσει τον Locke πως και ο θάνατός του είναι επιλογή του. Νομίζω ότι προσπαθούσε να τον οδηγήσει στην αυτοκτονία και γι αυτό όλα τα όχι και τόσο ευγενικά σχόλια. Στην πραγματικότητα δεν τον βοήθησε καθόλου, τον έκανε χειρότερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Φεβ 26, 2009 11:56 pm

Μόλις το είδα...

Ακόμα να συνέλθω από το σοκ...

shokkkkkk shokkkkkk shokkkkkk
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JamesFord
The man behind the curtain
JamesFord


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 458
Ηλικία : 31
Registration date : 07/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 2:10 am

Ε-ΠΕΙ-ΣΟ-ΔΙ-Α-ΡΑ!!!
Καταρχην, Xif με πληγωνεις ασχημα και μπορει να παθω παιδοψυχολογικα τραυματα sad
Ταδε εφη Widmore, στον Λοκ στη Τυνησια:
Παράθεση :
Φοβόμουν ότι ο Μπεν θα προσπαθούσε να σε ξεγελάσει, ώστε να φύγεις από το νησί,
όπως έκανε και σε εμένα. Ήμουν ο αρχηγός τους!
Προστατεύαμε το νησί, ειρηνικά, για πάνω από 3 δεκαετίες και τότε ...εξορίστηκα, από αυτόν.
Ταδε εφη εγω, στο gtvs πριν 8 μηνες!
Παράθεση :
Συγκεκριμενα, θεωρω πως ο Widmore ηταν, ή μαλλον ετοιμαζοταν να γινει ηγετης των Hostiles.
Tοτε ομως ο Richard ανακαλυψε τον "χαρισματικο" Ben και αυτος ειναι που επιλεχθηκε να ηγεθει των Hostiles.
Τα παραπανω τα βασιζω στις φρασεις του Widmore προς τον Ben,
"oλα οσα εχεις, τα πηρες απο 'μενα" και "το νησι αυτο ειναι δικο μου, ηταν και παντα θα ειναι". Επιπλεον ο Widmore λεει:
"ξερω τι εισαι μικρε", κατι που μας λεει πως τον γνωριζει απο τοτε που ηταν μικρος. (δηλ. στο νησι).
Κι εσυ σκεφτοσουν μονο "Cypher respect!!!" "Cypher εισαι Θεος!!!" κλπ? Εμας δεν μας γεννησε μανα;;; klama

Για το επεισοδιο τωρα, αν δεν αλλαζανε τη σειρα των επεισοδιων, η πρωτη σκηνη που ηταν απο τις πιο WTF ever, θα ηταν η πιο WTF στην ιστορια τη Τν.
Για τη σκηνη της δολοφονιας του Λοκ, ενταξει δεν πιστευω πως "ο Ben τον σκοτωσε επειδη εμαθε πως να γυρισει" γιατι ουσιαστικα δεν εμαθε τιποτα, κατι αλλο πρεπει να παιζει.
Ο Abbadon με προβληματισε πολυ, σε σχεση με το τι ρολο βαραει. Το γεγονος οτι εστειλε τον Λοκ στο νησι και το οτι δουλευει για τον Widmore δινει πολλες αφορμες για προβληματισμο.
Εγω επιμενω πως απο την στιγμη που ο Ben ξυπναει στη Τυνησια -αλλα μονο απο τοτε- λειτουργει βασει σχεδιου και οργανωνεται περιμενοντας τη ευκαιρια να επιστρεψει.
Ο Locke γιατι δεν φλασαριστηκε; Μηπως επειδη ειναι ενας "αλλος" πλεον?
Οι φλασιες δεν υποτιθεται πως επρεπε να σταματησουν;
Τελικα ο Κριστιαν ειναι ζωντανος ε; Ε ρε γλεντια!

Κι ενα αστειακι να κλεισει το ποστ.
Τη στιγμη που επνιγε ο Μπεν τον Λοκ ετσι οπως τον βλεπω, κοντουλη, να σφιγγεται, και να φαινονται τα δοντια του. Λεω πω πω ¨με τον Γκολουμ μοιαζει εδω!"
Και μετα ερχεται κι η σκηνη που παιρνει και κοιταει το δαχτυλιδι και λεω "ε, ενταξει, τωρα κλεισαμε." lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 7:24 am

JamesFord έγραψε:

Καταρχην, Xif με πληγωνεις ασχημα και μπορει να παθω παιδοψυχολογικα τραυματα sad
Ταδε εφη Widmore, στον Λοκ στη Τυνησια:
Παράθεση :
Φοβόμουν ότι ο Μπεν θα προσπαθούσε να σε ξεγελάσει, ώστε να φύγεις από το νησί,
όπως έκανε και σε εμένα. Ήμουν ο αρχηγός τους!
Προστατεύαμε το νησί, ειρηνικά, για πάνω από 3 δεκαετίες και τότε ...εξορίστηκα, από αυτόν.
Ταδε εφη εγω, στο gtvs πριν 8 μηνες!
Παράθεση :
Συγκεκριμενα, θεωρω πως ο Widmore ηταν, ή μαλλον ετοιμαζοταν να γινει ηγετης των Hostiles.
Tοτε ομως ο Richard ανακαλυψε τον "χαρισματικο" Ben και αυτος ειναι που επιλεχθηκε να ηγεθει των Hostiles.
Τα παραπανω τα βασιζω στις φρασεις του Widmore προς τον Ben,
"oλα οσα εχεις, τα πηρες απο 'μενα" και "το νησι αυτο ειναι δικο μου, ηταν και παντα θα ειναι". Επιπλεον ο Widmore λεει:
"ξερω τι εισαι μικρε", κατι που μας λεει πως τον γνωριζει απο τοτε που ηταν μικρος. (δηλ. στο νησι).
Κι εσυ σκεφτοσουν μονο "Cypher respect!!!" "Cypher εισαι Θεος!!!" κλπ? Εμας δεν μας γεννησε μανα;;; klama

lolololo Xίλια συγγνώμη James αλλά ο Cypher το είπε 5 ημέρες πριν και το θυμόμουν καλύτερα από αυτά που είπες εσύ 8 μήνες πριν...Η ηλικία βλέπεις... tong

JamesFord έγραψε:
Κι ενα αστειακι να κλεισει το ποστ.
Τη στιγμη που επνιγε ο Μπεν τον Λοκ ετσι οπως τον βλεπω, κοντουλη, να σφιγγεται, και να φαινονται τα δοντια του. Λεω πω πω ¨με τον Γκολουμ μοιαζει εδω!"
Και μετα ερχεται κι η σκηνη που παιρνει και κοιταει το δαχτυλιδι και λεω "ε, ενταξει, τωρα κλεισαμε."
Ναι...αυτό θα το αφήσω ασχολίαστο για να μη σε πληγώσω πάλι tong

achilleasLost4ever έγραψε:
Ξιφ...δεν σχολίασες το ντύσιμο του Μπεν...σακάκι κλπ... tong
Είναι αλήθεα μου ξέφυγε λίγο λόγω του φόνου αλλά ήταν θεϊκό... Και στη ΝΥ και στο Λ.Α.... epp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 7:28 am

Παράθεση :
Φοβόμουν ότι ο Μπεν θα προσπαθούσε να σε ξεγελάσει, ώστε να φύγεις από το νησί,

Μόνο που αυτή την φορά δεν τον ξεγέλασε ο Μπεν. Το σχέδιο ήταν αλλιώς αυτή την φορά!

Πιο πάνω κάποιος είπε ότι δεν πρόκειται να δούμε την συνάντηση Ρίτσαρντ-Μπεν πριν το φινάλε.
Εγώ θα κάνω υπομονή
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 8:01 am

Εγώ πάλι δεν πιστεύω τον Charles. Όταν έφυγε από το νησί ο Βen πρέπει να ήταν καμια 20 χρονων, δε νομίζω να κατάφερε να διώξει τον πανίσχυρο ηγέτη των Others. Ο Richard έβαλε το χεράκι του....και ο Charles είναι απλά πικραμένος και θέλει εκδίκηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 9:14 am

Παράθεση :
Ο Richard έβαλε το χεράκι του

Είδες Ξιφ, αυτά τα παιδιά (Ρίτσαρν & Μπεν) έχουν ένα αγαθό ύφος. λες τι παιδιά μάλαμα είναι αυτά. Θέλεις να τους κάνεις κολλητούς σου, να πιεις ένα ούζο μαζί τους!
Όποιος δε σε πειράξει, τον πατάει λεωφορείο, τραίνο, αναλόγως το τι τραβά η ψυχούλα σου coolgum
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 9:31 am

tasoskratos έγραψε:

Είδες Ξιφ, αυτά τα παιδιά (Ρίτσαρν & Μπεν) έχουν ένα αγαθό ύφος. λες τι παιδιά μάλαμα είναι αυτά. Θέλεις να τους κάνεις κολλητούς σου, να πιεις ένα ούζο μαζί τους!
Όποιος δε σε πειράξει, τον πατάει λεωφορείο, τραίνο, αναλόγως το τι τραβά η ψυχούλα σου coolgum

Αν θεωρείς πως o Richard και o Ben ανήκουν στην ίδια κατηγορία ανθρώπων κάνεις λάθος.

Ο Richard ποτέ δεν πήραξε κανένα... Ευγενέστατος με όλους κάνει αυτό που πρέπει να γίνει χωρίς ακρότητες και πάνω απ΄όλα χωρίς να δρά απερίσκεπτα επειδή έχασε την ψυχραιμία του... Χωρίς μεγάλα λόγια και τυμπανοκρουσίες...

Αναρωτιέμαι τι πήγε τόσο στραβά στην εκπαίδευση του Ben... Συνήθως με όποιον δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα μαθαίνεις... Όχι όμως την συγκεκριμένη φορά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
m0rpheas
Jack's Fan Club Vice President
m0rpheas


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 659
Ηλικία : 34
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 30/05/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 9:38 am

cypher80b έγραψε:

Αναρωτιέμαι τι πήγε τόσο στραβά στην εκπαίδευση του Ben... Συνήθως με όποιον δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα μαθαίνεις... Όχι όμως την συγκεκριμένη φορά...

Και στην εκπαίδευση του Γουίντμορ κάτι πήγε στραβά τότε...
Μικρός ήταν απλά για σφαλιάρες, και μεγάλος έστειλε ένα πλοίο γεμάτο εκρηκτικά.

Μάλλον ο Ρίτσαρντ είναι χάλια δάσκαλος lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 9:41 am

Παράθεση :
Αν θεωρείς πως o Richard και o Ben ανήκουν στην ίδια κατηγορία ανθρώπων κάνεις λάθος.

Και οι 2 είναι ευγενέστατοι.
Την άποψη μου την ξέρεις.
Παράθεση :
Ο Richard ποτέ δεν πήραξε κανένα...
Ε όχι και κανένα
Θεωρώ ότι και οι 2 καθαρίζουν κόσμο, μόνο όταν απαιτείται. Ο δε Ρίτσαρντ, το είδες και μόνος σου, λεωφορείο θέλεις, πάρε νά'χεις.

Παράθεση :
Αναρωτιέμαι τι πήγε τόσο στραβά στην εκπαίδευση του Ben...

Αυτό είναι σποιλεράκι και το ξέρεις ότι θα το δούμε.
΄Την μοναδική διαφορά τους θα αργήσουμε να την μάθουμε.
Για τον Μπεν ξέρουμε. Γεννήθηκε εκτός, πήγε στο Νησί μικρός κλπ κλπ.
Για τον Ρίτσαρντ δεν ξέρουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 9:48 am

Προσπαθώ να γράψω μια απάντηση και όλο με διακόπτουν Rolling Eyes
Taso το ξέρω γι αυτό κάνω παρέα μαζί τους tong
Όσο για το αν μοιάζουν ο Richard με τον Ben, μάλλον θα συμφωνήσω με τον Cypher στο ότι δεν μοιάζουν καθόλου αλλά θα διαφωνήσω με τους υπόλοιπους χαρακτηρισμούς.
Τουλάχιστον υπάρχουν λίγοι που πιστεύουν, όπως εγώ, πως ο Benjamin δεν έδρασε απερίσκεπτα στην περίπτωση του Locke αλλά έκανε τη βρωμοδουλειά που έπρεπε να γίνει. O John έπρεπε να πεθάνει αλλά όχι από το ίδιο του χέρι γιατί έχει work to do. Μία φράση που την είπε και ο Walt όταν τον έσωσε από την αυτοκτονία και ο Ben πάλι όταν τον έσωσε από την αυτοκτονία.
Μετά τη δεύτερη φορά που το είδα το πιστεύω περισσότερο αυτό... όπως επίσης πιστεύω ότι ο Ben ήταν απόλυτα ειλικρινής όταν είπε "Ο Charles Widmore είναι εξαιρετικά επικίνδυνος. Είναι ο λόγος που μετακίνησα το νησί. Για να μην το βρει ποτέ και να ηγηθείς εσύ"
Σίγουρα αρκετά καλύτερο από το "έστειλα ένα πλοίο με κομμάντος, C4 και εντολές να σκοτώσουν όλους στο νησί προκειμένου να βρεθείς εσύ επικεφαλής του νησιού" Και ο Abaddon δεν είχε και τις αγνότερες προθέσεις, οδήγησε τον John στην συναισθηματική κατάρρευση με τα σχόλιά του, επιμένοντας πως ο θάνατος μπορεί να είναι επιλογή του και άρα προτρέποντάς τον να αυτοκτονήσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 10:02 am

Δεν έχουμε αποδείξεις για το λεωφoρείο. Δεν προκείπτει από πουθενά πως αν ο Locke αυτοκτονούσε δεν θα αναστηνόταν (Εξάλλου ο Richard του είπε πρέπει να πεθάνεις και όχι πρέπει να σε πεθάνουν). Ως εκτούτου πιστεύω πως αυτό είναι δικαιολογία. Δεν θυμάμαι το spoiler που λέει ο Tasos scratch

Edit: Ναι.. Το βρήκα... Sorry που το πέταξα έτσι redface
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 10:58 am

Παράθεση :
Τουλάχιστον υπάρχουν λίγοι που πιστεύουν, όπως εγώ, πως ο Benjamin δεν έδρασε απερίσκεπτα στην περίπτωση του Locke αλλά έκανε τη βρωμοδουλειά που έπρεπε να γίνει.

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω από χθες στον Cypher.
Πήγε με σκοπό να τον ΄΄φάει΄΄. Ούτε τσατίλες, ούτε Χόκινς ουτε τίποτα.
΄Το μοναδικό που, οπως πιστεύω, έμαθε από τον Λοκ ήταν για τον Τζιν.

Αυτό το ΄΄μοιάζουν΄΄ είναι πολύ σχετικό.

Παράθεση :
Δεν έχουμε αποδείξεις για το λεωφoρείο.

Cypher φίλε μου. Σε θεωρώ έναν από τους λίγους που έχουν κάνει ΄΄διατριβή΄΄ στο Lost.
Μη μου λες τώρα ότι δεν έχουμε αποδείξεις epp
Ναι, σε δικαστήριο δεν στέκει η κατηγορία, αλλά ειλικρινά δεν νομίζω να πιστεύεις ότι τυχαία περνούσε το λεωφορείο εκείνη την ώρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 11:17 am

Στο νησί αρέσουν τα τροχαία tong

Τι νομίζετε για τον Ceasar και την Ilana; Ο Ceasar φαίνεται να ψάχνει κάτι συγκεκριμένο στα χαρτιά του γραφείου του Ben και νομίζω ότι ξέρει πως ο John είναι ο νεκρός φίλος του Jack.
Έμαθε ο Widmore για την αυτοκτονία του John και έστειλε τους δικούς του στο αεροπλάνο ή ανήκουν σε ένα τρίτο μέρος που θα αναμειχθεί στη μάχη για το νησί;

edit: Το αεροπλάνο προσγειώθηκε σχεδόν άθικτο, παρόλα αυτά ο John βρέθηκε να στέκεται στο νερό, ακριβώς όπως ο christian την πρώτη φορά που τον είδε ο Jack.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 11:52 am

Παράθεση :
Στο νησί αρέσουν τα τροχαία

Είσαι μια σουπιά mmm3

Παράθεση :
Τι νομίζετε για τον Ceasar και την Ilana;

Από τις γνωστές ΄΄μούρες΄΄ καθικιών του Widmore. Σαν και αυτούς που είχε στείλει.
Έχω μια αίσθηση ότι θα φτάσουμε στο φινάλε της σεζόν και θα έχουμε και πάλι 2 ομάδες, με χωρισμένους τους Losties.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 11:58 am

Επιτέλους βρήκα μετάφραση στα ιερογλυφικά στον χάρτη του Dan:
"Northward travel" και "Time of kings/ancients".

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 0ec7dc159f7bf4a00134351.th

Επίσης η φωτογραφία από το περιοδικό life που δίχνει έναν εξωγήινο να βγάζει έξω από τη θάλασσα μια γυναίκα, είναι από ταινία του 1954. Η γυναίκα αυτή είναι η Julie Adams που παίζει στο Lost την Amelia epp

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 494128e5187c5961a44abc1.th

Κάτι μου λέει πως θα την δούμε σύντομα lolololo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
ΜΑΙΡΗ
I am Jacob!
ΜΑΙΡΗ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 948
Ηλικία : 47
Τόπος : Δεν ξερω! I'm Lost!!!
Registration date : 25/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 12:35 pm

Καλημερα!
Καλα το επεισοδιο ηταν πολυ καλο, ειδικα η σκηνη Μπεν-Λοκ!!!!
Τωρα σχετικα με τον Γουϊλντμορ.
1) Ειπε πως ηταν αρχηγος των "αλλων" και τον εξωρησε ο Μπεν, βαζοντας τον να γυρισει τον τροχο. Αρα πισω απο αυτο βρισκετε ο Ριτσαρντ, ο οποιος εκπαιδευσε τον Μπεν ετσι ωστε να κανει την "δουλεια" εκεινος!
2) Ειπε πως ηταν στο νησι 30-35 χρονια, ο Μπεν εγινε αρχηγος στην δεκαετια 90, αν δεν κανω λαθος, αρα ο Γουϊλντμορ ηταν στο νησι μεχρι τελη δεκαετιας 80 το λιγοτερο! Αν η Πενυ ειναι πραγματικοο του παιδι, ποτε την γεννησε;
3) Ειπε πως δεν ηξερε πως ο Μπεν εχει φυγει απο το νησι, αυτο ειναι λιγο κουλο!! Δεν μπορει να ειχε 2 μονο φρουρους να φυλανε το μερος που επιστρεφουν απο το νησι, αρα κατι αλλο τρεχει!

Τωρα για τον Λοκ, απογοητευτηκα λιγο δεν περιμενα να τα παρατησει τοσο ευκολα!
Πηγε σε ολλους και ειπε "πρεπει να γυρησουμε στο νησι" και του απαντησαν "οχι" και το μονο που ειχε να πει ηταν "οκ! αρα πρεπει να πεθανω!!!"
Αν και τον λυπηθικα λιγο οταν ηταν απελπισμενος και εκλαιγε στον Μπεν, η 1η μου σκεψη ηταν πως λαθος ανθρωπο εβαλαν να κανει το "μαζεμα".
Οσο για την Κεϊτ, δεν καταλαβα την δικαιολογια της που δεν θελει να γυρισει στο νησι να σωσει τους αλλους!! Ρωτησε τον Λοκ αν εχει ερωτευτει ποτε, για πιο λογο; Με ποιον ειναι ερωτευμενη και δεν μπορει να παει στο νησι!!!!
Οσο για τον Μπεν δεν υπαρχουν λογια!!! Απλα bow
Και τελος για τον Ριτσαρντ, αν δεν κανω λαθος ο Μπεν ¨εξωλοθρεψε" τους Νταρμα, υπο τις οδηγιες του Ριτσαρντ. Αν εγω παρω ενα παιδι το μεγαλωσω με την νοοτροπια πως ο Ταδε ειναι κοινος εχρθος μας και οταν μεγαλωσει του πω να παει να τον σκοτωσει, ποιος ειναι ο ηθικος αυτουργος; Το θεμα δεν ειναι ποιος κανει ενα φονο αλλα και ποιος τον προτρεπει να το κανει!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 1:01 pm

ΜΑΙΡΗ έγραψε:

Και τελος για τον Ριτσαρντ, αν δεν κανω λαθος ο Μπεν ¨εξωλοθρεψε" τους Νταρμα, υπο τις οδηγιες του Ριτσαρντ. Αν εγω παρω ενα παιδι το μεγαλωσω με την νοοτροπια πως ο Ταδε ειναι κοινος εχρθος μας και οταν μεγαλωσει του πω να παει να τον σκοτωσει, ποιος ειναι ο ηθικος αυτουργος; Το θεμα δεν ειναι ποιος κανει ενα φονο αλλα και ποιος τον προτρεπει να το κανει!!!!

Τούτο πάλι από πού προέκυψε;

Νομίζω μπερδεύουμε τις θεωρείες με τα γεγονότα...

Ο Ben σκότωσε τον πατέρα του --> FACT
O Ben αφάνησε την Dharma --> THEORY
Ο Locke αναστήθηκε --> THEORY
Ο Ben δολοφώνησε τον Locke --> FACT
O Ben είναι ο "κακός", ο Βen είναι ο "καλός" --> THEORY
O Widmore είναι ο "κακός", ο Widmore είναι ο "καλός" --> THEORY
O Βen έχει σχέδιο δρά με βάση αυτό --> THEORY
Ο Ben δεν ξέρει τι του γίνεται --> THEORY
Ο Ben γίνεται άλλος άνθρωπος όταν χάνει την ψυχραιμία του --> FACT
O Richard αφάνησε την Dharma --> ΤΗΕΟRY
O Richard έβαλε το λεοφορείο να πατήσει τον πρώην της Juliet --> THEORY
Ο Ηurley κέρδισε το λόττο με τους αριθμούς --> FACT
Οι αριθμοί είναι καταραμένοι --> THEORY

Αυτά που λέτε πως έκανε ο Richard είναι θεωρείες. Όταν αποδειχθούν τότε θα συμφωνήσω.

PS: Τα παραδείγματα είναι εντελώς τυχαία... tong

Edit: @ΜΑΙΡΗ: Γιατί ποιός λέει πως επειδή ήταν στο νησί δεν μπορούσε να κάνει οικογένεια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
ΜΑΙΡΗ
I am Jacob!
ΜΑΙΡΗ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 948
Ηλικία : 47
Τόπος : Δεν ξερω! I'm Lost!!!
Registration date : 25/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 1:21 pm

Συγνωμη αλλα οταν ο Μπεν σκοτωσε τον πατερα του, μετα τον δειχνει να πηγαινει στο μερος που μεναν οι τυποι της Νταρμα και ειναι ολοι νεκροι;
Ή μηπως τους ειχαν υπνοτισει για να νομιζει πως ο Μπεν πως πεθαναν αρα το O Ben αφάνησε την Dharma --> THEORY, δεν ειναι αληθεια!
Και οσο για τον Λοκ αν αναστηθικε ή οχι δεν ξερω, αλλα εγω εχθες τον ειδα να περπαταει και να μιλαει με τους ζωντανους, αρα ολοι βλεπουν το φαντασμα του;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 1:29 pm

Στο θέμα της Dharma υπάρχει το ζήτημα του ηθικού υπεύθινου. Στην συγκεκριμένη σκηνή:

ο Richard ακολουθεί εντολές του Ben --> FACT
η DHARMA εξολοθρεύτηκε --> FACT

όλα δειχνουν Ben... ΑΛΛΑ σύμφωνα με τον ίδιο ακολουθούσε οδηγίες... Άρα αμέσως γίνεται θεωρεία... και όχι και τόσο σίγουρο γεγονός.

Αν όμως πείς οι Others εξολόθρευσαν την Dharma αυτό ειναι FACT...

Υπνοτισμοί και τέτοια δεν υπάρχουν... Είδαμε τον ομαδικό τάφο --> FACT

PS: Μου αρέσει αυτό το νέο παιχνιδάκι --> FACT tong

Edit: Και ο Christian μιλούσε με την Claire και τον Locke... Σημαίνει πως είναι ζωντανός; Ίσως ναι... ίσως όχι άρα THEORY
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
ΜΑΙΡΗ
I am Jacob!
ΜΑΙΡΗ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 948
Ηλικία : 47
Τόπος : Δεν ξερω! I'm Lost!!!
Registration date : 25/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 1:33 pm

Μα ο Ριτσαρντ δεν ειπε του Μπεν να τους σκοτωσει; Εγω ετσι καταλαβα πως ο Μπεν επερνε εντολες απο τον Ριτσαρντ!

PS: Ναι πλακα εχει!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 1:41 pm

cypher80b έγραψε:

Ο Locke αναστήθηκε --> THEORY

Nόμιζα ότι ήταν FACT αυτό scratch scratch

Μαίρη σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμά σου (που μου φαίνεται πολύ σωστό) η Penny πρέπει να γεννήθηκε στο νησί...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 1:54 pm

Διάλογος από το συγκεκριμένο επεισόδιο:
RICHARD: You want us to, um...go get his body?
BEN: No, leave him out there.

μου δίνει την εντύπωση πως ακολουθεί διαταγές του Ben...

Εντωμεταξυ αν συνδιάσεις κάποια facts με μαθηματική λογική προκύπτουν ενδιαφέροντα πράγματα...

Ο Ben είναι ψεύτης --> FACT
O Ben είπε πως άλλος έδωσε την διαταγή --> FACT +
----------------------------------------------------------------
O Ben ευθύνεται για τον αφανισμό της Dharma --> FACT lolololo

Νομίζω βγήκαμε εντελώς :OT:

Για να επανέλθουμε στο θέμα νομίζω πως ο Charles λέει παραμύθια ή υπερβάλλει για τα 30χρόνια... Εκτός αν εννοεί 30 χρόνια που έζησε στο νησί και όχι που ήταν αρχηγός...

Ο Miles λέει πως ψάχνει το νησί ο Widmore εδώ και 20 χρόνια... Άρα 1984
Αν τα 30 χρόνια ισχύουν τότε πάμε 1954

Το 1954 όμως ο Widmore βαρούσε μεταβολές στον Richard... Αν όμως πάρεις "χοντρικά τις ημερομηνίες" θα μπορούσε πχ στα 23 του να ήταν αρχηγός των Others...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
JamesFord
The man behind the curtain
JamesFord


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 458
Ηλικία : 31
Registration date : 07/06/2008

Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham   Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Φεβ 27, 2009 3:51 pm

Μονο εμενα δεν μου φανηκαν καθολου υποπτοι ο Σιζαρ και η Ιλανα; Εγω σαν αλλους -επομενους(;)- Jack και Anna Lucia τους ειδα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Lost 5x07 - The Life and Death of Jeremy Bentham
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Lost 5x05 - This Place is Death
» Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"
» Lost 5 x10 - He's Our You
» Lost 6x15 - Across The Sea
» Lost 6x17/18 - The End

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Lostaholics Anonymous :: Episodes previews/reviews-
Μετάβαση σε: