Lostaholics Anonymous
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Lostaholics Anonymous

Πόσο καμμένοι είμαστε πια!!!!
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"

Πήγαινε κάτω 
+10
Joanna
tasoskratos
JamesFord
Elle1
Achara
pruedens
Gonzo
m0rpheas
xifomaxos
cypher80b
14 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πως σας φάνηκε η πρεμιέρα
Τέλεια
Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Vote_lcap60%Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Vote_rcap
 60% [ 9 ]
Πολύ καλή
Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Vote_lcap33%Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Vote_rcap
 33% [ 5 ]
Καλή
Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Vote_lcap7%Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Vote_rcap
 7% [ 1 ]
Μέτρια
Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Vote_lcap0%Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Χάλια
Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Vote_lcap0%Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 15
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Achara
Jack's Thai girl
Achara


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2875
Ηλικία : 37
Τόπος : Phuket, Thailand
Registration date : 21/07/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Ιαν 22, 2009 9:01 pm

πολυ καλο το επ,αν δεν ειχα διαβασει σποιλερς θα μου αρεσε ακομα πιο πολυ πιστευω.

ο Hurley ολα τα λεφτα,το ιδιο και οι σκηνες του τελους.

Τελικα ωραιος ο Ριτσαρντ με τα γυαλακια του πηγαιναν!

Γιατι ο πατερας του Hurley μιλησε ετσι στον Τζακ?

Παντως ακομα να καταλαβω γιατι θα αλλαζε κατι αν ηταν στο νησι οι O6.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pruedens
I am Lost!
pruedens


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2
Registration date : 14/08/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Ιαν 22, 2009 10:47 pm

xifomaxos έγραψε:
Gonzo έγραψε:
Μόλις τελείωσα το 1ο και :no: malakia Suspect . Πολύ μέτριο επεισόδιο που στο μεγαλύτερο μέρος του με έπιασε χασμουρητό . 1 από τα λιγοστά καλά ήταν ότι είδαμε παλιό καλό Caleb σήμερα demon .

shokkkkkk shokkkkkk shokkkkkk Σοβαρά;;;;; Μέτριο μ'αυτή τη φοβερή σκηνή έναρξης, τα flashes στο νησί και την επίσης φοβερή σκηνή τέλους;;; shokkkkkk

Για πρωτη φορα θα συμφωνησω μαζι σου!!

Τωρα που το ξαναειδα μια σκηνη μου αρεσε η σκηνη με τον Ben να υπερασπιζεται τον Jack στη κοπελα στο κρεοπωλειο!!
Και ναι θελουμε Βen-Jack Team γιατι ειναι καλυτερο να εχεις δυο αρχηγους απο εναν!! [δεν πιστευω στα ματια μου υπερασπιζομαι τον Ben [μαλλον στο επομενο επεισοδιο-αν τα spoilers βγουν αληθινα-θα τον ξαναμισησω!!] lostie
:boooom:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elle1
Time Traveler
Elle1


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2173
Ηλικία : 41
Τόπος : Δεν έχει σημασία το "πού" αλλά το "πότε"
Registration date : 05/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Ιαν 22, 2009 11:25 pm

epp epp epp
Αυτή η αίσθηση ικανοποίησης μετά από τόσο καιρό είναι άλλο πράγμα...

Εμένα μου άρεσαν τα επεισόδια (αν και θα συμφωνήσω με την Achara στο ότι αν δεν είχα διαβάσει spoilers θα μου άρεσαν ακόμα περισσότερο). Και σε όλα όσα αναφέρατε θέλω να προσθέσω το εξής:

Ben: I'll pick you up in six hours.
Jack: And where will you be going?
Ben: John's casket is outside in a carpet van. I need to move it somewhere safe.
Jack: Safe?... He's dead, isn't he?
Ben:......I'll see you in six hours, Jack.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Ιαν 22, 2009 11:28 pm

Κατάφερε κάποιος από εσάς να βρεί το Destiny Calls? Δεν το βρίσκω πουθενα... :no:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
JamesFord
The man behind the curtain
JamesFord


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 458
Ηλικία : 31
Registration date : 07/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Ιαν 22, 2009 11:57 pm

Τα επεισοδια δεν ηταν αυτο που περιμενα. Δεν ηταν τρελα επεισοδια lost. ("flashes before your eyes OMG!!!!!!!")
Mας εξηγησαν αρκετα πραγματα και εδωσαν αρκετες καλες σκηνες. Η κορυφαια εξηγηση-απαντηση-λυση αποριας που δινουν ειναι η παρομοιωση του Νησιου με δισκο Βυνηλιου απο τον Daniel. Ειχαμε ξεσκιστει περσυ στις θεωριες, στα ημιτονα και στα συνημιτονα και τελικα ηταν αυτο.
Μου αρεσε πολυ ο βασικος ρολος στην υποθεση που πηραν αγαπημενοι μου χαρακτηρες Desmond, Faraday.
Η εναρκτηρια σκηνη κορυφη, αν και δεν πιστευω να τιθεται θεμα "σε ποιο timeline ανηκει ο Faraday?" ειναι πασιφανες οτι ειναι απο το "κανονικο-παροντικο" timeline.
Sayid μας τα μπερδεψε λιγο σε σχεση με τον Ben.
Kate και Sun αδιαφορες!
Ο Widmore την ειδε Πάππας??? "Με πλησιασες δημοσια μερα μεσημερι!!!" Ελεος ρε φιλε.
Ο Ben μου φανηκε περιεργος.
Αυτη που πηγαν να κοψουν τα χερια της Juliet μου φανηκαν για Dharmιτες, αλλα τα πυρρηνα βελη και το "our island" φανερωνουν hostiles.

Aυτα για αρχη!
Σιγουρα αργοτερα θα εχουμε πολλα ενδιαφεροντα να συζητυσουμε-αναλυσουμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 9:13 am

Και οι παραγωγοί σε συνέντευξη είπαν ότι ξέρουν πως τα πρώτα δυο επεισόδια δεν είναι κορυφαία αλλά αυτό που ήθελαν να κάνουν είναι να θέσουν τους κανόνες για την ιστορία.
Προσωπικά νομίζω ότι το έκαναν πολύ καλά και ψήφισα άριστα γιατί με την τροπή που έχει πάρει η ιστορία υπήρχε σοβαρός κίνδυνος να χάσουμε τη μπάλα εντελώς. Παρόλα αυτά η πρεμιέρα μάλλον μας ξεμπέρδεψε παρά μας μπέρδεψε και πιστεύω ότι αν δεν είχα διαβάσει όλα τα spoiler δεν θα είχα συνέρθει ακόμα....

JamesFord έγραψε:
Η κορυφαια εξηγηση-απαντηση-λυση αποριας που δινουν ειναι η παρομοιωση του Νησιου με δισκο Βυνηλιου απο τον Daniel. Ειχαμε ξεσκιστει περσυ στις θεωριες, στα ημιτονα και στα συνημιτονα και τελικα ηταν αυτο.

Ίσως φαίνεται απλό αλλά νομίζω ότι είναι μια παρομοίωση που είναι κατανοητή από όλους και κυρίως το αμερικανικό κοινό.

Και ότι θυμήθηκα πρωί πρωί
Τα χασάπικα ποτέ δεν θα είναι ίδια πια tong
Τελικά ο Richard φαίνεται να δικαιώνει τον τίτλο Doctor.
Oι Losties ταξιδεύουν στο χρόνο και μαζί τους ταξιδεύουν και τα πράγματα που βρίσκονται επάνω τους πχ οι γάζες που αφήνει πάνω στον John, o Richard. Κάτι που δεν γινόταν στον Des....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 10:45 am

Ααααααα, εδώ είστε πουλάκια μου?
Τώρα μάλιστα. να κάνω καμμιά δουλίτσα.
Έτσι για αρχή
Βορρά δείχνει η πυξίδα Cypher, Βορρά. Για ψάξε τους χάρτες σου.
Έχει γούστο να δεχτώ επισκέψεις στα ΄΄επικίνδυνα ποτάμια μου΄΄ epp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 11:10 am

tasoskratos έγραψε:

Έχει γούστο να δεχτώ επισκέψεις στα ΄΄επικίνδυνα ποτάμια μου΄΄ epp

Μπάαα είναι πολύ επικίνδυνα...

Edit: Πού είστε ρε παιδιά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
Joanna
Sawyer's girl admin!
Joanna


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 221
Ηλικία : 32
Τόπος : Othersville!
Registration date : 28/05/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 3:32 pm

λοιπον καταφερα να τα δω και εγω ενα σημερα και ενα χθες!

τελεια και τα 2. ισως το 2ο καλυτερο γιατι ειχα μπει καπως στο κλιμα. οπως ειπατε ατακα ριτσαρντ για την πυξιδα πολυ γελιο οπως και οταν ο μπεν συναντησε τον χιουγκο που τρομαξε! lol! lol!

εν συντομια:
Ο μπεν κορυφαια επαιξε για αλλη μια φορα. Ο σογιερ παχυνε και εγινε καλυτερος!
Νομιζω πως ο μπεν εστειλε στην κειτ τους τυπους για το αιμα. Αν ηταν αυτος ειναι οντως πανεξυπνος! Η Σαν με νευριασε με αυτα που ελεγε στην κειτ. Και το μεγαλυτερο μειον του επεισοδιου με τα βελη απο φωτια αφου νομιζα οτι εβλεπα σκηνη απο τους 300.

Ερωτησεις: 1)Η κα Χοκινς ειναι και μαμα του ντανιελ?
2)γιατι τον τσανγκ τσουνγκ πως λεγετε, απο τα βιντεο της νταρμα, στο βιντεο τον ελεγαν με ψευδωνυμο
3) τι παιζει πια με αυτον τον μαιλς που μυριζετε ψωφιμι απο χιλιομετρο?

χμμ αυτα δν μου ρχετε κατι αλλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
m0rpheas
Jack's Fan Club Vice President
m0rpheas


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 659
Ηλικία : 34
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 30/05/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 3:38 pm

Joanna έγραψε:
1)Η κα Χοκινς ειναι και μαμα του ντανιελ?
2)γιατι τον τσανγκ τσουνγκ πως λεγετε, απο τα βιντεο της νταρμα, στο βιντεο τον ελεγαν με ψευδωνυμο
3) τι παιζει πια με αυτον τον μαιλς που μυριζετε ψωφιμι απο χιλιομετρο?

1) Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Άγνωστη μυστηριώδης γυναίκα πάνω από τον Μπεν εμφανίζεται στο Λοστ και στο επόμενο επεισόδιο αναφέρεται για 1η φορά η μάμα του Νταν. Λογικό να γίνει ο συνειρμός. Εγώ πιστεύω ότι είναι.

2) Για να μην γνωρίζει κανείς απ' αυτούς στους σταθμούς το πραγματικό του όνομα και να μην μπορεί να τον βρει όταν τελειώσει την "θητεία" του. Κάτι καλύτερο δεν μπορώ να σκεφτώ.

3) Ο γιος του Τσενγκ είναι, είμαι αρκετά σίγουρος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Gonzo
To Libby, with love
Gonzo


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3913
Ηλικία : 114
Τόπος : Στο ευρύχωρο - ευάερο - ευήλιο ντουλάπι με την Libby !!!
Registration date : 09/07/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 3:57 pm

Να συνέλθω 1 στιγμή ( άσχετα αν έχω ανοίξει 5 - 6 καρτέλες μαζί και ψάχνω υλικό για το 2ο ) γιατί έχω εκστασιαστεί από το επεισόδιο που είδα respect . Χαλάλι το τύπου Expose 1o επεισόδιο γιατί αυτό που ακολούθησε άγγιξε την τελειότητα . Oh yeah Libby says hi redface . Hi officers geia . Λατρεύω Reyes family .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 4:41 pm

Εγώ θέλω να επιμείνω λίγο στο πως ο Daniel έκανε τον Des να έχει αναμνήσεις από την συνάντηση τους στο παρελθόν. Νομίζω είναι αρκετά σημαντικό στοιχείο και πιστεύω θα παίξει και στη συνέχεια...

Ο Richard πήγε και βρήκε τον Locke επειδή του είπε ο ίδιος ο Locke να το κάνει... Το ερώτημα είναι πότε του είπε αυτό το πράγμα ο Locke...

Αν κρίνω από αυτά που λέει ο Richard μάλλον κάποια στιγμή στο παρελθόν και μάλιστα πριν τον γνωρίσει, αφού όπως ο ίδιος λέει 'δεν θα σε γνωρίζω'... Αλλά προσέξτε ένα πράγμα... Πως γίνεται αυτό; Ο Richard ήταν παρόν στην γέννηση του Locke... Άρα τον γνώριζε από πάντα... Μόνο μια περίπτωση υπάρχει να συμβαίνει αυτό... Η οποία περίπτωση εξιγεί και όλα όσα είδαμε πέρσι στο Cabin Fever.

Σπόιλερ:

Επίσης γιατί ο Alpert είναι σίγουρος πως δεν θα τον αναγνωρίσει και προσπαθεί να δώσει κάτι στον Locke που θα κάνει τον ίδιο να πιστεί; Ποιό είναι το συμφέρον του ίδιου να γίνουν τα πράγματα όπως έγιναν; Μήπως το μέλλον του Locke στο νησί, είναι πολύ σημαντικό; Και γι' αυτό πρέπει να επιστρέψει πίσω και το πτώμα του;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
ΜΑΙΡΗ
I am Jacob!
ΜΑΙΡΗ


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 948
Ηλικία : 47
Τόπος : Δεν ξερω! I'm Lost!!!
Registration date : 25/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 5:49 pm

Επιτελους το Lost ειναι εδω!!!! party time
Πρωτα απο ολα θελω να ευχαριστησω οσους μας βοηθανε να δουμε και εμεις το Lost !! respect
Τα επεισοδια ηταν καταπληκτηκα, χαλαλι η αναμονη!
Τωρα καποια πραγματακια που θελω να πω και εγω,
1ον Αφου αυτη η κυρια με τα ασπρα μαλλια και το παραξενο επιθετο, ειχε πει στον Ντες το τι θα κανει στο μελλον του, γιατι τωρα δεν ξερει τι θα κανουν οι 6 και αν θα γυρισουν την καταλληλη στιγμη στο νησι. Και γιατι δεν προβλεψε πως ο Χιουγκο δεν θα ακολουθησει τον Μπεν;
2ον Πρεπει να γυρησουν μονο οι 6 στο νησι; και ο Ντες; Αυτος δεν παιζει κανενα ρολο αν θα επιστρεψει;
3ον Εχω μπερδευτει για το ποιοι ειναι οι καλοι και ποιοι οι κακοι της υποθεσης! Κατι μου λεει πως θα χωριστουν σε 2 στρατοπεδα, οι μισοι με τον Μπεν και οι υπολοιποι με τον Γουϊλντμορ. Αρα θα γινει χαμος!!!
4ον Οταν εφηγε ο Λοκ απο το νησι ποιος εμεινε στην θεση του για αρχηγος; Ο Ριτσαρντ ή ο Σωγιερ;
και 5ον Αφου μπορουσαν να μεταφερουν οτι ειχαν πανω τους στο χρονο, ο Σωγιερ πως καταφερε να αφησει τους κοιλιακους του; wink

Αυτα προ το παρον! Θα επιστρεψω με καινουριες αποριες!!!! geia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 6:29 pm

Πιστεύω ότι για να είναι ο Richard τόσο σίγουρος ότι δεν θα τον γνωρίζει τον John την επόμενη φορά σημαίνει ότι θα βρεθούν στο παρελθόν πριν γνωριστούν. Και επειδή ο Richard ήξερε τον Locke από τότε που ήταν 4-5 ετών υποθέτω ότι συναντήθηκαν πιο πριν, και μάλλον ισχύει αυτό το περίπλοκο που έγραψες cypher epp
Eπίσης νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό αυτό που είπε ο Richard, ότι για να επιστρέψουν αυτοί που έφυγαν πρέπει ο John να πεθάνει. Και αυτό φαίνεται να το ξέρει ο Ben που δεν απαντάει στην ερώτηση του Jack. "Είναι νεκρός, έτσι δεν είναι;"
Υπάρχει βέβαια και η ίδια φράση που λέει τόσο ο Pierre Chang όσο και η Mrs Hawkings "Ας μας βοηθήσει ο θεός"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 7:28 pm

Πιστεύω πως μέχρι την επόμενη εβδομάδα θα μας απαχολήσει το θέμα των ΄΄ταξιδιών΄΄ και το πως ΄΄δουλεύει΄΄ για τον καθένα. Τι ισχύει και τι όχι. Υπάρχει η άποψη του Ντάνιελ και επειδή ίσως ο φυσικός να μην ξέρει ακριβώς, υπάρχει λόγος που το λέω και το ξέρετε

Σπόιλερ:

θα πρέπει να εξετάσουμε τα στοιχεία που μας έδωσαν τα 2 επεισόδια. Είναι σημαντικό διότι έτσι θα μπορορύμε να υπολογίσουμε το τι έχει στο μυαλό του ο Μπεν.
Πολύ σημαντική είναι επίσης η τελευταία σκηνή, με την καταγραφή των θέσεων (από ότι δείχνουν τουλάχιστον τα πράγματα) του Νησιού.
Πιθανόν θα πρέπει ο Μπεν να μπορεί να επιστρέψει σε ορισμένη χρονική στιγμή, μπαίνοντας σφήνα σε γεγονότα.
Κάποιες πρώτες εκτιμήσεις τώρα.
Η Ντάρμα δεν φαίνεται να γνωρίζει τα ΄΄μυστικά΄΄ του Νησιού, παρά μόνο τις ιδιότητες του. Είναι πλέον προφανής ο λόγος ύπαρξης της εκεί. Ένας και μοναδικός. Τα ταξίδια στο χρόνο.

Το βραδάκι θα έχω την ευκαιρία να ξαναδώ τα επεισόδια.
Πάντως έχουμε μπει στο τελικό στάδιο και πλέον το τι΄μας δίνουν από εδώ και πέρα δεν ξέρω. Τα πολύ βασικά όμως θα τα κρατήσουν για το τέλος. Πραγματικά από την μία δεν θα ήθελα να διαβάσψ άλλο σπόιλερ, αλλά...ποιός κρατιέται.
Καθαρά προσωπική εκτίμηση είναι ότι, επειδή περιμένω να μάθω ορισμένα πράγματα, ή καλύτερα συγκεκριμένα πράγματα και όσο να σας φαίνεται περίεργο δεν είναι πολλά, έχουμε να φάμε πολύ ψωμί ακόμη μέχρι να έρθει το γλυκό. epp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 7:51 pm

Διαβάζω με πολύ προσοχή αυτά που έγραψε ο Cypher.
Το όλο θέμα έχει να κάνει με το πως θεωρείται κάποιος εκλεκτός. Πως ΄΄λειτουργεί΄΄ αυτό?
Έχει να κάνει με τους γονείς και όλο του το σόι?
Με ποιό κριτήριο ο Ρίτσαρντ είχε πάει στηνν γέννηση του Λοκ και αργότερα τον υποβάλει στο τεστ? Μετά τι έγινε? τον παράτησε αφού θεώρησε ότι δεν...και πλέον σε μεγάλη ηλικία τον ΄΄πλησίασε΄΄ ο Abaddon?
Όλο αυτό είναι θέμα ενός κουβαριού που ξετιλύγεται αργά. Σημαντικότατη και η ατάκα ΄΄Πρέπει να πεθάνεις΄΄. Γιατί? Μήπως επειδή εάν είσαι ζωντανός εδώ δεν μπορείς να έρθεις απέξω? (Λαλακία είπα?) epp
Γιατί να έρθει ο Λοκ στο Νησί σε τόσο μεγάλη ηλικία και όχι νωρίτερα?
Μήπως ισχύει κάτι ΄΄περίεργο΄΄ και για τον Ααρών? Το ότι είναι σημαντικός το επιβεβαίωσε και η Σαν.
Αυτό με τους εκλεκτούς είναι μεγάλο μυστήριο.
Περιμένουμε όλοι με αγωνία τις εξελίξεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JamesFord
The man behind the curtain
JamesFord


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 458
Ηλικία : 31
Registration date : 07/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 7:56 pm

Παιδια, αυτα με τα "αν τον γνωριζε τοτε.", "δεν θα επρεπε να τον αναγνωρισει?" "Ο Richard θα επρεπε να τον ξερει." κλπ. Δεν πιστευω οτι ισχυουν, πιστευω πως συναντησεις του τυπου ms. Hawkins-Desmond ("flashes before your eyes"), Daniel-Desmond ("Constant") και Daniel-Desmond ("because you left") βρισονται σε ενα εντελως διαφορετικο, ξεχωριστο timeline και δεν επηρεαζουν τα οσα συνεβησαν στο πραγματικο timeline.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 8:32 pm

Ίσως ο Richard προσπάθησε να αλλάξει κάτι στο παρελθόν μ'αυτές τις επισκέψεις του στον John και την προσπάθειά του να τον τραβήξει στο Νησί. Αλλά επειδή υπάρχουν οι κανόνες που περιγράφει ο Daniel, ότι δηλαδή μπορείς να ταξιδέψεις μπροστά ή πίσω αλλά δεν μπορείς να δημιουργήσεις καινούργια διαδρομή, δεν τα κατάφερε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 8:37 pm

James όταν λέμε 'άλλο timeline' τι ακριβώς εννοούμε; Γιατί αν δεν κάνω λάθος, χθές ο Daniel άλλα μας είπε.

'Ο χρόνος είναι σαν ένας δρόμος. Μπορούμε να κινούμαστε μπροστά, πίσω αλλά δεν μπορούμε να φτιάξουμε άλλο δρόμο. Αν δοκιμάσουμε να κάνουμε κάτι διαφορετικό, θα αποτύχουμε κάθε φορά. Ότι έγινε, έγινε.' --Daniel Faraday

Φυσικά λίγο αργότερα δοκίμασε κάτι που φαίνεται να πετυχαίνει... Κατάφερε να δημιουργήσει αυτή την ΄ανάμνηση΄ στον Des. Αυτό όμως είναι εξαίρεση επειδή ο Des είναι 'μοναδικός'; 'Η μπορεί να συμβεί με τον κάθε ένα; Αν δεν μπορεί να γίνει, τότε δεν ισχύουν αυτά που έγραψα πιο πάνω, αλλά αν συμβαίνει μπορεί να εξηγήσει το γιατί ο Richard ήταν παρόν στο νοσοκομειο όταν γεννήθηκε ο Locke, την ζωγραφιά του Locke και το τέστ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
JamesFord
The man behind the curtain
JamesFord


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 458
Ηλικία : 31
Registration date : 07/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 8:41 pm

xifomaxos έγραψε:
Ίσως ο Richard προσπάθησε να αλλάξει κάτι στο παρελθόν μ'αυτές τις επισκέψεις του στον John και την προσπάθειά του να τον τραβήξει στο Νησί. Αλλά επειδή υπάρχουν οι κανόνες που περιγράφει ο Daniel, ότι δηλαδή μπορείς να ταξιδέψεις μπροστά ή πίσω αλλά δεν μπορείς να δημιουργήσεις καινούργια διαδρομή, δεν τα κατάφερε.

Πολυ σωστο κι αυτο που αναφερεις Xif.
Ο,τι και να εκανε ο Richard αν το "path" του Locke (οπως path του Des ηταν να ναυαγησει στο νησι και να παταει το κουμπι στον Swan) ελεγε πως θα πεσει στο νησι με τη πτηση 815 της Oceanic ο dr. Alpert δεν μπορουσε να κανει τιποτα.
Aλλα τωρα τιθεται το ερωτημα, αν ο Locke μετα την επεξεργασια του τραυματος του απ' τον Richard, ταξιδευει στο παρελθον και του λεει που να τον βρει και να χει φαρμακειο μαζι του. (Αυτο τουλαχιστον φαινεται, να ισχυει) Αυτο δεν ειναι αλλαγη των οσων συνεβησαν???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JamesFord
The man behind the curtain
JamesFord


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 458
Ηλικία : 31
Registration date : 07/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 8:46 pm

cypher80b έγραψε:
James όταν λέμε 'άλλο timeline' τι ακριβώς εννοούμε; Γιατί αν δεν κάνω λάθος, χθές ο Daniel άλλα μας είπε.

'Ο χρόνος είναι σαν ένας δρόμος. Μπορούμε να κινούμαστε μπροστά, πίσω αλλά δεν μπορούμε να φτιάξουμε άλλο δρόμο. Αν δοκιμάσουμε να κάνουμε κάτι διαφορετικό, θα αποτύχουμε κάθε φορά. Ότι έγινε, έγινε.' --Daniel Faraday

Φυσικά λίγο αργότερα δοκίμασε κάτι που φαίνεται να πετυχαίνει... Κατάφερε να δημιουργήσει αυτή την ΄ανάμνηση΄ στον Des. Αυτό όμως είναι εξαίρεση επειδή ο Des είναι 'μοναδικός'; 'Η μπορεί να συμβεί με τον κάθε ένα; Αν δεν μπορεί να γίνει, τότε δεν ισχύουν αυτά που έγραψα πιο πάνω, αλλά αν συμβαίνει μπορεί να εξηγήσει το γιατί ο Richard ήταν παρόν στο νοσοκομειο όταν γεννήθηκε ο Locke, την ζωγραφιά του Locke και το τέστ...

Cypher, με το "αλλο timeline" εννοω πως:
1)Ο Des θυμαται τη συναντηση του με τη ms. Hawkins αφου ξυπναει γυμνος μες στη ζουγκλα και εχει κανει ολα οσα επρεπε να κανει, μην αλλαζοντας τιποτα στο κανονικο-παροντικο timeline.
2) O Des βλεπει ονειρο-αναμνηση απο την συναντηση του με τον Faraday εξω απ' τον Swan. Αφου πρωτα εχουν συμβει οσα πρεπει να συμβουν στο κανονικο-παροντικο timeline μην επηρεαζοντας τα γεγονοτα.

Δηλαδη θελω να πω πως, αυτες οι συναντησεις που αναφερω, γινονται εξω απο τον χρονο και δεν επηρεαζουν τo "δικο μας" τimeline!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasoskratos
God of War-Ben's Bodyguard
tasoskratos


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3296
Τόπος : Στο 1 μέτρο από τον Ben
Registration date : 04/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 8:55 pm

Επειδή το είχα αναφέρει σε ανάλογη κουβέντα στo grsubs, καλά τα λέει ο Φυσικός στον Σώγιερ ότι τζάμπα κτυπάει την πόρτα, αλλά ο Ντες του λέει μετά, ΄΄χτυπάς εδώ και 20 λεπτά΄΄.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xifomaxos
Ben's secret agent!
xifomaxos


Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5105
Ηλικία : 44
Τόπος : Στον κόσμο μου...
Registration date : 02/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 8:57 pm

Επειδή ο χρόνος στο Νησί κυλά διαφορετικά πιστεύω ότι η ανάμνηση στον Des δημιουργήθηκε ακριβώς τη στιγμή που συναντήθηκε με τον Dan στο νησί. Δηλαδή Μπρορεί για το νησί να ήταν 3 ώρες με φλασιές αλλά στον έξω κόσμο χρειάστηκαν να περάσουν 3 χρόνια....
Υποτίθεται οτι ο Daniel έμεινε στη ζούγκλα 2 ώρες μόνος του, λογικό μου φαίνεται να πέρασε 20 λεπτά χτυπώντας την πόρτα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://find815greece.blogspot.com
cypher80b
Original Island Inhabitant
cypher80b


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 5209
Τόπος : Σε ένα νησί κάπου στον χρόνο..
Registration date : 03/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 9:02 pm

Οκ James κατάλαβα τι λες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.find815greece.blogspot.com
JamesFord
The man behind the curtain
JamesFord


Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 458
Ηλικία : 31
Registration date : 07/06/2008

Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"   Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie" - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 23, 2009 9:03 pm

xifomaxos έγραψε:
Επειδή ο χρόνος στο Νησί κυλά διαφορετικά πιστεύω ότι η ανάμνηση στον Des δημιουργήθηκε ακριβώς τη στιγμή που συναντήθηκε με τον Dan στο νησί. Δηλαδή Μπρορεί για το νησί να ήταν 3 ώρες με φλασιές αλλά στον έξω κόσμο χρειάστηκαν να περάσουν 3 χρόνια...

Xif, αυτο δεν στεκει με καμια θεωρια, με οτιδηποτε γνωριζουμε για τον χρονο και για οτιδηποτε εχει γραφτει σε οποιοδηποτε σεναριο επ. φαντασιας.
Οι αναμνησεις δεν δημιουργουνται ετσι ξαφνικα, ο Des επρεπε να τον θυμαται απο τοτε που τον γνωρισε, σ' ολη του την πορεια πανω στο νησι και να τον αναγνωρισει με το που τον ξαναδει. Εκτος εαν δεν τον συναντησε στο τρεχον timeline, αλλα εξω απ' τον χρονο.

cypher80b έγραψε:
Οκ James κατάλαβα τι λες...
Και για πες τι γνωμη εχεις, καμια παρατηρηση? epp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Lost 5x01 - "Because You Left" & Lost 5x02 - "The Lie"
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Lost 5x06 - "316"
» Lost 5 x10 - He's Our You
» Lost 6x15 - Across The Sea
» Lost 6x17/18 - The End
» Lost 6x01/02 - LA X

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Lostaholics Anonymous :: Episodes previews/reviews-
Μετάβαση σε: