Lostaholics Anonymous
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Lostaholics Anonymous

Πόσο καμμένοι είμαστε πια!!!!
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"

Πήγαινε κάτω 
+10
Joanna
tasoskratos
JamesFord
Elle1
Achara
pruedens
Gonzo
m0rpheas
xifomaxos
cypher80b
14 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Πως σας φάνηκε η πρεμιέρα
Τέλεια
Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Vote_lcap60%Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Vote_rcap
 60% [ 9 ]
Πολύ καλή
Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Vote_lcap33%Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Vote_rcap
 33% [ 5 ]
Καλή
Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Vote_lcap7%Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Vote_rcap
 7% [ 1 ]
Μέτρια
Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Vote_lcap0%Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Χάλια
Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Vote_lcap0%Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 15
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 EmptyΔευ Ιαν 26, 2009 11:26 am

Παράθεση :
Αυτό taso είναι ένας αστρολάβος βικτοριανής εποχής.

A, μάλιστα. Τώρα κατάλαβα :geek:
Αυτό πάντως το αστρο... μου κάνει για την θεωρεία μου.

Παράθεση :
Όταν είσαι μαθηματικός, φυσικός, μηχανικός, το τελευταίο που σε νοιάζει στις εξισώσεις σου είναι αν το άθροισμα είναι καλογραμμένο

Είμαι πάντως πολύ περίεργος για το εάν η εξίσωση έβγαζε κάποιο νόημα, εάν και δεν νομίζω να δείχνανε. Πάντως δεν μου προκαλούσε έκπληξη εάν μελετούσε κάποιου είδους κίνηση των άστρων.
Δεν σου φαίνεται περίεργο το σβήσιμο?
Τι πιο απλό εάν δεν έκανε καλά το s να ξαναγυρνούσε την σκηνή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 EmptyΔευ Ιαν 26, 2009 11:28 am

Παράθεση :
Αυτό taso είναι ένας αστρολάβος βικτοριανής εποχής.

A, μάλιστα. Τώρα κατάλαβα :geek:
Αυτό πάντως το αστρο... μου κάνει για την θεωρεία μου.

Παράθεση :
Όταν είσαι μαθηματικός, φυσικός, μηχανικός, το τελευταίο που σε νοιάζει στις εξισώσεις σου είναι αν το άθροισμα είναι καλογραμμένο

Είμαι πάντως πολύ περίεργος για το εάν η εξίσωση έβγαζε κάποιο νόημα, εάν και δεν νομίζω να δείχνανε. Πάντως δεν μου προκαλούσε έκπληξη εάν μελετούσε κάποιου είδους κίνηση των άστρων.
Δεν σου φαίνεται περίεργο το σβήσιμο?
Τι πιο απλό εάν δεν έκανε καλά το s να ξαναγυρνούσε την σκηνή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 EmptyΔευ Ιαν 26, 2009 11:48 am

Το σβήσιμο και το ξαναγράψιμο μάλλον για σόου ήταν... Ειδικά όταν αυτό που έσβησε δεν είχε νόημα να το σβήσει και όταν μετά έγραψε ακριβώς το ίδιο πράγμα...

Και επειδή με έβαλες σε περιέργεια έριξα μια ματιά στις εξισώσεις... Είναι πιθανοτικά μοντέλλα αυτά που γράφει. Και κατανομές των μεταβλητών του μοντέλλου... Και απ΄ ότι φαίνεται έχει 4 μεταβλητές (φαίνεται και από τις καμπύλες σε ένα διάγραμμα).

Εκεί που γράφει και σβήνει (ακριβώς από πάνω) προσπαθεί να υπολογίσει την από κοινού κατανομή των 3 από τις 4 μεταβλητές που ονομάζει t0,t1,t2. Συνήθως αυτό γίνεται για να υπολογίσουμε την πιθανότητα να συμβούν τα γεγονότα t0,t1,t2 δεδομένου ενός άλλου γεγονότος. Συνήθως με t συμβολίζουμε μεταβλητές στο χρόνο.

Οπότε στην ουσία προσπαθεί να υπολογίσει μια καμπύλη που δείχνει πόσο πιθανό είναι να συμβούν αυτά τα 3 γεγονότα μαζί όταν η 4η μεταβλητή έχει κάποια τιμή. Αν η 4η μεταβλητή είναι χρόνος, Τότε πέρνει το μέγιστο της καμπύλης (εκεί που είναι η μεγαλύτερη πιθανότητα να συμβούν τα 3 ενδεχόμενα μαζί) και κοιτάει σε τι τιμή αντιστοιχεί η 4η μεταβλητή (πχ 70 ώρες).

To ζήτημα τώρα είναι τι ακριβώς είναι αυτές οι μεταβλητές, αφού μπορεί να είναι ότιδήπτε. Από το σε πια χρονική περίοδο βρίσκεται το νησί, μέχρι το τι καιρό έχει την συγκεκριμένη μέρα...

Αυτά epp ... Πίσω στη δουλειά tong

Edit: Δεν είμαι και 100% σίγουρος γιατί δεν μπορώ να δω ακριβώς τι γράφει... Αλλά από αυτά που βλέπω και δεδομένου ότι έχω δεί ξανά τέτοια, βγάζω το πιο πάνω συμπέρασμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 EmptyΔευ Ιαν 26, 2009 12:10 pm

respect respect respect

Παράθεση :
Οπότε στην ουσία προσπαθεί να υπολογίσει μια καμπύλη που δείχνει πόσο πιθανό είναι να συμβούν αυτά τα 3 γεγονότα μαζί όταν η 4η μεταβλητή έχει κάποια τιμή.

Με κάλυψες απόλυτα.

Ξιφ,
δεν είχαμε μάθει στα spoilers ότι

Σπόιλερ:

και επειδή δεν μπορώ να ψάχνω τώρα, η Βικτοριανή εποχή κατά πόσο έχει σχέση με το 18... και το Black Rock?
edit: 'ασε το τσέκαρα, μέσα πρέπει να είμαστε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 EmptyΔευ Ιαν 26, 2009 7:30 pm

Το μαραφέτι που κρατάει ο Daniel είναι εξάντας. Σε εποχές προ GPS το χρησιμοποιούσαν στα πλοία για τον προσδιορισμό της θέσης τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
achilleasLost4ever
Dr. Lost Special Member
achilleasLost4ever


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ηλικία : 37
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 EmptyΤετ Ιαν 28, 2009 9:31 pm

Να μαι και εγώ μετά από καιρό...άργησα γιατί δεν μου φόρτωνε το site αλλά τώρα δεν μου γλιτώνετε.... demon

Καλές συζητήσεις να έχουμε thumbsup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 EmptyΤετ Ιαν 28, 2009 9:33 pm

To σημαντικό είναι ότι ήρθες epp Περιμένουμε σχόλια για την πρεμιέρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
108asteri
Administrator
108asteri


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2092
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσ/νικη
Registration date : 28/05/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 EmptyΠαρ Ιαν 30, 2009 1:24 pm

Ουφ, τα διάβασα όλα! epp
Τέλειο το πρώτο επεισόδιο, πολύ καλό το δεύτερο. Είχα 4 ολόκληρους μηνες να δω lost και τα 3 πρώτα λεπτά του 5x01 ηταν αρκετά για να μείνω shokkkkkk .

Δε θα προχωρήσω σε περαιτερω αναλυση ή απορίες, γιατι θα χρειαστει να γραφω αλλη μια ώρα και απο ελεύθερο χρόνο....αλλο τίποτα tong .

ΥΓ1: Αυτό που γίνεται με τον Φαραντέι στην αρχική σκηνή σε πιο χρονικο διάστημα τοποθετείται; Παντως αν κρινω απο τα χαρακτηριστικά του προσωπου του φαίνεται να ειναι το παρόν.
ΥΓ2: Δεν περίμενα ποτέ να δω τον Μπεν να παιρνει εντολές απο αλλον και μάλιστα γυναίκα. lol!
ΥΓ3: Πολύ το ευχαριστήθηκα που η Κειτ ειχε πολυ μικρή συμμετοχη στα 2 επεισόδια. Επιτελους καταλαβαν οι σεναριογράφοι οτι καποιοι άλλοι (βλ. Φαραντει) "πουλάνε" περισσότερο.
ΥΓ4: Χερλι, Σογιερ και μαμα Χερλι = respect respect . Τρελο γελιο οι σκηνες με Σαγίντ και Χερλι.
ΥΓ5: Τα λόγια του Μπεν στον Τζακ αφήνουν μηπως υπόνοια για το ότι ο Λοκ μπορεί να μην είναι νεκρος; (μ***ια πεταξα Rolling Eyes )

ΥΓ6: Το 5x03 δεν το εχω δει ακομη (προτίμησα να μπω εδω να διαβασω τα ποστς σας Smile ) ευχομαι να είναι ακόμη καλύτερο.

ΥΓ7: Cypher, απο πότε έγινες φαν του Λοκ; shokkkkkk
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://twitter.com/asteri108
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 5 EmptyΠαρ Ιαν 30, 2009 6:28 pm

ΥΓ7: Από πάντα tong
ΥΓ6: Ναι είναι thumbss
ΥΓ5: Και αν δεν είναι, στο ψυγείο με τα κρέατα θα γίνει (κλεμμένο από την xif) roftl Ποιό νεκρός δεν γίνεται...
ΥΓ1: Είναι σε κάποιο από τα πηδήματα του νησιού... Παρόν για τον Faraday... Χρονικό διάστημα δεν έχω ιδέα... Κάπου στις αρχές της Dharma... 1970-1975.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
 
Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 5 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5
 Παρόμοια θέματα
-
» Lost 5x06 - "316"
» Lost 5 x10 - He's Our You
» Lost 6x15 - Across The Sea
» Lost 6x17/18 - The End
» Lost 6x01/02 - LA X

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Lostaholics Anonymous :: Episodes previews/reviews-
Μετάβαση σε: